Opublikowano kontrowersyjny portret księżnej Kate. Artystka broni swojego dzieła

Podczas gdy portret króla Karola III powstał we współpracy z artystą, Jonathanem Yeo, autorka podobizny księżnej Kate stworzyła swoje dzieło na bazie dostępnych fotografii. Z jakim skutkiem?

Publikacja: 27.05.2024 13:33

Księżna Catherine od dłuższego czasu nie pojawia się publicznie, ale media nie ustają w publikowaniu

Księżna Catherine od dłuższego czasu nie pojawia się publicznie, ale media nie ustają w publikowaniu różnych materiałów na jej temat.

Foto: PAP/ABACA

Księżna Kate na wiele miesięcy wycofała się z obowiązków służbowych. Po tym jak w styczniu bieżącego roku przebyła poważną operację jamy brzusznej, Pałac Kensington oficjalnie informował o planach powrotu Catherine do aktywności zawodowych najwcześniej po Świętach Wielkanocnych, czyli na przełomie marca i kwietnia. Gdy jednak po upływie wskazanego terminu przyszła królowa nadal nie podjęła zapowiadanych działań, pojawiły się spekulacje na temat jej stanu zdrowia.

Choroba nowotworowa

Rodzinne zdjęcie opublikowane z okazji Dnia Matki, który w Wielkiej Brytanii obchodzony jest 10 marca, początkowo wzbudziło entuzjazm, by następnego dnia stać się obiektem dogłębnej analizy co do jego autentyczności. W związku z licznymi nieścisłościami, których dopatrzono się na fotografii przedstawiającej księżną Walii z trojgiem dzieci – księżniczki Charlotte, księcia George’a i księcia Louis’a – zdjęcie uznano za fotomontaż, za co sama zainteresowana przeprosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych tego samego dnia.

Gdy teorie spiskowe mnożyły się w niekontrolowany sposób, a i niektórzy artyści pozwalali sobie na niewybredne komentarze co do nieobecności księżnej, przyszła monarchini zabrała głos 22 marca, publikując nagranie, w którym informuje o wykrytej u niej chorobie nowotworowej i prowadzonym obecnie leczeniu onkologicznym. Na nagraniu pojawia się osobiście i zapewnia, że każdego dnia czuje się coraz lepiej, a rodzina otacza ją wsparciem w tym trudnym czasie.

Portret siły i godności?

Choć żadne nowe oficjalne fotografie księżnej Walii od tamtego momentu nie zostały opublikowane, kontrowersje wzbudza podobizna umieszczona na czerwcowej okładce magazynu „Tatler” i podpisana: „Portret siły i godności”. Autorka ilustracji Hannah Uzor tworząc dzieło, korzystała z wielu dostępnych źródeł, a finalne ujęcie nawiązuje do stylizacji księżnej Kate podczas pierwszego oficjalnego bankietu po koronacji króla Karola III.

Wielu internautów wyraża niepochlebne opinie na temat portretu. Nie tylko uważają, że nie przypomina on księżnej Kate, ale wręcz uznają go za wyraz braku szacunku do przedstawionej osoby. Artystka broni swojej twórczości, argumentując, że bazowała na dostępnych fotografiach, bez możliwości bezpośredniego kontaktu z księżną Kate. – Gdy nie możesz na żywo spotkać się z osobą, którą portretujesz, korzystasz ze wszystkich dostępnych materiałów i składasz je w całość, by na tej podstawie odtworzyć subtelne momenty uwiecznione na zdjęciach: konkretne pozy przyjmowane podczas stania, ułożenie głowy lub dłoni. Sprawdzasz dokładnie, czy u danej osoby występują charakterystyczne, powtarzające się gesty – wyjaśnia artystka.

Czytaj więcej

Oświadczenie księżnej Kate: Jestem w trakcie leczenia onkologicznego

Płaski i pozbawiony wyrazu

Artystka podkreśla, że pracując nad ilustracją, dokładnie zapoznała się też z nagraniem, podczas którego księżna Kate informowała o swojej chorobie oraz leczeniu, któremu jest poddawana. – Wszystkie portrety mojego autorstwa składają się z warstw osobowości, bazujących na wszelkich dostępnych materiałach dotyczących danej osoby – dodaje Hannah Uzor. – Ważne jest dla mnie uchwycenie ducha danej osoby i odzwierciedlenie za pomocą ilustracji jej charakteru – zaznacza.

Podobizna zaprezentowanej w białej sukni księżnej, z szarfą przewieszoną przez ramię oraz głową ozdobioną diademem, stała się tematem dyskusji nie tylko internautów, ale i redaktorów najbardziej poczytnych magazynów i serwisów internetowych na świecie. – Czy kiedykolwiek powstał bardziej płaski, pozbawiony wyrazu portret przedstawiciela rodziny królewskiej? – pyta retorycznie Alastair Sooke na łamach „The Daily Telegraph”. – Portret bardziej przypomina figurkę na szczycie tortu weselnego niż prawdziwą osobę – podsumował w swojej recenzji.

Czytaj więcej

Moc, bogactwo, prestiż? Ekspertka mówi, jak interpretować kontrowersyjny portret króla Karola III

Osobista interpretacja urody księżnej

Choć nie brakuje krytycznych głosów, to jednak znajdują się i tacy, którzy doceniają niestandardowe ujęcie księżnej oraz osobistą interpretację jej urody zaproponowaną przez artystkę. – Nie mam nic przeciwko tej okładce, ponieważ w mojej ocenie zadanie portrecisty nie polega na tym, by wiernie odtworzyć wizerunek prezentowanej osoby, a jedynie zaproponować czytelne nawiązanie do niej. Ja w pełni to popieram – podsumowuje jeden z cytowanych przez BBC internautów.

Magazyn „Tatler” już po raz trzeci umieszcza na swojej okładce ręcznie wykonany portret przedstawiciela rodziny królewskiej. W lipcowym wydaniu minionego roku zaprezentowano portret króla Karola III autorstwa Sarah Knights, natomiast rok wcześniej uczczono platynowy jubileusz królowej Elżbiety II, publikując wykonaną przez nigeryjskiego artystę Oluwole Omofemi podobiznę młodej królowej z wachlarzem.

Wprawdzie poprzednie dzieła nie budziły wątpliwości co do osób na nich zaprezentowanych, jednak każdy artysta, któremu powierzono tak odpowiedzialne zadanie, poświęcił się mu bez reszty: Hannah Uzor przejrzała 189,000 zdjęć księżnej Kate, aby przygotować się do stworzenia portretu, Oluwole Omofemi na cztery tygodnie odizolował się od rodziny, tworząc dzieło, a zdjęcie, na którym bazował, umieścił nawet na wygaszaczu ekranu, by ani na moment nie znikało z jego pola widzenia. Sarah Knights, tworząc portret króla, pozwoliła sobie na pewną modyfikację w stosunku do oryginalnego zdjęcia, na którym widać monarchę z twarzą skierowaną w stronę zachodnią. Artystka zmieniła ujęcie, pragnąc podkreślić, że król powinien spoglądać w kierunku wschodzącego słońca, co symbolizuje nadzieję na nadchodzący dzień i nowy początek. Oby i najnowsze dzieło niosło ze sobą tak pozytywne przesłanie, niezależnie od oceny jego artystycznej wartości.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.bbc.com/
https://www.theguardian.com/

Księżna Kate na wiele miesięcy wycofała się z obowiązków służbowych. Po tym jak w styczniu bieżącego roku przebyła poważną operację jamy brzusznej, Pałac Kensington oficjalnie informował o planach powrotu Catherine do aktywności zawodowych najwcześniej po Świętach Wielkanocnych, czyli na przełomie marca i kwietnia. Gdy jednak po upływie wskazanego terminu przyszła królowa nadal nie podjęła zapowiadanych działań, pojawiły się spekulacje na temat jej stanu zdrowia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Pokolenie Z tworzy nową definicję spełnienia zawodowego. Oto, co odrzucają młodzi
Styl życia
Kontrowersje wokół nagradzanej książki dla młodzieży. Do czego namawia "Welcome to Sex!"?
Zdrowie
Gra na skrzypcach podczas usuwania guza mózgu? Neurochirurg o zabiegach „awake”
Styl życia
Doomscrolling, czyli przeglądanie treści na ekranach telefonów: groźny nałóg czy cenna nauka?
Styl życia
Wyjątkowy naszyjnik związany z Marią Antoniną pójdzie pod młotek. Będzie kosztował fortunę