Mer Paryża wskoczyła do Sekwany. Co próbowała udowodnić?

Na dziewięć dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, mer tego miasta Anne Hidalgo wskoczyła do Sekwany, chcąc udowodnić, że można w niej pływać bez ryzyka problemów ze zdrowiem i że pieniądze wydane na oczyszczanie rzeki nie poszły na marne.

Publikacja: 17.07.2024 14:27

Anne Hidalgo, mer Paryża, jest kolejną kobietą politykiem, która w ostatnim czasie wykąpała się Sekw

Anne Hidalgo

Anne Hidalgo, mer Paryża, jest kolejną kobietą politykiem, która w ostatnim czasie wykąpała się Sekwanie.

Foto: East News

Ubrana w piankę do pływania i okularki, w towarzystwie przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich Tony’ego Estangueta oraz prefekta regionu Île-de-France Marca Guillaume’a, mer Paryża Anne Hidalgo przepłynęła kilkanaście metrów Bras Marie, wydzielonej części rzeki przy Île de la Cité i wyspie Świętego Ludwika.

Mer Paryża Anne Hidalgo wskoczyła do Sekwany

Wyczynowi przyglądali się mieszkańcy miasta i turyści stojący na wybrzeżach Sekwany. Wcześniej, w sobotę, na podobny ruch zdecydowała się francuska minister sportu Amélie Oudéa-Castéra. Nadal swojej obietnicy wejścia do wody nie spełnił prezydent Emmanuel Macron.

Czy w Sekwanie można pływać?

Podczas rozpoczynających się w piątek 26 lipca igrzysk olimpijskich, a następnie paraolimpijskich, w Sekwanie powinny odbyć się zawody w triatlonie, maratonie pływackim i paratriathlonie. Nie jest to jeszcze pewne, ponieważ wciąż badania jakości wody nie potwierdzają jednoznacznie, że nadaje się ona do pływania. Szacuje się, że od 2015 roku na oczyszczanie Sekwany wydano już 1,4 mld euro. Ale choćby intensywne opady deszczu, które miały miejsce w czerwcu, stały się przyczyną wzrostu zanieczyszczenia wody bakteriami kałowymi.

Czytaj więcej

Szok zamiast szyku: Francuzki idą w... taniość i przestają inspirować kobiety

„Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni ratusze i prefektury regionalne ogłosiły ogólnie pozytywne wyniki bakteriologiczne. Według dwóch ostatnich próbek pobranych 26 czerwca i 4 lipca przez organizację pozarządową Surfrider na trasie olimpijskiej, zawartość w wodzie E. coli i enterokoków, dwóch bakterii kałowych, których pomiary określają czy można pływać, czy nie, jest zgodna ze standardami federacji sportowych” – podaje dziennik „Le Figaro”.

Podczas swojej kampanii wyborczej Anne Hidalgo zapowiadała, że do 2025 roku w Paryżu powstaną trzy strefy na Sekwanie, w których będzie można się kąpać. Zakaz pływania w tej rzece obowiązuje od 1923 roku.

Styl życia
Seksuolog o pieniądzach w związku: Wymiana rokuje gorzej niż wspólnotowość
Styl życia
Walentynki w wydaniu pokolenia Z. Oto, jak młodzi celebrują święto miłości
SPOŁECZEŃSTWO
Milenialsi wcale nie mają źle. Oto, jak aktualnie wygląda ich sytuacja materialna
SPOŁECZEŃSTWO
Zasada "Żadnych kobiet" oprotestowana. Rozłam w historycznym klubie dżentelmenów
Styl życia
Do pracy z pupilem. Coraz popularniejszy trend opłaca się pracodawcom