Aktualizacja: 22.11.2024 00:49 Publikacja: 03.09.2023 18:35
Kinga Nowakowska: "Jako szefowa łagodnieję, a byłam wymagająca, stanowcza, nieakceptująca wymówek. Dziś mam więcej zaufania do współpracowników. Daję im też więcej wolności i paradoksalnie - lepiej pracują".
Foto: materiały prasowe
Budowlanka, deweloperka - choć żeńskie z nazwy, uchodzą za męskie branże. Jak się pani czuje w tym męskim świecie?
Kinga Nowakowska: To są stereotypy. W naszej firmie szefową działu budowlanego jest Sylwia Filewicz, która od lat odpowiada za wszystkie projekty, za „dowiezienie” budowy w czasie i w budżecie. Sylwia trzyma wszystko swoją silną kobiecą ręką. Nasza firma w ogóle jest bardzo sfeminizowana. Ale i w całej branży nieruchomości jest dużo kobiet, podobnie jak na budowach. Oczywiście, intuicyjnie się myśli, że budują mężczyźni, ale to nieprawda. Świat się zmienia, proporcje się wyrównują. Do tej branży garnie się coraz więcej kobiet. Coraz więcej kobiet jest na politechnikach. Jako męskie postrzegam raczej środowisko inwestorskie, środowisko funduszy inwestycyjnych. Słynne targi Expo Real w Monachium mogą przypominać wyspę pingwinów, gdzie wszyscy panowie mają takie same garnitury.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Zaczynałyśmy bez planu, bez doświadczenia. Dziś The Odder Side to stabilna, międzynarodowa marka, a my wciąż się uczymy. Za 10 lat chcemy być jeszcze bardziej zaskoczone tym, gdzie się znajdziemy – mówią Justyna Przygońska i Brygida Handzelewicz-Wacławek.
- Obrałyśmy pewien kurs, rozwijamy się i nie boimy konkurencji. Naszym celem jest utrzymanie 30-procentowych wzrostów. W tej chwili mamy obroty brutto na poziomie 35 milionów złotych rocznie – mówi Agnieszka Łukasik, która wraz z Warynią Grelą stworzyła sieć perfumerii Galilu.
Sztuka to nie tylko inwestycja finansowa, ale również szansa na rozwinięcie nowej pasji, wzbogacenie przestrzeni o wyjątkowe, inspirujące dzieła i przekazywanie historii kolejnym pokoleniom, poszerzenie horyzontów na różnych polach - mówi Agata Szkup, prezes DESA Unicum.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Z analizy danych przeprowadzonej przez redaktorów „Harvard Business Review”, wynika, że kobietom jest trudniej niż mężczyznom budować sieć relacji w świecie biznesu. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić?
Niemieccy przemysłowi giganci mają często w zarządach tylko po jednej kobiecie, bo to minimum, którego wymaga prawo. Na dodatek dotyczy ono tylko 65 firm w kraju. Największa gospodarka Europy musi jeszcze dużo zrobić, by zapewnić równość płci.
- Wierzę w partnerstwo pomiędzy członkami zespołu i liderami. Moja filozofia przywództwa koncentruje się na rozwoju ludzi, celebrowaniu ich sukcesów oraz wspieraniu ich ścieżek zawodowych - mówi Agnieszka Rysz-Zahradniczek, mentorka EMCC w Fundacji Liderek Biznesu.
Spółki Skarbu Państwa nadzorowane przez MAP mają się stać wzorem do naśladowania dla innych firm i z wyprzedzeniem zacząć wdrażać unijne regulacje dotyczące udziału kobiet we władzach.
Sztuczną inteligencję mogą wykorzystywać zarówno przedsiębiorstwa duże, jak i małe oraz średnie firmy, choćby do analizy danych czy automatyzacji portfolio, procesów kontroli. Nie jest to wyłączna domena dużych firm technologicznych – przekonuje Pia Dreiseitel, principal expert AI w firmie Continental zdradzając, że Continental używa AI np. do kontroli jakości swych wyrobów.
Perspektywy Women in Tech Summit to niezwykłe wydarzenie, na którym powstają nowe pomysły, tworzą się ważne relacje, skąd kobiety w technologiach wychodzą z nową wiedzą – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
W dzień praca, a pod wieczór i weekendami przygoda. I oczywiście co rano, przed obowiązkami służbowymi, nieodłączna kawa na tarasie, najlepiej z widokiem na ocean. Co daje Polkom najwięcej satysfakcji na coraz popularniejszym workation, a co na wyjeździe łączącym pracę z wakacjami może nie spełnić oczekiwań?
W Polsce więcej kobiet nie pracuje, niż pracuje. Na tysiąc aktywnych zawodowo przypada 1001 biernych. To znacznie więcej niż w przypadku mężczyzn.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo obniżać przedsiębiorcom wymiaru podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcom, a tym samym zasiłek – potwierdził w czwartkowym wyroku SN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas