Skradziony rekwizyt z filmu "Czarnoksiężnik z Oz" wraca do właściciela

Czerwone buty Dorotki z „Czarnoksiężnika z Oz”, po 19 latach od kradzieży trafiły z powrotem do swojego właściciela. Ile są obecnie warte i jak kolekcjoner zareagował na ich odzyskanie?

Publikacja: 30.03.2024 21:59

Czerwone buty Dorotki z „Czarnoksiężnika z Oz”, po 19 latach od kradzieży trafiły z powrotem do swoj

Czerwone buty Dorotki z „Czarnoksiężnika z Oz”, po 19 latach od kradzieży trafiły z powrotem do swojego właściciela.

Foto: PAP

Z powrotem na piedestał

– Są w bardzo, bardzo dobrym stanie – wyszeptał wyraźnie wzruszony właściciel pamiątkowego rekwizytu w chwili jego odbioru. Kolekcjoner Michael Shaw odzyskał czerwone, błyszczące buty po tym, jak w 2005 roku skradziono je z Muzeum Judy Garland w Grand Rapids w Minnesocie.

Majestatycznie, w otoczeniu agentów FBI, uczestniczących w ujęciu sprawców, umieścił pamiątkę w tym samym miejscu, w którym znajdowała się ona pierwotnie: na pustym przez niemal dwie dekady, przeznaczonym wyłącznie na ten cel, piedestale w muzeum. Szacuje się, że buty są warte 3.5 miliona dolarów.

4 ocalałe pary

Oryginalny rekwizyt pochodzi z wyprodukowanego w 1939 roku musicalu „Czarnoksiężnik z Oz”. Gdy nosząca je główna bohaterka trzykrotnie stukała w pięty, wypowiadając przy tym magiczne zaklęcie „Nie ma jak w domu”, miała moc przenoszenia z krainy Oz z powrotem do domu. Choć wcielająca się w rolę Dorotki Judy Garland używała kilku różnych modeli butów podczas kręcenia filmu, tylko cztery pary zachowały się do dziś. Jedna znajduje się w Smithsonian’s National Museum of American History. Ma ona jednak poważny defekt: pantofelki są wprawdzie podpisane nazwiskiem Garland, ale przyporządkowane im numery wskazują na to, że pochodzą z dwóch różnych par, o czym dodatkowo świadczy stopień zużycia, nieporównywalny między dwoma egzemplarzami.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy sweter księżnej Diany sprzedano za gigantyczną kwotę. To ubranie z ukrytym przekazem

Pozostałe pary znajdują się w muzeum Academy of Motion Picture Arts and Sciences w Los Angeles, a także w prywatnej kolekcji jednego z fanów filmu, który nabył je na aukcji Christie’s za $150,000 po tym, jak nastolatka z Tennessee wygrała je w konkursie tuż po zakończeniu zdjęć do filmu w 1939 roku. 

Nie rubiny, a cekiny

Michael Shaw wszedł w posiadanie swojej pary w 1970 roku, nabywając rekwizyt bezpośrednio od kostiumografa pamiętnego filmu, Kenta Warnera. Zaginione w nocy z 27 na 28 sierpnia 2005 roku buty zostały odzyskane po niemal dwóch dekadach, a dwaj mężczyźni podejrzani o kradzież mają dziś ponad 70 lat. Tylko jeden z nich przyznał się do winy, natomiast adwokat reprezentujący go przed sądem jako linię obrony dla swojego klienta przyjął jego przekonanie, że buty zostały wykonane z prawdziwych rubinów.

Tymczasem są one pokryte cekinami, których użyto 2300 na każdą sztukę. Projektant Gilbert Adrian przygotował dwa prototypy obuwia przed rozpoczęciem zdjęć do filmu: pierwsze, z bogatymi zdobieniami w stylu arabskim, zostały odrzucone w fazie testów, ponieważ nie pasowały do wizerunku skromnej dziewczynki, w której rolę wcieliła się Judy Garland. Ten egzemplarz – z fantazyjnymi, wywiniętymi czubkami – został po latach wykupiony przez aktorkę Debbie Reynolds. Druga para została zaakceptowana, z tą właśnie zmianą, że imitujące rubiny koraliki zostały zastąpione cekinami, jako że okazały się zdecydowanie za ciężkie.

Czytaj więcej

Rzymski luksus w nienaruszonym stanie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Wzgórzu Palatyńskim

W oryginalnej powieści z 1900 roku, na bazie której 39 lat później powstał film, kultowe trzewiczki głównej bohaterki były opisywane jako srebrne. Producenci zdecydowali się jednak na zmianę koloru na czerwony w celu podkreślenia możliwości oferowanych przez dostępny od 1916 roku proces obróbki materiału filmowego zwany Technicolorem.

Gdy w minionym tygodniu agenci FBI zwrócili właścicielowi jego drogocenny rekwizyt, do pary butów dołączyli jeden cekin znaleziony na miejscu zbrodni w 2005 roku. Cekin w kolorze rubinowej czerwieni.

Źródła:
https://www.fbi.gov/
https://edition.cnn.com/

Z powrotem na piedestał

– Są w bardzo, bardzo dobrym stanie – wyszeptał wyraźnie wzruszony właściciel pamiątkowego rekwizytu w chwili jego odbioru. Kolekcjoner Michael Shaw odzyskał czerwone, błyszczące buty po tym, jak w 2005 roku skradziono je z Muzeum Judy Garland w Grand Rapids w Minnesocie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Jolie kontra Pitt: sporu o winnicę ciąg dalszy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Styl życia
W kapciach do pracy: nowy trend wśród młodych Chińczyków
Styl życia
Żółte żonkile w kolejną rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
Styl życia
Samotne kobiety mają większy apetyt na słodycze. Ważne odkrycie
Styl życia
Dzień Kostki Rubika. Kobiety powinny się nią bawić ze względów zdrowotnych