Scarlett Johansson ofiarą technologii AI. Wzywa rząd USA do ograniczenia jej użycia

Scarlett Johansson wystosowała komunikat, w którym od władz USA ograniczenia stosowania narzędzi AI. Po raz kolejny jej wizerunek został użyty bez jej zgody. W jakim celu posłużono się nim tym razem i jak w przeszłości reagowała na podobne zajścia?

Publikacja: 13.02.2025 18:22

Scarlett Johansson: Wzywam rząd Stanów Zjednoczonych do wprowadzenia ustawy ograniczającej użycie sz

Scarlett Johansson: Wzywam rząd Stanów Zjednoczonych do wprowadzenia ustawy ograniczającej użycie sztucznej inteligencji.

Foto: PAP/PA

Gwiazda takich produkcji jak „Vicky Cristina Barcelona”, „Między słowami” czy „Kobiety pragną bardziej” otwarcie deklaruje niechęć do mediów społecznościowych i wyznaje, że jest zbyt wrażliwa, by konfrontować się z treściami i komentarzami zamieszczanymi na ich łamach. Filmowa Lucy przyznała wprawdzie, że w przeszłości założyła konto na Instagramie, jednak ta przygoda szybko się dla niej skończyła. – Miałam konto na Instagramie przez trzy dni i wtedy uświadomiłam sobie, że spędzam co najmniej 20 minut każdego dnia, przeglądając profile obcych mi osób – wyznała w jednym z wywiadów udzielonych w ubiegłym roku.

Zapytana o powód swojej decyzji, podkreślała, że jej wrażliwość nie pozwala jej na aktywność w mediach społecznościowych, a już samo przeglądanie profili innych osób źle wpływa na jej samopoczucie. – Moje ego jest zbyt kruche. Kompletnie sobie z tym nie radzę. Jestem jak delikatny kwiat. Mam wystarczająco dużo stresu i lęków, aby jeszcze narażać się na dodatkowe bodźce wynikające z korzystania z mediów społecznościowych – deklarowała we wspomnianym wywiadzie.

U osoby tak wrażliwej, która świadomie rezygnuje z zamieszczania w Internecie jakichkolwiek informacji na temat własnych osiągnięć czy sposobu spędzania wolnego czasu, wiadomość o bezprawnym wykorzystaniu jej wizerunku w celu tworzenia nagrań przy pomocy narzędzi AI wywołała natychmiastową reakcję. 40-latka wystosowała komunikat, w którym domaga się od rządu Stanów Zjednoczonych ograniczenia stosowania technologii AI w celu tworzenia treści bez wiedzy i zgody osoby, której wizerunek został wykorzystany bezprawnie. Jakie zdarzenie skłoniło ją do interwencji i ilu podobnych nadużyć doświadczyła w przeszłości?

Czytaj więcej

Scarlett Johansson zrezygnowała z mediów społecznościowych. Miała ważny powód

Scarlett Johansson: Musimy piętnować niewłaściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji

W nagraniu, które przed kilkoma dniami pojawiło się w Internecie, wygenerowana przez sztuczną inteligencję postać bliźniaczo podobna do Scarlett Johansson, ma na sobie biały T-shirt z napisem „Kanye” umieszczonym tuż pod ręką z wystawionym środkowym palcem i symbolem Gwiazdy Dawida. Oprócz gwiazdy filmu „Scoop – gorący temat” na nagraniu pojawiają się też podobizny ponad 20 osób ze świata filmu, muzyki czy biznesu: Steven Spielberg, Mark Zuckerberg, Jack Black, Mila Kunis, Lenny Kravitz, David Schwimmer, Lisa Kudrow czy Isla Fisher. W ostatniej scenie nagrania widać aktora, Adama Sandlera, wystawiającego środkowy palec do kamery, po czym na ekranie pojawiają się plansze z napisami: „Enough is Enough. Join the Fight Against Antisemitism.” (pol. „Już wystarczy. Przyłącz się do walki z antysemityzmem”).

Po otrzymaniu informacji na temat zamieszczonego w sieci nagrania, Scarlett Johansson podjęła natychmiastową reakcję i wystosowała komunikat skierowany do redakcji magazynu „People”. Zawarła w nim apel do władz Stanów Zjednoczonych. – Wielu moich przyjaciół i członków mojej rodziny zwróciło mi uwagę na wygenerowane przez AI nagranie, w którym użyto mojego wizerunku w celu zwalczania antysemityzmu. Jestem kobietą pochodzenia żydowskiego i nie toleruję antysemityzmu ani mowy nienawiści pod żadną postacią. Jednak mam głębokie przeświadczenie, że narzędzia AI mogą spotęgować mowę nienawiści, co stanowi zagrożenie o wiele większe od tego, które stwarza osoba, biorąca odpowiedzialność za powstanie takich nagrań. Musimy piętnować niewłaściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji, bez względu na jej przekaz. W przeciwnym razie ryzykujemy utratę kontaktu z rzeczywistością – brzmi treść wspomnianego komunikatu.

Czytaj więcej

Sandra Bullock obawia się o bezpieczeństwo rodziny. Oszuści internetowi w natarciu

Scarlett Johansson: to zagrożenie może dotknąć każdego z nas

Powołując się na własne doświadczenia z technologią AI bezprawnie wykorzystującą jej wizerunek, Scarlett Johansson w dalszej części oświadczenia wyraziła ubolewanie z powodu bierności władz Stanów Zjednoczonych wobec zagrożeń, które mogą dotknąć nie tylko osoby znane, ale też każdego obywatela kraju. – Niestety po raz kolejny stałam się ofiarą technologii AI. Jednak należy sobie uświadomić, że to zagrożenie może dotknąć każdego z nas. W obliczu rozwoju technologii AI, która nadciąga w naszym kierunku jak potężna fala, wiele krajów, poza USA, podjęło odpowiednie działania. Przeraża mnie to, że rząd naszego kraju jest sparaliżowany w kwestii wprowadzenia przepisów, które chroniłyby wszystkich obywateli przed bezpośrednimi zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji – dodała.

Na zakończenie komunikatu aktorka zaapelowała do przedstawicieli władz USA, żądając zdecydowanych działań w celu powstrzymania nielegalnego używania narzędzi sztucznej inteligencji. – Wzywam rząd Stanów Zjednoczonych do wprowadzenia ustawy ograniczającej użycie sztucznej inteligencji. To zagadnienie, pozostające ponad wszelkimi podziałami politycznymi, powinno uzyskać najwyższy priorytet, ponieważ ma ogromny wpływ na całą ludzkość – skonstatowała.

Wygenerowane przez sztuczną inteligencję nagranie miało być reakcją na działanie Kanye'ego Westa, który za pośrednictwem swojej strony internetowej sprzedawał białe koszulki z wizerunkiem swastyki. Witryna została zablokowana dzień po tym, jak pojawiły się na niej wspomniane artykuły. Wielu aktorów pochodzenia żydowskiego wyraziło wówczas dezaprobatę wobec zachowania Westa. – Drodzy przyjaciele, czy możecie przestać obserwować profile Kanye Westa w mediach społecznościowych? Jedynym produktem oferowanym na jego stronie internetowej są te koszulki. – pisała Isla Fischer, okraszając swoją wypowiedź kilkoma niecenzuralnymi słowami pod adresem kontrowersyjnego rapera. Wpis na temat działań Kanye Westa zamieścił w mediach społecznościowych również odtwórca roli Rossa Gellera w serialu „Przyjaciele”, David Schwimmer. – Nie możemy powstrzymać szaleńca przed szerzeniem mowy nienawiści, ale możemy odebrać mu megafon – apelował do właściciela serwisu X, Elona Muska. – Jego mowa nienawiści skutkuje realną przemocą wobec osób pochodzenia żydowskiego – alarmował.

Czytaj więcej

"Brak social mediów to luksus". Ekspertka komentuje wyznania Jennifer Aniston

Scarlett Johansson po raz kolejny ofiarą technologii AI

Aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara za role w „Historii małżeńskiej” i „Jojo Rabbit”, już w przeszłości podejmowała natychmiastowe działania po tym, jak jej wizerunek lub głos były bezprawnie używane przez twórców korzystających z technologii AI. W listopadzie 2023 roku zagroziła pozwem firmie, która posłużyła się jej wizerunkiem w jednej ze swoich reklam. Przy okazji promocji edytora obrazów AI o nazwie „Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar” użyto wizerunku i głosu Scarlett Johansson do wypowiedzenia krótkiej kwestii zachęcającej do korzystania z aplikacji. – Co słychać chłopaki? Tu Scarlett. Chcę, żebyście poszli ze mną – brzmi fragment wygenerowanej przez sztuczną inteligencję wiadomości. Konsekwencją szybkiej interwencji ze strony Johansson było wycofanie reklamy z przestrzeni publicznej.

W maju 2024 roku głos do złudzenia przypominający mowę 40-latki został użyty w jednym z systemów OpenAI o nazwie Sky. Sytuacja miała miejsce kilka miesięcy po tym, jak aktorka w rozmowie z CEO OpenAI, Samem Altmanem, kategorycznie odmówiła udziału w projekcie. – Jestem zszokowana, poirytowana i trudno mi uwierzyć, że pan Altman posłużył się głosem tak bardzo zbliżonym do mojego, że moja rodzina i przyjaciele nie potrafili odróżnić tego brzmienia od oryginału – mówiła wówczas w rozmowie z redakcją magazynu „People”. Potwierdziła też, że w jej imieniu zostały wystosowane pisma do Altmana z żądaniem wyjaśnienia okoliczności stworzenia głosu bliźniaczo podobnego do głosu aktorki. – W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z problemem deepfake’ów i ochroną własnego wizerunku, pracy i tożsamości, uważam, że są to pytania, które zasługują na wyjaśnienie. Oczekuję przejrzystych rozwiązań i wprowadzenia stosownych przepisów, które pomogą zapewnić ochronę praw każdej osoby – deklarowała wówczas.

Niezależnie od tematyki poruszanej przez twórców korzytających z technologii AI, bezprawne użycie wizerunku ponad 20 osób publicznych, które mają na sobie koszulki z kontrowersyjnym symbolem i, w reakcji na nienawistne działania Kanye Westa, nawołują do potępienia go, stanowi istotne naruszenie ich dóbr osobistych. Czy apele wystosowane przez aktorkę i inne osoby, których wizerunki zostały bezprawnie użyte w nagraniu, poskutkują realnymi działaniami ze strony władz USA?

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.independent.co.uk/
https://people.com/
https://www.washingtontimes.com/

Gwiazda takich produkcji jak „Vicky Cristina Barcelona”, „Między słowami” czy „Kobiety pragną bardziej” otwarcie deklaruje niechęć do mediów społecznościowych i wyznaje, że jest zbyt wrażliwa, by konfrontować się z treściami i komentarzami zamieszczanymi na ich łamach. Filmowa Lucy przyznała wprawdzie, że w przeszłości założyła konto na Instagramie, jednak ta przygoda szybko się dla niej skończyła. – Miałam konto na Instagramie przez trzy dni i wtedy uświadomiłam sobie, że spędzam co najmniej 20 minut każdego dnia, przeglądając profile obcych mi osób – wyznała w jednym z wywiadów udzielonych w ubiegłym roku.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ludzie
Taylor Swift wygwizdana na Super Bowl. Donald Trump triumfuje: Świat się naprawia
Ludzie
Sandra Bullock obawia się o bezpieczeństwo rodziny. Oszuści internetowi w natarciu
Ludzie
Odeszła Marianne Faithfull. "Kiedy zaczynałam, kobiety były dekoracją"
Ludzie
Andie MacDowell o swoim schorzeniu: Dolegliwości ustąpiły, uważam to za cud!
Ludzie
Nominowana do Oscara Marjane Satrapi nie przyjęła Legii Honorowej na znak solidarności z irańskimi kobietami