Kobiety i mężczyźni w Polsce inaczej widzą zagrożenia cyberatakiem. Ekspert ostrzega

Zdaniem prawie 40 proc. Polaków wszyscy jesteśmy w równym stopniu narażeni na cyberataki, wynika z nowego badania polskiego ClickMeeting. Kobiety i mężczyźni różnią się jednak nieco w postrzeganiu zagrożeń w sieci.

Publikacja: 11.04.2025 10:21

Dr Piotr Łuczuk: Aby uniknąć zagrożenia cyberatakiem, kluczowe jest podejście typu „zero zaufania".

Dr Piotr Łuczuk: Aby uniknąć zagrożenia cyberatakiem, kluczowe jest podejście typu „zero zaufania".

Foto: Adobe stock

Według najnowszych danych ClickMeeting 20 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn w Polsce deklaruje, że padło ofiarą cyberataku. Taki sam odsetek wśród obu płci, po 25 proc., wskazuje, ma w bliskiej rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto został nim dotknięty.

Zagrożenia cyberatakiem – jak widzą je kobiety i mężczyźni

Bardzo podobny odsetek – 54 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn – twierdzi, że zawsze pamięta o stosowaniu podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak np. nieklikanie w podejrzane linki, weryfikacja nadawców e-maili czy korzystanie z zaufanych dostawców technologii. Po 38 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn stara się o nich pamiętać, chociaż nie zawsze im się to udaje, a 3 proc. kobiet i 2 proc. mężczyzn nie stosuje ich nigdy.

Pewne rozbieżności między odpowiedziami osób różnych płci widać w ocenie tego, które grupy są bardziej narażone na cyberataki (pytanie wielokrotnego wyboru) – 25 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn wskazuje osoby oraz instytucje publiczne. Kobiety natomiast nieco częściej zwracają uwagę na zagrożenie dzieci i młodzieży (27 proc. vs 21 proc. mężczyzn) oraz osób starszych (38,5 proc. vs. 34,5 proc. mężczyzn). O tym, że w cyfrowym świecie wszyscy jesteśmy w równym stopniu zagrożeni atakami, jest przekonanych 40 proc. kobiet i 36,5 proc. mężczyzn.

Aż 90 proc. kobiet i 88,5 proc. mężczyzn przyznaje, że w Polsce potrzeba więcej edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie tylko 18 proc. kobiet (w porównaniu do 24,5 proc. mężczyzn) byłoby skłonnych zapłacić za dostęp w kursie online lub eksperckim webinarze na ten temat, a 33 proc. kobiet (vs 38 proc. mężczyzn) byłoby zainteresowanych taką formą edukacji, gdyby wykupił im np. pracodawca lub uczelnia.

Czytaj więcej

AI dotkliwiej wpłynie na sytuację kobiet niż mężczyzn na rynku pracy. Nowe prognozy

– Dane przedstawione w badaniu potwierdzają to, przed czym ostrzegam od lat – mówi dr Piotr Łuczuk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa UKSW i Defender Academy. – Zagrożenia w przestrzeni cyfrowej nie są domeną wyłącznie instytucji państwowych, dużych firm czy polityków. Zjawisko cyberataków dotyczy nas wszystkich – niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu. – Różnice w percepcji zagrożeń między kobietami a mężczyznami – widoczne choćby w ocenie tego, które grupy są najbardziej narażone – rzucają ciekawe światło na społeczne uwarunkowania postrzegania ryzyka. Kobiety częściej dostrzegają podatność dzieci, młodzieży i seniorów, mężczyźni z kolei w większym stopniu koncentrują się na instytucjach publicznych. Obie te perspektywy są zasadne – cyberprzestępcy nie kierują się kryteriami płci czy wieku, ale szukają najłatwiejszej drogi dostępu do danych i systemów, często wykorzystując nieuwagę, luki techniczne lub… ludzką naiwność – tłumaczy. 

Zagrożenia cyberatakiem – potrzeba edukacji

Ekspert zauważa także, że na problem, o którym mowa, warto spojrzeć szerzej – zauważyć globalne trendy i realne zagrożenia. Coraz bardziej wyrafinowane kampanie phishingowe, wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia deepfake'ów, symulacji głosowych w celu przeprowadzania tzw. „wirtualnych porwań”, a także ataki na łańcuchy dostaw oprogramowania to dziś jego zdaniem codzienność, a nie futurystyczna wizja. Dr Łuczuk podkreśla, że skala cyberataków z ostatnich miesięcy pokazuje, iż cyberprzestępcy dysponują nie tylko zaawansowaną technologią, ale też olbrzymią determinacją i dostępem do narzędzi na zorganizowanym rynku Darknetu.

Czytaj więcej

Kobiety rzadziej niż mężczyźni korzystają z AI. Jak to wpłynie na ich rozwój i działanie firm?

– Wnioski są jednoznaczne: w świecie, w którym sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana zarówno do rozwoju, jak i do manipulacji, kluczowe będzie podejście typu „zero trust” – zakładające, że nikt nie jest z góry godny zaufania. Ale jeszcze ważniejsze okaże się kształtowanie odporności społecznej – poprzez edukację, świadome korzystanie z technologii, odpowiedzialność instytucji publicznych i prywatnych oraz wzmacnianie kultury cyfrowej higieny. Bez tego pozostaniemy bezbronni wobec coraz bardziej złożonych i ukrytych mechanizmów współczesnej cyberprzestępczości – mówi dr Piotr Łuczuk. 

Metodologia badania: Badanie przeprowadzono w kwietniu 2025 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku powyżej 18 lat.

Według najnowszych danych ClickMeeting 20 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn w Polsce deklaruje, że padło ofiarą cyberataku. Taki sam odsetek wśród obu płci, po 25 proc., wskazuje, ma w bliskiej rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto został nim dotknięty.

Zagrożenia cyberatakiem – jak widzą je kobiety i mężczyźni

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
SPOŁECZEŃSTWO
Rusza obowiązkowy pobór kobiet do wojska w Danii. Jak inne kraje regulują tę kwestię?
Styl życia
Olivia Munn ostro krytykuje plan kobiecego lotu w kosmos. „To rozpustne”
SPOŁECZEŃSTWO
Oprawcy w białych rękawiczkach. Alarmujące dane o przemocy rówieśniczej w szkołach średnich
Styl życia
Pokolenie Z odważnie definiuje priorytety finansowe na 2025 r. Oto cel nr 1 młodych
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Styl życia
Pokolenie Z pada ofiarą niebezpiecznej mody finansowej. „Kwestia nieświadomości”