Zmiana na stanowisku dyrektora kreatywnego Chanel. Kto zastąpi Virginie Viard?

Tuż po swoich 62. urodzinach, dyrektor kreatywna Chanel, Virginie Viard, odchodzi ze stanowiska. Kto ją zastąpi i na kiedy zaplanowano oficjalne przekazanie obowiązków?

Publikacja: 06.06.2024 15:41

Karl Lagerfeld podkreślał, że Viard potrafiła go zachwycać swoimi pomysłami.

Karl Lagerfeld podkreślał, że Viard potrafiła go zachwycać swoimi pomysłami.

Foto: PAP/Abaca

Po prawie 30 latach współpracy drogi Virginie Viard i marki Chanel rozchodzą się. W środę, 5 czerwca przedstawiciele francuskiej marki ogłosili swoją decyzję, wywołując tym samym poruszenie w świecie mody. Kim była dotychczasowa dyrektor kreatywna i jakie są kulisy jej odejścia?

Potrafiła zachwycić Lagerfelda

Czytaj więcej

Margot Robbie twarzą nowej kolekcji pomadek luksusowej marki. Jak budowała swój sukces?

Viard studiowała w szkole mody Le Cours Georges, w Lyonie. Specjalizowała się w projektowaniu kostiumów teatralnych i filmowych. Swoją karierę rozpoczęła we wczesnych latach 80. jako asystentka Dominique Borg – aktorki i projektantki kostiumów teatralnych i filmowych. Do Chanel dołączyła w 1987 roku, przyjmując posadę w zespole odpowiedzialnym za tworzenie haftów i ozdób. Tam też spotkała Karla Laregfelda, który szybko docenił jej talent i zaangażowanie w pracę, a w późniejszych wywiadach podkreślał, że Viard potrafi go zachwycić swoimi nietuzinkowymi pomysłami, co nie zdarzało się w jego przypadku często.

Wraz ze słynnym projektantem jego zdolna współpracowniczka odeszła z Chanel do Chloé, by w 1997 roku powrócić już w charakterze dyrektora studia projektowania mody. Po śmierci swojego mentora w 2019 roku przejęła po nim schedę, obejmując stanowisko dyrektora kreatywnego marki.

Czytaj więcej

Zawirowania w "Vogue China" . Najmłodsza w historii redaktor naczelna rzuciła pracę

Pokaz na torach kolejowych

Określana przez Lagerfelda „swoją prawą i lewą ręką”, zadebiutowała w nowej roli kolekcją Chanel Resort 2020, która została pozytywnie przyjęta przez krytyków mody. Pokaz odbył się na parterze strzelistej konstrukcji Grand Palais, gdzie ustawiono tory kolejowe i drewniane ławy, a przestrzeń zaaranżowano tak, by przypominała dworzec kolejowy z przełomu wieków. Sama kolekcja nawiązywała do stylistyki Coco Chanel, co odróżniało ją od geometrycznych fasonów tak charakterystycznych dla Lagerfelda.

Jak podkreślają przedstawiciele domu mody Chanel, wieloletnia współpraca z następczynią legendarnego projektanta była owocna, a kreatywność, świeżość spojrzenia i wyczucie stylu odchodzącej dyrektor kreatywnej marki pozostają nieocenione. – Przez ponad 3 dekady pracy Virginie Viard była w stanie wiernie odtworzyć charakter każdej kolekcji Chanel, z jednoczesnym poszanowaniem kreatywnego dziedzictwa marki – napisano w oświadczeniu. Następca nie został wprawdzie wskazany, jednak zasygnalizowano, że ogłoszenie będzie miało miejsce w „odpowiednim momencie”.

Czytaj więcej

Rekordowe wyniki sprzedażowe Prady. Wiadomo, czyja to zasługa

Sukcesy finansowe

Poza zaangażowaniem w tworzenie kolekcji zgodnych z duchem marki, podkreślono także niewątpliwy wkład projektantki w rozwój finansowy francuskiego domu mody. – Odkąd Virginie przejęła schedę po Karlu, obroty firmy wzrosły ponad dwukrotnie – potwierdziła w rozmowie z „The Business of Fashion” dyrektor zarządzająca Chanel, Leena Nair, dodając jednocześnie, że w 2023 roku firma zarobiła o 16% więcej w porównaniu do roku ubiegłego, co przełożyło się na kwotę 19.7 miliarda dolarów.

Wiadomość o zmianie na stanowisku dyrektora kreatywnego luksusowej marki zbiega się w czasie z podobnymi informacjami w innych domach mody segmentu premium: w marcu Pierpaolo Piccioli, po ośmiu latach współpracy z Valentino, pożegnał się ze stanowiskiem, a jego miejsce zajął pracujący wcześniej dla Gucci Alessandro Michele. We wrześniu ubiegłego roku brytyjska projektantka Sarah Burton zakończyła współpracę z domem mody Alexander McQueen, a jej następcą został Seán McGirr.

Ostatnia kolekcja Virginie Viard zostanie zaprezentowana 25 czerwca w Opéra Garnier w Paryżu. Mająca doświadczenie w projektowaniu nie tylko strojów z logo Chanel, ale i kostiumów do takich filmów, jak choćby „Trzy Kolory: Niebieski” oraz „Trzy Kolory: Biały” we współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, będzie miała okazję pożegnać się z legendarnym domem mody w wielkim stylu. Czy to początek kolejnego etapu w jej karierze artystycznej?

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.businessoffashion.com/

Po prawie 30 latach współpracy drogi Virginie Viard i marki Chanel rozchodzą się. W środę, 5 czerwca przedstawiciele francuskiej marki ogłosili swoją decyzję, wywołując tym samym poruszenie w świecie mody. Kim była dotychczasowa dyrektor kreatywna i jakie są kulisy jej odejścia?

Potrafiła zachwycić Lagerfelda

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Maye Musk. Jak matka Elona wychowała 3 milionerów i sama zrobiła imponującą karierę?
Jej historia
Królowa piękności Bela Bajaria - kobieta, która decyduje, co świat ogląda na Netfliksie
Jej historia
Klientka szeptuchy z Podlasia: Nawet kiedy Wala z Orli zmarła, czuję jej wpływ na moje życie
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona