Zmarła Gena Rowlands. Gwiazda filmu „Pamiętnik” od lat chorowała na Alzheimera

W wieku 94 lat zmarła Gena Rowlands. Aktorka ma w swojej filmografii kilkadziesiąt ról filmowych. Szczególnie ujęła widzów w „Pamiętniku” – wyreżyserowanej przez jej syna historii kobiety chorującej na Alzheimera, która wraca myślami do przeszłości. Kilka lat po premierze okazało się, że gwiazda cierpi na tę samą przypadłość.

Publikacja: 15.08.2024 14:54

Gena Rowlands odeszła w wieku 94 lat, 14 sierpnia 2024 roku w Indian Wells w Kalifornii.

Gena Rowlands odeszła w wieku 94 lat, 14 sierpnia 2024 roku w Indian Wells w Kalifornii.

Foto: PAP/EPA

Film „Pamiętnik” jest ekranizacją bestsellerowej książki autorstwa Nicholasa Sparksa, która pojawiła się w kinach w 2004 roku. „Poprosiłem moją matkę, by zagrała starszą Allie i spędziliśmy dużo czasu rozmawiając o chorobie i starając się być autentyczni. Od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera” – wyznał Nick Cassavetes w wywiadzie dla Entertainment Weekly w czerwcu tego roku.

Gena Rowlands — aktorka z powołania

Virginia Cathryn Rowlands urodziła się w Cambrii, niewielkiej miejscowości w stanie Wisconsin. Rodzice pochodzili z Walii, ojciec był bankierem i senatorem, matka — malarką. W 1939 roku wraz z rodziną przeniosła się do Waszyngtonu, a w 1942 roku zamieszkali w Milwaukee. Jej idolką była Bette Davis. Postanowiła pójść w jej ślady i zapisała się na zajęcia z aktorstwa. „Nigdy w życiu nawet nie myślałam o niczym innym” – tłumaczyła później w wywiadach. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wisconsin, ale szybko z nich zrezygnowała i przeniosła się do Nowego Jorku, aby studiować w prywatnej szkole American Academy of Dramatic Arts. „Wróciłam do domu i powiedziałam mamie, że chcę rzucić studia i zostać aktorką, a ona powiedziała: ‘To brzmi fascynująco. Wspaniale!’. Ojciec Rowlands skwitował jej pomysł słowami: ‘Możesz być nawet treserem słoni, jeśli to cię uszczęśliwi’. Tak właśnie zostałam wychowana” – opowiadała Colleen Kelsey z „Interview Magazine”.

Szkołę aktorską ukończyła w 1952 roku. Jej pierwszą miłością był teatr, debiutowała na Broadwayu. Rolę telewizyjną dostała dwa lata później w serialu „Top Secret”. Po jednym ze spektakli Gena Rowlands poznała Johna Cassavetesa: „Przyszedł za kulisy, przedstawił się i trochę porozmawialiśmy, a potem poszliśmy na małą kawę do rosyjskiej herbaciarni obok. Po prostu... zaczęło się” - wspominała w „Interview Magazine”. Cztery miesiące później została jego żoną i muzą. On był zafascynowany filmem. Mówiła, że napisał dla niej najpiękniejsze role. „Wiedział, jak przekazać swój entuzjazm tak dobrze, że podążaliśmy za nim z zamkniętymi oczami” - podsumowała. Przez 35 lat małżeństwa nakręcili wspólnie dziesięć filmów, między innymi hity takie jak „Kobieta pod presją” z 1974 i „Gloria” z 1980 roku. Dwa z nich przyniosły jej nominację do Oscarów. Urodziło im się troje dzieci: Nick (ur. 1959), Xan (Alexandra, ur. 1965) i Zoe (1969). Wszyscy połknęli filmowego bakcyla i zajęli się aktorstwem, reżyserią i scenopisarstwem.

Czytaj więcej

Eva Marie Saint skończyła 100 lat. Aktorka "starsza niż Akademia Filmowa" imponuje formą

Jej pierwsze małżeństwo nadal jest inspiracją dla osób marzących o działaniu w branży kinematograficznej. „Dostaję wiele pytań o Johna i o to, jak zaczął robić filmy. Filmy niezależne. Wiele osób zadających te pytania to młodzi ludzie, którzy są zainteresowani robieniem własnych filmów. Lubię wiedzieć, że są ludzie, którzy podziwiają naszą wspólną pracę i nadal uważają Johna za przykład, że da się tak działać” – mówiła Gena Rowlands w rozmowie z serwisem RogerEbert.com w 2016 roku, w wieku 86 lat. W 1979 roku udało jej się zagrać  u boku swojej idolki z dzieciństwa. „Bette Davis uwielbiałam, gdy byłam mała, gdy byłam duża i gdy się zestarzałam. (…) Była taka zabawna” – wspominała dodając, że ona cały czas się śmiała i nie bała wyrażać swoich poglądów.

„Zaczęłam dostawać nagrody dopiero wtedy, gdy byłam już bardzo, bardzo stara”

Miała propozycje z Hollywood, ale nie zdecydowała się na wyprowadzkę z Nowego Jorku. Kochała artystyczną atmosferę tego miasta. W 1985 roku zgodziła się wystąpić we „Wczesnym mrozie”, pierwszym filmie telewizyjnym poruszającym temat AIDS, w czasie, gdy epidemia trafiła na pierwsze strony gazet. Za rolę matki Katherine Pierson otrzymała nominację do Złotego Globu oraz Primetime Emmy. Woody Allen napisał dla niej rolę Marion w filmie „Inna kobieta”. Podczas kręcenia tego filmu straciła męża, który zmarł w 1989 roku na marskość wątroby. Miał 59 lat.

Jej kariera trwała ponad 70 lat. Grała w filmach najlepszych reżyserów i producentów oraz w popularnych serialach, jak „Detektyw Monk” czy „Agenci NCIS”. Podłożyła głos pod postać babci Marjane Satrapi w filmie animowanym „Persepolis”. Gena Rowlands wystąpiła też w kilku filmach swojego syna, w tym w „Odmienić los” i „Jak jej nie kochać”, a także w „Szukając miłości”, wyreżyserowanym przez córkę Zoe.

Oscar na podłodze

W 2012 r. ponownie wyszła za mąż, za biznesmena Roberta Forresta. W 2015 roku otrzymała dwie nagrody za całokształt twórczości: Nagrodę Specjalną od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles oraz Honorowego Oscara od Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Mówiła, że to mąż wymyślił, żeby statuetka najbardziej pożądanej nagrody filmowej stanęła na stole tuż przy wejściu do ich domu, żeby każdy mógł ją od razu zobaczyć. Skutek był taki, że najczęściej lądowała na podłodze, bo każdy z gości chciał ją obejrzeć z bliska.

Czytaj więcej

Tippi Hedren, jej córka Melanie Griffith oraz wnuczki Dakota Johnson i Stella Banderas wykonują ten sam zawód. Wspierają się?

„Czytałam scenariusz z 50 razy. Myślałam o nim. A potem brałam się do roboty” – mówiła Gena Rowlands o swoim podejściu do zawodu. Odeszła 14 sierpnia 2024 roku w Indian Wells w Kalifornii.



Źródła:

www.leparisien.fr/culture-loisirs/cinema/lactrice-gena-rowlands-muse-de-john-cassavetes-est-morte-a-94-ans-15-08-2024

www.bfmtv.com/people/mort-de-l-actrice-gena-rowlands-legende-du-cinema-americain_AN-202408150044.html

www.bfmtv.com/people/cinema/nick-cassavetes-annonce-que-sa-mere-gena-rowlands-est-atteinte-de-la-maladie-d-alzheimer_AN-202406250669.html

www.rogerebert.com/interviews/true-to-life-an-interview

www.interviewmagazine.com

Film „Pamiętnik” jest ekranizacją bestsellerowej książki autorstwa Nicholasa Sparksa, która pojawiła się w kinach w 2004 roku. „Poprosiłem moją matkę, by zagrała starszą Allie i spędziliśmy dużo czasu rozmawiając o chorobie i starając się być autentyczni. Od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera” – wyznał Nick Cassavetes w wywiadzie dla Entertainment Weekly w czerwcu tego roku.

Gena Rowlands — aktorka z powołania

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Klientka szeptuchy z Podlasia: Nawet kiedy Wala z Orli zmarła, czuję jej wpływ na moje życie
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona
Jej historia
Zofia Czekalska ps. Sosenka: Żyjcie mądrze, by jeden drugiego nie nienawidził
Jej historia
Mija 27 lat od śmierci księżnej Diany. A teorie spiskowe nie umierają