Według najnowszych danych ClickMeeting 20 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn w Polsce deklaruje, że padło ofiarą cyberataku. Taki sam odsetek wśród obu płci, po 25 proc., wskazuje, ma w bliskiej rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto został nim dotknięty.
Zagrożenia cyberatakiem – jak widzą je kobiety i mężczyźni
Bardzo podobny odsetek – 54 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn – twierdzi, że zawsze pamięta o stosowaniu podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak np. nieklikanie w podejrzane linki, weryfikacja nadawców e-maili czy korzystanie z zaufanych dostawców technologii. Po 38 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn stara się o nich pamiętać, chociaż nie zawsze im się to udaje, a 3 proc. kobiet i 2 proc. mężczyzn nie stosuje ich nigdy.
Pewne rozbieżności między odpowiedziami osób różnych płci widać w ocenie tego, które grupy są bardziej narażone na cyberataki (pytanie wielokrotnego wyboru) – 25 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn wskazuje osoby oraz instytucje publiczne. Kobiety natomiast nieco częściej zwracają uwagę na zagrożenie dzieci i młodzieży (27 proc. vs 21 proc. mężczyzn) oraz osób starszych (38,5 proc. vs. 34,5 proc. mężczyzn). O tym, że w cyfrowym świecie wszyscy jesteśmy w równym stopniu zagrożeni atakami, jest przekonanych 40 proc. kobiet i 36,5 proc. mężczyzn.
Aż 90 proc. kobiet i 88,5 proc. mężczyzn przyznaje, że w Polsce potrzeba więcej edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie tylko 18 proc. kobiet (w porównaniu do 24,5 proc. mężczyzn) byłoby skłonnych zapłacić za dostęp w kursie online lub eksperckim webinarze na ten temat, a 33 proc. kobiet (vs 38 proc. mężczyzn) byłoby zainteresowanych taką formą edukacji, gdyby wykupił im np. pracodawca lub uczelnia.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja może zarówno wyrównać szanse, jak i pogłębić nierówności. Jakie wyzwania cz...