89-letnia Brigitte Bardot broni zwierząt. Wytoczyła ciężkie działa przeciwko politykom

Jej fundacja ma pod opieką około 10 tysięcy zwierząt. Od wielu lat legenda kina Brigitte Bardot walczy o ich prawa. Nie ustaje w pisaniu listów otwartych do prezydenta i ministrów Francji naciskając na wprowadzenie nakazu ogłuszania zwierząt przed ubojem rytualnym czy uchylenie dekretu o odstrzale bezpańskich psów.

Publikacja: 10.05.2024 16:19

Brigitte Bardot w tym roku skończy 90 lat. Swoją działalność w show-biznesie zakończyła w 1973 roku.

Brigitte Bardot w tym roku skończy 90 lat. Swoją działalność w show-biznesie zakończyła w 1973 roku. Od tamtej pory poświęca cały swój czas i energię obronie zwierząt.

Foto: PAP/Photoshot

„Sześćdziesiąt lat po przyjęciu dekretu nakazującego ogłuszanie zwierząt przed ubojem nie można już akceptować zwolnień w przypadku uboju rytualnego” – napisała w felietonie dla gazety „Figaro” Brigitte Bardot, aktorka i działaczka na rzecz praw zwierząt.

„Pies, kot, to serce otoczone futrem”

„Zaledwie 60 lat temu Francja opublikowała dekret nakładający obowiązek ogłuszania zwierząt przed ubojem. Pierwsze ‘zwycięstwo’ w tej walce, która – o czym wtedy jeszcze nie wiedziałam – stanie się całym sensem mojego istnienia” – wyjaśniała w tekście opublikowanym 16 kwietnia. W 2020 roku 51 proc. rzeźni i 17 proc. ubojni drobiu miało pozwolenie na wytwarzanie mięsa halal, tradycyjnymi metodami polegającymi na wykrwawieniu zwierzęcia na śmierć. Eksperci podkreślają, że od przecięcia naczyń krwionośnych do utraty przez niego przytomności upływa 20 sekund w przypadku owiec, do dwóch minut u bydła, do 2,5 i więcej minut u drobiu i nawet ponad 15 minut u ryb.

Brigitte Bardot nie oszczędziła w swoim artykule polityków, oskarżając ich, że ją oszukali nie zajmując się rozszerzeniem nakazu używania przez rzeźników elektrowstrząsów. Zresztą aktorka często publikuje w swoich mediach społecznościowych krytyczne listy skierowane do prezydenta Francji. „W tym roku kończę 90 lat, nie mam czasu czekać na nowy rząd, dlatego kieruję ten apel do Emmanuela Macrona i Géralda Darmanina (minister spraw wewnętrznych i ds. terytoriów zamorskich – red.), miejcie odwagę działać. Francja jest państwem świeckim, w którym zasady republikańskie odnoszą się do wszystkich”.

Czytaj więcej

Claudia Schiffer przyszła na premierę filmu...z kotem

Z kolei na początku maja w oficjalnym liście skierowanym do Darmanina, aktorka potępiła dekret prefekta departamentu Aveyron w Oksytanii, który zezwolił na strzelanie do bezpańskich psów. „Moja Fundacja działa w wielu krajach, aby położyć kres zabijaniu psów, w szczególności w Maghrebie i Azji Środkowej, ale to we Francji koncentruje się całe barbarzyństwo, od walk byków, przez polowania z psami po karmienie zwierząt na siłę, do których teraz musimy dodać strzelanie do psów z ostrej broni” – pisze gwiazda. – „Musimy chronić stada, ale użycie karabinu, aby zastrzelić psy lub wilki, niczego nie rozwiązuje, jest to debilny i bezużyteczny odruch” – przekonuje namawiając ministra, żeby stał się jej sojusznikiem w odwołaniu nowo ustawionego przez jego „prefektów – kowbojów” prawa.

Czytaj więcej

71-letnia Isabella Rossellini wraca na wybiegi. "Kobiety poszukują inteligentnych definicji piękna”

„Liczy się młodość duszy”

Brigitte Bardot jest aktorką, modelką, tancerką, piosenkarką i pisarką. Przez dekady rozpalała zmysły jako seksowna B.B., gwiazda światowego formatu. Była symbolem emancypacji kobiet i wolności seksualnej. Przez 20 lat wystąpiła w 45 filmach i nagrała ponad 70 piosenek.

Wraz z siostrą wychowywała się w rodzinie bogatego paryskiego przemysłowca. Obie otrzymały staranne wykształcenie. Brigitte fascynowała się tańcem i planowała karierę w tej dziedzinie, ale ostatecznie popłynęła ona w zupełnie innym kierunku. Jako 15-latka trafiła na okładkę „ELLE”, na którą zaprosiła ją założycielka magazynu, Hélène Lazareff. Jedne źródła mówią, że zawdzięczała to zaproszenie matce, która przyjaźniła się z dziennikarką, inne, że to redaktorka wypatrzyła ją na peronie i rzuciła krótkie: „Zadzwoń do mnie”. Co nie zmienia faktu, że dzięki tej okładce Brigitte Bardot została zauważona przez reżysera Marca Allégreta. Wystąpiła w jego filmie i poznała Rogera Vadima. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale ponieważ była nieletnia, rodzice sprzeciwiali się ich związkowi. Wydali zgodę na ślub dopiero, gdy ich córka skończy 18 lat i tak też się stało. Wystąpiła w kilku kolejnych filmach, a przełomowym okazał się obraz jej męża „I Bóg… stworzył kobietę” z 1956 roku, po którym zyskała sławę i... kochanka. W 1957 roku rozwiodła się z Vadimem, którego porzuciła dla Jean-Louisa Trintignanta, którego poznała na planie.

Była nie tylko muzą swojego małżonka, ale również niezwykle popularnego w tamtym czasie piosenkarza Serge'a Gainsbourga. Ich utwory „Bonnie i Clyde”, „Harley Davidson”, „Je t’aime moi non plus” weszły do kanonu muzyki. Nagrywała też własne płyty i kręciła kolejne filmy fabularne. Wiązała się z kolejnymi mężczyznami, a 18 czerwca 1959 roku ponownie wyszła za mąż, za Jacquesa Charriera, z którym ma syna Nicolasa. Para rozstała się cztery lata później, kiedy wyszedł na jaw jej kolejny romans. Znów zakochała się od pierwszego wejrzenia, tym razem w niemieckim miliarderze Guntherze Sachsie. Zawarte w Las Vegas małżeństwo trwało trzy lata. Później znów były przelotne znajomości, a w 1992 roku kolejny ślub – z Bernardem d'Ormale. Mężczyzna, z którym do dzisiaj dzieli życie, jest przemysłowcem i byłym doradcą politycznym Jean-Marie Le Pena. Pobrali się po dwóch miesiącach znajomości.

Z synem nie ma dobrych relacji. Otwarcie przyznaje, że nigdy nie chciała być matką. Jej biograf Pascal Louvrier twierdzi, że przeszła co najmniej dwie aborcje. Jak wspominała w autobiografii, rozważała zabieg również w przypadku ciąży z Charrierem, ale lekarze nie chcieli podjąć takiego ryzyka. Urodziła w swoim mieszkaniu w 16. dzielnicy Paryża. „Moja ciąża była dziewięciomiesięcznym koszmarem. To było trochę jak guz, który się mną żywił, który nosiłam w swoim spuchniętym ciele, czekając tylko na błogosławiony moment, kiedy się go pozbędę. Wreszcie” – napisała w książce „Inicjały B.B.” Oceniła, że ta ciąża stworzyła dwoje nieszczęśliwych ludzi: ją i jej syna. Nie zajmowała się potomkiem, od razu pełną opiekę nad nim przejął ojciec. Do dziś Brigitte Bardot ma niewiele wiadomości o swoim synu, który ułożył sobie życie w Norwegii i wychował tam dwie córki, Théę i Annę. B.B. nie zna swoich wnuczek ani prawnuka.

Czytaj więcej

Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań

Gwiazda zakończyła swoją działalność w show-biznesie w 1973 roku. Od tamtej pory poświęca cały swój czas i energię obronie zwierząt. Została rzecznikiem SPA, francuskiej organizacji prowadzącej schroniska, rozpoczęła apele o adopcję porzuconych psów. Później odbyła krucjatę przeciwko polowaniom na foki. W 1986 założyła fundację Brigitte Bardot, która walczy o ochronę zwierząt. Przeforsowała nakaz ogłuszania zwierząt przed ubojem, z wyjątkiem uboju rytualnego, czego nie udało jej się przeforsować. Kilkukrotnie stanęła przed sądem za swoje komentarze na temat składania zwierząt w ofierze, uznawane za podsycanie nienawiści na tle rasowym. Ostatnio w 2021 roku musiała zapłacić 20 tys. euro grzywny, bo nazwała mieszkańców należącej do Francji wyspy Reunion "tubylcami, którzy zachowali swoje dzikie geny", składając w ofierze kozy.
Źródła:

https://www.fondationbrigittebardot.fr

https://www.journaldesfemmes.fr

https://www.lefigaro.fr

https://www.gala.fr

„Sześćdziesiąt lat po przyjęciu dekretu nakazującego ogłuszanie zwierząt przed ubojem nie można już akceptować zwolnień w przypadku uboju rytualnego” – napisała w felietonie dla gazety „Figaro” Brigitte Bardot, aktorka i działaczka na rzecz praw zwierząt.

„Pies, kot, to serce otoczone futrem”

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Magdalena Schejbal zadebiutowała w Pytaniu na Śniadanie. "Weszłam do TVP pierwszy raz po 8 latach"
Ludzie
Moc, bogactwo, prestiż? Ekspertka mówi, jak interpretować kontrowersyjny portret króla Karola III
Ludzie
77 Festiwal Filmowy w Cannes. Gwiazdy na ceremonii otwarcia
Ludzie
Księżniczka Charlotte kończy 9 lat. Zdjęcie jubilatki zrobione przez Kate budzi emocje
Ludzie
Suri Cruise kończy 18 lat. Ojciec przestanie łożyć na jej utrzymanie?