– Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym okrutnym łańcuchu i właśnie dlatego tak dużo o tym mówię – podkreśla ocalała z Holokaustu Rabbi Erber. Przeżyła, ponieważ podczas drugiej wojny światowej, jako maleńkie dziecko została ukryta w lesie. Jej ogromny portret opatrzony powyższym cytatem, zawisł na moście brooklyńskim. Wraz z podobiznami kolejnych bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw Holokaustu. Ile portretów powstało dotychczas i czy będą kolejne?
Live2Tell
Artystka multimedialna Gillian Laub, w ramach projektu Live2Tell, wykonuje portrety ocalałych z Holokaustu bohaterów. Każde zdjęcie, zawierające cytat przedstawionej osoby, w wielokrotnie powiększonym formacie, jest wyświetlone w ważnych miejscach publicznych Nowego Jorku, na terenie Manhattanu i Brooklynu.
Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podczas spotkania w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego 1 listopada ubiegłego roku. Projekt, w którego skład wchodzą fotografie, nagrania video oraz wywiady z tymi świadkami historii, został wyprodukowany przez znaną aktorkę komediową Amy Schumer oraz wielokrotnie nagradzaną byłą dyrektor kreatywną Vanity Fair Kirę Pollack.
27 stycznia
Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładnie w tym dniu, zakrojony na ogromną skalę projekt został uruchomiony przez Gillian Laub i jej zespół – Opowieści ocalałych muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i to właśnie ten cel przyświecał mi, gdy rozpoczynałam pracę nad wystawą – zaznacza autorka projektu.