Pisarze i malarze szukali w niej inspiracji. Toskańska Villa Palmieri wystawiona na sprzedaż

Zlokalizowana na przedmieściach Florencji Villa Palmieri – ulubiona rezydencja królowej Wiktorii – została wystawiona na sprzedaż. Za jaką cenę można stać się właścicielem wyjątkowej nieruchomości i jakie uroczystości odbywają się tam obecnie?

Publikacja: 21.09.2024 12:12

Wielbicieli luksusowych posiadłości może zainteresować wystawiona na sprzedaż toskańska Villa Palmie

Wielbicieli luksusowych posiadłości może zainteresować wystawiona na sprzedaż toskańska Villa Palmieri.

Foto: Adobe Stock

Posiadłości nabywane i sprzedawane przez amerykańskie gwiazdy muzyki, kina czy telewizji osiągają astronomiczne ceny na tamtejszym rynku nieruchomości. Trzypoziomowa, zlokalizowana tuż przy piaszczystej kalifornijskiej plaży rezydencja o powierzchni 9,000 metrów kwadratowych, należąca do byłej gospodyni telewizyjnego talk show Ellen De DeGeneres i jej małżonki Portii de Rossi, w sierpniu bieżącego roku trafiła w ręce miliardera Roberta Friedlanda. Były doradca biznesowy Steve’a Jobsa, potentat w branży górniczej, nabył willę za 96 milionów dolarów. Choć kwota robi wrażenie, widok za oknem wydaje się bezcenny.

Imponującego zakupu dokonała w tym roku również znana z ról między innymi w serialach „Euforia”, „Opowieść podręcznej” czy „Biały Lotos” Sydney Sweeney. 27-latka stała się właścicielką wartej 13,5 miliona dolarów posiadłości we Florydzie, a z basenu usytuowanego w ogrodzie liczącej 7720 metrów kwadratowych rezydencji może podziwiać widok na Ocean Atlantycki oraz prywatną, bajecznie złocistą plażę.

Wielbicieli luksusowych posiadłości, którzy w celu zmiany miejsca zamieszkania nie planują przeprowadzki za Ocean, może zainteresować wystawiona na sprzedaż Villa Palmieri zlokalizowana we Włoszech. Za jaką kwotę można nabyć ulubioną rezydencję królowej Wiktorii?

Villa Palmieri: odosobnienie i klasztorna cisza

– Królowa bardzo docenia całkowite odosobnienie, jakie zapewniają jej wizyty w willi, jak również panującą tutaj idealną, wręcz klasztorną ciszę – tak na temat pobytów monarchini we włoskiej posiadłości pisano w „The New York Times” w 1888 roku. Toskańskie wizyty zasiadającej na tronie Wielkiej Brytanii w latach 1837-1901 członkini dynastii Welfów zostały gruntownie udokumentowane, a zgromadzone przez nią meble oraz portrety zmarłego męża, księcia Alberta, pozostały w rezydencji do dziś. W ogrodzie nadal rosną drzewa z tabliczkami upamiętniającymi pobyty królowej w toskańskiej willi.

Usytuowana na obrzeżach Florencji posiadłość o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, została wystawiona na sprzedaż, a zainteresowani zakupem mogą nabyć nieruchomość za 55 milionów dolarów. – To najbardziej majestatyczne miejsce, jakie kiedykolwiek widziałeś, autentyczny klejnot zanurzony w historii i ponadczasowym pięknie. Poeci i malarze od wieków poszukiwali tutaj inspiracji do tworzenia swoich dzieł – napisano na profilu instagramowym firmy zajmującej się obsługą sprzedaży tej wyjątkowej rezydencji.

Czytaj więcej

Pożar w domu Cary Delevingne: „Moje serce jest złamane”

Villa Palmieri: 9-hektarowy ogród i 23 sypialnie

Na teren obiektu goście mogą przybyć nawet helikopterem, ponieważ przestrzeń okalająca willę została wyposażona w prywatne lądowisko. Można też skorzystać z kortu tenisowego i basenu, a także odpocząć w pięknie zazielenionym, zadbanym ogrodzie o powierzchni 9 hektarów. W środku posiadłości znajdują się 23 sypialnie i 19 łazienek. W każdym pomieszczeniu zadbano o bogato zdobione wnętrza i dostęp do wewnętrznego dziedzińca.

Pierwszymi właścicielami wybudowanej w XIV wieku rezydencji byli przedstawiciele rodziny Fini, natomiast obecna nazwa rezydencji została nadana przez kolejnego jej mieszkańca, Matteo di Marco Palmieri, który nabył nieruchomość w 1454 roku. Posiadłość w 1760 roku trafiła do nowego właściciela, hrabiego Cowpera, a następnie do hrabiego Crawford i Balcarres. W tym czasie stała się też ulubioną rezydencją królowej Wiktorii, która odwiedzała to miejsce w latach 1888, 1893 oraz 1894, każdorazowo spędzając tam co najmniej miesiąc. W 1907 posiadłość nabył amerykański przedsiębiorca James Ellsworth, który mieszkał tam do śmierci w 1925 roku, natomiast dwa lata później nowym właścicielem został ambasador Myron Taylor.

Czytaj więcej

Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

Villa Palmieri oczami autora „Decamerona”

Uroki XIV-wiecznej willi doceniała nie tylko brytyjska monarchini, ale i przedstawiciele świata literatury i sztuki. Alexandre Dumas spisał wspomnienia dotyczące pobytu w toskańskiej rezydencji w zbiorze opowiadań „La Villa Palmieri” wydanych w Paryżu w 1843 roku.

Obszerne fragmenty poświęcone okalającym rezydencję ogrodom Giovanni Boccaccio umieścił też w „Decameronie” – Słówby nie starczyło na wyliczenie wszystkich roślin i kwiatów, które cały ogród przystrajały, dość więc będzie, gdy powiem, że nie brakło ani jednego kwiatu, co w naszym klimacie żyć może (…). Widok ogrodu, kwiatów i fontann całkiem oczarował młodzieńców i damy. Wszyscy jednogłośnie zgodzili się na to, że gdyby raj na świecie istniał, miałby ani chybi podobny pozór. Nielza było bowiem już żadnej piękności ogrodowi przydać – jak można przeczytać na kartach powstałego w latach 1350-1353 dzieła literackiego, w przekładzie autorstwa Edwarda Boyé’a wydanym w Warszawie w1930 roku.

W czasach współczesnych ogród nie przestaje zachwycać, a organizowane w nim ceremonie ślubne, wystawne kolacje czy pokazy mody są na bieżąco dokumentowane za pośrednictwem profilu instagramowego villa_palmieri. Inspirowaną stylem azjatyckim kolekcję męskich ubrań w 2019 roku zaprezentował tutaj dom mody Givenchy, a ówczesna dyrektor kreatywna marki, Clare Waight Keller pozdrawiała gości słowami: „Poczujecie tutaj brytyjskie wibracje”. W kilkusetletniej historii toskańskiej willi przejawiały się one wielokrotnie. Najbliższe tygodnie pokażą, czy będzie je kultywował również przyszły właściciel.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
http://www.travelingintuscany.com/
https://www.theguardian.com/

Posiadłości nabywane i sprzedawane przez amerykańskie gwiazdy muzyki, kina czy telewizji osiągają astronomiczne ceny na tamtejszym rynku nieruchomości. Trzypoziomowa, zlokalizowana tuż przy piaszczystej kalifornijskiej plaży rezydencja o powierzchni 9,000 metrów kwadratowych, należąca do byłej gospodyni telewizyjnego talk show Ellen De DeGeneres i jej małżonki Portii de Rossi, w sierpniu bieżącego roku trafiła w ręce miliardera Roberta Friedlanda. Były doradca biznesowy Steve’a Jobsa, potentat w branży górniczej, nabył willę za 96 milionów dolarów. Choć kwota robi wrażenie, widok za oknem wydaje się bezcenny.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Pokolenie Z tworzy nową definicję spełnienia zawodowego. Oto, co odrzucają młodzi
Styl życia
Kontrowersje wokół nagradzanej książki dla młodzieży. Do czego namawia "Welcome to Sex!"?
Zdrowie
Gra na skrzypcach podczas usuwania guza mózgu? Neurochirurg o zabiegach „awake”
Styl życia
Doomscrolling, czyli przeglądanie treści na ekranach telefonów: groźny nałóg czy cenna nauka?
Styl życia
Wyjątkowy naszyjnik związany z Marią Antoniną pójdzie pod młotek. Będzie kosztował fortunę