Live2Tell – wysłuchać ostatnich świadków historii. Oryginalny projekt artystyczny Gillian Laub

Artystka multimedialna Gillian Laub, w ramach projektu Live2Tell, wykonuje portrety ocalałych z Holokaustu bohaterów.

Publikacja: 13.02.2024 11:45

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podc

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podczas spotkania w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego 1 listopada ubiegłego roku

Foto: Adobe Stock

– Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym okrutnym łańcuchu i właśnie dlatego tak dużo o tym mówię – podkreśla ocalała z Holokaustu Rabbi Erber. Przeżyła, ponieważ podczas drugiej wojny światowej, jako maleńkie dziecko została ukryta w lesie. Jej ogromny portret opatrzony powyższym cytatem, zawisł na moście brooklyńskim. Wraz z podobiznami kolejnych bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw Holokaustu. Ile portretów powstało dotychczas i czy będą kolejne?

Live2Tell

Artystka multimedialna Gillian Laub, w ramach projektu Live2Tell, wykonuje portrety ocalałych z Holokaustu bohaterów. Każde zdjęcie, zawierające cytat przedstawionej osoby, w wielokrotnie powiększonym formacie, jest wyświetlone w ważnych miejscach publicznych Nowego Jorku, na terenie Manhattanu i Brooklynu.

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podczas spotkania w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego 1 listopada ubiegłego roku. Projekt, w którego skład wchodzą fotografie, nagrania video oraz wywiady z tymi świadkami historii, został wyprodukowany przez znaną aktorkę komediową Amy Schumer oraz wielokrotnie nagradzaną byłą dyrektor kreatywną Vanity Fair Kirę Pollack.

27 stycznia

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładnie w tym dniu, zakrojony na ogromną skalę projekt został uruchomiony przez Gillian Laub i jej zespół – Opowieści ocalałych muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i to właśnie ten cel przyświecał mi, gdy rozpoczynałam pracę nad wystawą – zaznacza autorka projektu.

W powstałym na tę okoliczność komunikacie prasowym pojawia się informacja, że wystawa ma na celu wzmocnienie świadomości oraz sprowokowanie dyskusji na temat podobieństw między przeszłością a teraźniejszością. W kolejnych miesiącach Gillian Laub planuje kontynuować wystawę również w Izraelu, gdzie obecnie mieszka ponad połowa osób ocalałych z Holokaustu. Według informacji dostępnych w raporcie demograficznym opublikowanym przed Konferencją w Sprawie Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec, na świecie żyje 245,000 osób ocalałych z Holokaustu. – W nadziei na budowanie więzi i porozumienia, projekt Live2Tell ma na celu zachowanie historii osób, które przetrwały koszmar wojny i wzmocnienie ich głosu dzięki nowoczesnym środkom przekazu – tłumaczy fotografka. – Jestem ogromnie wdzięczna bohaterom przedstawionym na fotografiach, że zechcieli ponownie złożyć świadectwo własnych przeżyć oraz każdemu, kto przyczynił się do budowania świadomości na temat okrucieństw jakie spotykały naród żydowski kiedyś i teraz – dodaje.

Czytaj więcej

Lista obrazów byłej królowej Danii jest imponująca. Podobnie jak lista jej talentów

Zobaczyć człowieka, zobaczyć ludzkość

Prof. Asher Matathias ukrywał się przed nazistami w greckiej jaskini zanim wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku. Esther Berger i jej mąż Joseph Berger, w dzieciństwie byli uwięzieni w tym samym obozie koncentracyjnym. Jako młodzi dorośli spotkali się ponownie w Izraelu. To właśnie takich bohaterów – ostatnich, którzy pozostali przy życiu mimo koszmarnych doświadczeń wojennych, Laub uwiecznia na swoich fotografiach – Chcę, aby każdy, kto patrzy na zdjęcia, widział na nich człowieka, ludzkość – podkreśla artystka.

– Zawsze powtarzam ludziom, zwłaszcza dzieciom, że my, ocaleni, nie będziemy żyć wiecznie – konstatuje Maritza Shelley, 96-letnia uczestniczka projektu. – Wraz z naszym odejściem świat straci świadków historii. Więc tych, którzy pozostali, ja sama czynię świadkami – dodaje. – I powtarzam im nieustannie: zapamiętajcie historie, które wam opowiadamy. To wy będziecie je przekazywać dalej.

Źródła:

https://www.instagram.com/p/C2qVgG4OHbX/?igsh=MTk1Zjh1ZWpmOWlvaQ%3D%3D&img_index=1

– Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym okrutnym łańcuchu i właśnie dlatego tak dużo o tym mówię – podkreśla ocalała z Holokaustu Rabbi Erber. Przeżyła, ponieważ podczas drugiej wojny światowej, jako maleńkie dziecko została ukryta w lesie. Jej ogromny portret opatrzony powyższym cytatem, zawisł na moście brooklyńskim. Wraz z podobiznami kolejnych bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw Holokaustu. Ile portretów powstało dotychczas i czy będą kolejne?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kultura
Adele odwołuje wszystkie marcowe koncerty. Ma problemy ze zdrowiem
Kultura
Oscary 2024. Czy obowiązywanie progów różnorodności zwiększy szanse kobiet na wygrane?
Kultura
Stylistyka Hello Kitty oddziałuje na mózg. Ciekawe ustalenia badaczy i wyjątkowa wystawa
Kultura
Dzieło "Images of a Woman" autorstwa The Beatles sprzedane za gigantyczną kwotę
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Kultura
"Frida Kahlo. Życie ikony". W biografii malarki było wiele ciemnych punktów
Kultura
Feud: Capote vs. the Swans. Calista Flockhart wraca na ekrany w nowym serialu