Live2Tell – wysłuchać ostatnich świadków historii. Oryginalny projekt artystyczny Gillian Laub

Artystka multimedialna Gillian Laub, w ramach projektu Live2Tell, wykonuje portrety ocalałych z Holokaustu bohaterów.

Publikacja: 13.02.2024 11:45

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podc

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podczas spotkania w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego 1 listopada ubiegłego roku

Foto: Adobe Stock

– Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym okrutnym łańcuchu i właśnie dlatego tak dużo o tym mówię – podkreśla ocalała z Holokaustu Rabbi Erber. Przeżyła, ponieważ podczas drugiej wojny światowej, jako maleńkie dziecko została ukryta w lesie. Jej ogromny portret opatrzony powyższym cytatem, zawisł na moście brooklyńskim. Wraz z podobiznami kolejnych bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw Holokaustu. Ile portretów powstało dotychczas i czy będą kolejne?

Live2Tell

Artystka multimedialna Gillian Laub, w ramach projektu Live2Tell, wykonuje portrety ocalałych z Holokaustu bohaterów. Każde zdjęcie, zawierające cytat przedstawionej osoby, w wielokrotnie powiększonym formacie, jest wyświetlone w ważnych miejscach publicznych Nowego Jorku, na terenie Manhattanu i Brooklynu.

Laub, uznana fotografka żydowskiego pochodzenia, miała okazję wykonać ponad 200 zdjęć ocalałych podczas spotkania w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego 1 listopada ubiegłego roku. Projekt, w którego skład wchodzą fotografie, nagrania video oraz wywiady z tymi świadkami historii, został wyprodukowany przez znaną aktorkę komediową Amy Schumer oraz wielokrotnie nagradzaną byłą dyrektor kreatywną Vanity Fair Kirę Pollack.

27 stycznia

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładnie w tym dniu, zakrojony na ogromną skalę projekt został uruchomiony przez Gillian Laub i jej zespół – Opowieści ocalałych muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i to właśnie ten cel przyświecał mi, gdy rozpoczynałam pracę nad wystawą – zaznacza autorka projektu.

W powstałym na tę okoliczność komunikacie prasowym pojawia się informacja, że wystawa ma na celu wzmocnienie świadomości oraz sprowokowanie dyskusji na temat podobieństw między przeszłością a teraźniejszością. W kolejnych miesiącach Gillian Laub planuje kontynuować wystawę również w Izraelu, gdzie obecnie mieszka ponad połowa osób ocalałych z Holokaustu. Według informacji dostępnych w raporcie demograficznym opublikowanym przed Konferencją w Sprawie Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec, na świecie żyje 245,000 osób ocalałych z Holokaustu. – W nadziei na budowanie więzi i porozumienia, projekt Live2Tell ma na celu zachowanie historii osób, które przetrwały koszmar wojny i wzmocnienie ich głosu dzięki nowoczesnym środkom przekazu – tłumaczy fotografka. – Jestem ogromnie wdzięczna bohaterom przedstawionym na fotografiach, że zechcieli ponownie złożyć świadectwo własnych przeżyć oraz każdemu, kto przyczynił się do budowania świadomości na temat okrucieństw jakie spotykały naród żydowski kiedyś i teraz – dodaje.

Czytaj więcej

Lista obrazów byłej królowej Danii jest imponująca. Podobnie jak lista jej talentów

Zobaczyć człowieka, zobaczyć ludzkość

Prof. Asher Matathias ukrywał się przed nazistami w greckiej jaskini zanim wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku. Esther Berger i jej mąż Joseph Berger, w dzieciństwie byli uwięzieni w tym samym obozie koncentracyjnym. Jako młodzi dorośli spotkali się ponownie w Izraelu. To właśnie takich bohaterów – ostatnich, którzy pozostali przy życiu mimo koszmarnych doświadczeń wojennych, Laub uwiecznia na swoich fotografiach – Chcę, aby każdy, kto patrzy na zdjęcia, widział na nich człowieka, ludzkość – podkreśla artystka.

– Zawsze powtarzam ludziom, zwłaszcza dzieciom, że my, ocaleni, nie będziemy żyć wiecznie – konstatuje Maritza Shelley, 96-letnia uczestniczka projektu. – Wraz z naszym odejściem świat straci świadków historii. Więc tych, którzy pozostali, ja sama czynię świadkami – dodaje. – I powtarzam im nieustannie: zapamiętajcie historie, które wam opowiadamy. To wy będziecie je przekazywać dalej.

Źródła:

https://www.instagram.com/p/C2qVgG4OHbX/?igsh=MTk1Zjh1ZWpmOWlvaQ%3D%3D&img_index=1

– Jesteśmy ostatnim ogniwem w tym okrutnym łańcuchu i właśnie dlatego tak dużo o tym mówię – podkreśla ocalała z Holokaustu Rabbi Erber. Przeżyła, ponieważ podczas drugiej wojny światowej, jako maleńkie dziecko została ukryta w lesie. Jej ogromny portret opatrzony powyższym cytatem, zawisł na moście brooklyńskim. Wraz z podobiznami kolejnych bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw Holokaustu. Ile portretów powstało dotychczas i czy będą kolejne?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Kultura
Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii
Kultura
Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami
Kultura
Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży