Pisarze i malarze szukali w niej inspiracji. Toskańska Villa Palmieri wystawiona na sprzedaż

Zlokalizowana na przedmieściach Florencji Villa Palmieri – ulubiona rezydencja królowej Wiktorii – została wystawiona na sprzedaż. Za jaką cenę można stać się właścicielem wyjątkowej nieruchomości i jakie uroczystości odbywają się tam obecnie?

Publikacja: 21.09.2024 12:12

Wielbicieli luksusowych posiadłości może zainteresować wystawiona na sprzedaż toskańska Villa Palmie

Wielbicieli luksusowych posiadłości może zainteresować wystawiona na sprzedaż toskańska Villa Palmieri.

Foto: Adobe Stock

Posiadłości nabywane i sprzedawane przez amerykańskie gwiazdy muzyki, kina czy telewizji osiągają astronomiczne ceny na tamtejszym rynku nieruchomości. Trzypoziomowa, zlokalizowana tuż przy piaszczystej kalifornijskiej plaży rezydencja o powierzchni 9,000 metrów kwadratowych, należąca do byłej gospodyni telewizyjnego talk show Ellen De DeGeneres i jej małżonki Portii de Rossi, w sierpniu bieżącego roku trafiła w ręce miliardera Roberta Friedlanda. Były doradca biznesowy Steve’a Jobsa, potentat w branży górniczej, nabył willę za 96 milionów dolarów. Choć kwota robi wrażenie, widok za oknem wydaje się bezcenny.

Imponującego zakupu dokonała w tym roku również znana z ról między innymi w serialach „Euforia”, „Opowieść podręcznej” czy „Biały Lotos” Sydney Sweeney. 27-latka stała się właścicielką wartej 13,5 miliona dolarów posiadłości we Florydzie, a z basenu usytuowanego w ogrodzie liczącej 7720 metrów kwadratowych rezydencji może podziwiać widok na Ocean Atlantycki oraz prywatną, bajecznie złocistą plażę.

Wielbicieli luksusowych posiadłości, którzy w celu zmiany miejsca zamieszkania nie planują przeprowadzki za Ocean, może zainteresować wystawiona na sprzedaż Villa Palmieri zlokalizowana we Włoszech. Za jaką kwotę można nabyć ulubioną rezydencję królowej Wiktorii?

Villa Palmieri: odosobnienie i klasztorna cisza

– Królowa bardzo docenia całkowite odosobnienie, jakie zapewniają jej wizyty w willi, jak również panującą tutaj idealną, wręcz klasztorną ciszę – tak na temat pobytów monarchini we włoskiej posiadłości pisano w „The New York Times” w 1888 roku. Toskańskie wizyty zasiadającej na tronie Wielkiej Brytanii w latach 1837-1901 członkini dynastii Welfów zostały gruntownie udokumentowane, a zgromadzone przez nią meble oraz portrety zmarłego męża, księcia Alberta, pozostały w rezydencji do dziś. W ogrodzie nadal rosną drzewa z tabliczkami upamiętniającymi pobyty królowej w toskańskiej willi.

Usytuowana na obrzeżach Florencji posiadłość o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, została wystawiona na sprzedaż, a zainteresowani zakupem mogą nabyć nieruchomość za 55 milionów dolarów. – To najbardziej majestatyczne miejsce, jakie kiedykolwiek widziałeś, autentyczny klejnot zanurzony w historii i ponadczasowym pięknie. Poeci i malarze od wieków poszukiwali tutaj inspiracji do tworzenia swoich dzieł – napisano na profilu instagramowym firmy zajmującej się obsługą sprzedaży tej wyjątkowej rezydencji.

Czytaj więcej

Pożar w domu Cary Delevingne: „Moje serce jest złamane”

Villa Palmieri: 9-hektarowy ogród i 23 sypialnie

Na teren obiektu goście mogą przybyć nawet helikopterem, ponieważ przestrzeń okalająca willę została wyposażona w prywatne lądowisko. Można też skorzystać z kortu tenisowego i basenu, a także odpocząć w pięknie zazielenionym, zadbanym ogrodzie o powierzchni 9 hektarów. W środku posiadłości znajdują się 23 sypialnie i 19 łazienek. W każdym pomieszczeniu zadbano o bogato zdobione wnętrza i dostęp do wewnętrznego dziedzińca.

Pierwszymi właścicielami wybudowanej w XIV wieku rezydencji byli przedstawiciele rodziny Fini, natomiast obecna nazwa rezydencji została nadana przez kolejnego jej mieszkańca, Matteo di Marco Palmieri, który nabył nieruchomość w 1454 roku. Posiadłość w 1760 roku trafiła do nowego właściciela, hrabiego Cowpera, a następnie do hrabiego Crawford i Balcarres. W tym czasie stała się też ulubioną rezydencją królowej Wiktorii, która odwiedzała to miejsce w latach 1888, 1893 oraz 1894, każdorazowo spędzając tam co najmniej miesiąc. W 1907 posiadłość nabył amerykański przedsiębiorca James Ellsworth, który mieszkał tam do śmierci w 1925 roku, natomiast dwa lata później nowym właścicielem został ambasador Myron Taylor.

Czytaj więcej

Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

Villa Palmieri oczami autora „Decamerona”

Uroki XIV-wiecznej willi doceniała nie tylko brytyjska monarchini, ale i przedstawiciele świata literatury i sztuki. Alexandre Dumas spisał wspomnienia dotyczące pobytu w toskańskiej rezydencji w zbiorze opowiadań „La Villa Palmieri” wydanych w Paryżu w 1843 roku.

Obszerne fragmenty poświęcone okalającym rezydencję ogrodom Giovanni Boccaccio umieścił też w „Decameronie” – Słówby nie starczyło na wyliczenie wszystkich roślin i kwiatów, które cały ogród przystrajały, dość więc będzie, gdy powiem, że nie brakło ani jednego kwiatu, co w naszym klimacie żyć może (…). Widok ogrodu, kwiatów i fontann całkiem oczarował młodzieńców i damy. Wszyscy jednogłośnie zgodzili się na to, że gdyby raj na świecie istniał, miałby ani chybi podobny pozór. Nielza było bowiem już żadnej piękności ogrodowi przydać – jak można przeczytać na kartach powstałego w latach 1350-1353 dzieła literackiego, w przekładzie autorstwa Edwarda Boyé’a wydanym w Warszawie w1930 roku.

W czasach współczesnych ogród nie przestaje zachwycać, a organizowane w nim ceremonie ślubne, wystawne kolacje czy pokazy mody są na bieżąco dokumentowane za pośrednictwem profilu instagramowego villa_palmieri. Inspirowaną stylem azjatyckim kolekcję męskich ubrań w 2019 roku zaprezentował tutaj dom mody Givenchy, a ówczesna dyrektor kreatywna marki, Clare Waight Keller pozdrawiała gości słowami: „Poczujecie tutaj brytyjskie wibracje”. W kilkusetletniej historii toskańskiej willi przejawiały się one wielokrotnie. Najbliższe tygodnie pokażą, czy będzie je kultywował również przyszły właściciel.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
http://www.travelingintuscany.com/
https://www.theguardian.com/

Posiadłości nabywane i sprzedawane przez amerykańskie gwiazdy muzyki, kina czy telewizji osiągają astronomiczne ceny na tamtejszym rynku nieruchomości. Trzypoziomowa, zlokalizowana tuż przy piaszczystej kalifornijskiej plaży rezydencja o powierzchni 9,000 metrów kwadratowych, należąca do byłej gospodyni telewizyjnego talk show Ellen De DeGeneres i jej małżonki Portii de Rossi, w sierpniu bieżącego roku trafiła w ręce miliardera Roberta Friedlanda. Były doradca biznesowy Steve’a Jobsa, potentat w branży górniczej, nabył willę za 96 milionów dolarów. Choć kwota robi wrażenie, widok za oknem wydaje się bezcenny.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
SPOŁECZEŃSTWO
Przemoc w szkole to wciąż poważny problem. Jakie pomysły na zapobieganie jej mają eksperci?
Styl życia
Tinder szczęścia nie daje? Zbadano stabilność związków, które rozpoczęły się online
Styl życia
Najlepsze i najgorsze kraje dla kobiet. Polska na niezłym miejscu w nowym rankingu
Społeczeństwo
Jak najlepiej pomagać powodzianom? "Należy dbać o ich godność"
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Styl życia
Awantura o kwiaty. Znany artysta oskarża Miley Cyrus o plagiat