„Diana Północy”. Kim jest Mary Donaldson, królowa Danii?

Nauczyła się duńskiego, przeszła na luteranizm, odbyła szkolenie wojskowe i zaangażowała się w prace stowarzyszeń zajmujących się nauką, zdrowiem, sportem, środowiskiem naturalnym i kulturą. Duńczycy pokochali Australijkę Mary Donaldson na długo przed tym, jak zasiadła na ich tronie.

Publikacja: 03.06.2024 14:01

Mary Donaldson została królową Danii mając 51 lat.

Mary Donaldson została królową Danii mając 51 lat.

Foto: PAP/Abaca

Mary Donaldson, od 14 stycznia Maria królowa Danii, urodziła się na Tasmanii jako obywatelka Australii, której władczynią była wówczas Elżbieta II, kuzynka duńskiej królowej Małgorzaty II, jej przyszłej teściowej. Jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Jej ojciec jest Szkotem, profesorem matematyki stosowanej, a matka pracowała jako asystentka na uniwersytecie. Zmarła w 1997 roku, z czym Jej Wysokość do tej pory nie potrafi się pogodzić. Mary kocha muzykę i sport, szczególną przyjemność sprawia jej golf, tenis i jazda konna. Ukończyła studia na Uniwersytecie Tasmańskim, później podróżowała po świecie. Po powrocie do Australii zajęła się handlem luksusowymi nieruchomościami.

Impreza w jednym z barów w Sydney zmieniła jej życie. Poznała tam 30-latka, który wpadł pobawić się w towarzystwie swojego brata i kuzynostwa. Nie miała pojęcia, kim są jej nowi znajomi, dopóki przyjaciele nie wyjaśnili jej, że właśnie rozmawiała z Fryderykiem X, przyszłym królem Danii. W 2000 roku w Sydney odbywały się letnie igrzyska olimpijskie, a on przyjechał na nie kibicować sportowcom reprezentującym jego ojczyznę. „Fajny jest ten Fred” – miała stwierdzić Mary. „Połączyły nas rozmowy” – wspominała później w wywiadzie dla duńskiej grupy audiowizualnej DR. „Czarujący i przystojny — takie było moje pierwsze wrażenie. I tak to się zaczęło…”. Od tamtej pory kontynuowali znajomość głównie korespondencyjnie, spotykając się od czasu do czasu. Częściej zaczęli się widywać, kiedy Mary podjęła pracę w Paryżu, a później postanowiła przeprowadzić się do Kopenhagi.

Czytaj więcej

Księżna Charlene z Monako po długiej nieobecności wraca do życia publicznego

„Każde dziecko na pewnym etapie marzy o byciu księciem lub księżniczką”

Trzy lata po ich pierwszym spotkaniu, 24 września 2003 roku ogłoszono, że królowa Małgorzata II, zamierza wyrazić zgodę na małżeństwo syna na posiedzeniu Rady Państwa zaplanowanym na 8 października 2003 roku. Tego dnia odbyły się oficjalne zaręczyny. Fryderyk podarował Marii pierścionek nawiązujący do duńskiej flagi: w środku osadzono oszlifowany diament, a po jego bokach dwa rubiny. Przed ślubem Mary, która wcześniej miała podwójne obywatelstwo Australii i Wielkiej Brytanii, otrzymała obywatelstwo duńskie. Zmieniła też wyznanie — z kościoła prezbiteriańskiego przeszła do duńskiego kościoła luterańskiego.

Ceremonia ślubna odbyła się 14 maja 2004 r. w katedrze w Kopenhadze, a uroczystości weselne w pałacu Fredensborg. Druhnami panny młodej były siostry: Mary Jane Stephens i Patricia Bailey, a także jej przyjaciółka Amber Petty. Drużbą pana młodego był jego brat, książę Joachim z Danii. Mary miała na sobie suknię ślubną zaprojektowaną przez duńskiego projektanta mody Uffe Franka. Niosła welon wykonany z irlandzkiej koronki, w którym wystąpiła najpierw księżna koronna Małgorzata ze Szwecji, następnie jej córka, królowa Danii Ingrid, dalej córki Ingrid: Margrethe, Benedikte i Anne-Marie, a także wnuczki Alexia i Alexandra. Tiara ślubna Marii była prezentem od teściów, królowej Małgorzaty i księcia Henryka.

Po ślubie Mary Donaldson przyjęła tytuł męża i została Jej Królewską Wysokością Księżną Koronną Danii. 29 kwietnia 2008 r. zostali także mianowani hrabią i hrabiną Monpezat.

„Moja mama zrobiłaby wszystko dla swoich dzieci. Tak samo jak ja”

Mary i Fryderyk mają czworo dzieci: Christiana, Isabelle oraz bliźnięta Vincenta i Josephine, które zajmują kolejno od drugiego do piątego miejsca w linii sukcesji do duńskiego tronu. Christian w październiku ubiegłego roku skończył 18 lat, co uczczono wystawną galą, w której uczestniczyli przedstawiciele wielu rodzin królewskich z całego świata. Wcześniej ogłoszono, że po osiągnięciu dojrzałości nie będzie pobierał należnych mu funduszy rządowych, a skupi się na ukończeniu szkoły średniej i wyborze studiów – podkreśla amerykański magazyn „People”. Po wstąpieniu jego rodziców na duński tron zyskał tytuł księcia koronnego.

Młodsza trójka jego rodzeństwa miała rozpocząć naukę w Szwajcarii, ale te plany zmodyfikowała pandemia. O czasu do czasu pojawiają się publicznie. W maju 2022 roku księżniczka Isabelle przyjmowała bierzmowanie, ubrana w biały garnitur swojej matki, z wpiętą w klapę piękną broszą będącą podarunkiem od królowej — babci. W grudniu 2023 roku książę Vincent, starszy od swojej siostry o kilka minut, pojawił się w uroczym świątecznym teledysku odsłaniającym kulisy życia rodziny królewskiej. Księżniczka Josephine wyróżnia się radosnym usposobieniem, powodując uśmiech na twarzach Duńczyków podczas oficjalnych uroczystości.

Dla Mary Donaldson rodzina jest bardzo ważna, również ta, którą odwiedza w Australii i stara się to robić regularnie. Jej siostry i brat za to dbają, by być u jej boku w najważniejszych momentach życia. Jane jest matką trójki dzieci i mieszka na Tasmanii, gdzie pracuje w sektorze farmaceutycznym. Wspiera akcje charytatywne związane ze zdrowiem i prowadzi sklep z sokami naturalnymi w ich rodzinnym miasteczku Hobart. Patricia również mieszka na Tasmanii, ze swoim drugim mężem i dziećmi z poprzedniego związku. Jest pielęgniarką w szpitalu, a także trenerką fitness. John mieszka w Perth w Australii, jest kierownikiem kopalni Gold Road Resources i ojcem dwóch córek.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat obserwowaliśmy, jak nasza siostra i jej mąż tworzą wspaniałą rodzinę i kochający dom. Ich niezachwiane zaangażowanie w swoje obowiązki, zarówno w Danii, jak i za granicą, jest naprawdę godne podziwu. Wiemy, że nasza siostra będzie nadal wykazywała tę samą siłę, życzliwość i urok w swojej nowej roli u boku męża, króla Fryderyka” – mówili w wywiadzie dla „The Mercury”. „Dziś jest w domu, w Danii. Miłość i wsparcie od Duńczyków są dowodem jej dobroci, za co jesteśmy głęboko wdzięczni” – powiedzieli.

Czytaj więcej

Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse

Obywatele Danii faktycznie szybko zaakceptowali i polubili nową członkinię rodziny królewskiej. Doceniają działania charytatywne, między innymi prowadzone przez fundację jej imienia od 2007 roku, poświęcone walce z molestowaniem i przemocą domową. Walczy też o prawa kobiet, uchodźców i osób LGBTQ+. Angażuje się w badania naukowe i zrównoważony rozwój.

„Być szczęśliwym to chyba najważniejsza rzecz w życiu”

Mary Donaldson podziwiana jest także za styl i elegancję. Królowa małżonka lubi wspierać lokalnych projektantów — w dniu ślubu założyła suknię Uffe Franka, a na swoją koronację projekt Soerena Le Schmidta. Słynie też z sukienkowego recyklingu, na przykład w Nowy Rok pojawiła się w aksamitnej sukni od Birgit Hallstein, w której spędzała sylwestra trzy lata wcześniej – analizuje brytyjski „Vogue”. Wymienia się ją w czołówce najlepiej ubranych koronowanych głów na świecie, na równi z księżną Walii Kate Middleton i hiszpańską królową Letycją.

Została królową Danii mając 51 lat. Zasiadła na duńskim tronie wraz z mężem po tym, jak królowa Małgorzata II ogłosiła abdykację. Książę Fryderyk X stał wtedy się królem Fryderykiem III.

Mary Donaldson, od 14 stycznia Maria królowa Danii, urodziła się na Tasmanii jako obywatelka Australii, której władczynią była wówczas Elżbieta II, kuzynka duńskiej królowej Małgorzaty II, jej przyszłej teściowej. Jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Jej ojciec jest Szkotem, profesorem matematyki stosowanej, a matka pracowała jako asystentka na uniwersytecie. Zmarła w 1997 roku, z czym Jej Wysokość do tej pory nie potrafi się pogodzić. Mary kocha muzykę i sport, szczególną przyjemność sprawia jej golf, tenis i jazda konna. Ukończyła studia na Uniwersytecie Tasmańskim, później podróżowała po świecie. Po powrocie do Australii zajęła się handlem luksusowymi nieruchomościami.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?
Jej historia
Cindy Crawford o sobie: Nie lubię określenia „byłam modelką”
Jej historia
Eva Herzigová przekonuje: Z wiekiem stajesz się potężniejsza
Jej historia
Urodzona w więzieniu przyszła pani mecenas: kto jej pomógł w drodze na Harvard?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Jej historia
Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?