Żona Bruce’a Willisa opowiada o jego walce z chorobą i szerzy wiedzę na temat demencji

Choć ma 45 lat, dobrze wie, czym jest demencja. Emma Heming Willis po raz pierwszy od diagnozy męża pojawiła się w mediach, żeby udzielić wywiadu w programie NBC Today. Nie ukrywa, że stan gwiazdy kina akcji Bruce’a Willisa jest już bardzo poważny.

Publikacja: 17.10.2023 14:43

Choroba Bruce'a Willisa zmieniła życie całej jego rodziny.

Choroba Bruce'a Willisa zmieniła życie całej jego rodziny.

Foto: East News

Pochodząca z Malty Emma Heming Willis poślubiła Bruce’a Willisa w 2009 roku. Para ma dwie córki: 11-letnią Mabel i 9-letnią Evelyn (aktor ma jeszcze trzy dorosłe córki z małżeństwa z Demi Moore: Rumer, Scout i Tallulah).

Pół roku temu u 68-letniego dzisiaj gwiazdora zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia – red.), jeden z rzadziej występujących rodzajów demencji. Odszedł z zawodu już wcześniej, w marcu 2022 roku, kiedy pojawiła się u niego afazja, która upośledziła przetwarzanie języka, w tym umiejętność czytania i pisania. Jego żona przyznaje, że diagnoza FTD była tak samo przekleństwem, jak i błogosławieństwem. Ma świadomość, że schorzenie jest nieuleczalne, ale też wreszcie dowiedziała się, co dzieje się z jej małżonkiem.

W studiu NBC Today Emmie Heming Willis towarzyszyła prezes Stowarzyszenia na rzecz Zwyrodnienia Czołowo-Skroniowego Susan Dickinson. Wyjaśniła, że to choroba neurologiczna, która wpływa na pamięć danej osoby, jej zdolności komunikacyjne i zaburzenia osobowości. Może tak działać na chorego, że on sam nie ma możliwości zauważenia, że jego stan się pogarsza.

Czytaj więcej

SIBO - choroba, o której dużo się mówi i mało wie. Jakie są jej objawy?

Żona Bruce’a Willisa potwierdza, że nie ma już wątpliwości, w jak poważnym stanie jest aktor, który zachwycał nas w filmach Quentina Tarantino czy „Szklanych pułapkach”, ale na pewno opieka nad nim jest nauką miłości, cierpliwości i odporności. – Demencja jest trudna - zarówno dla zdiagnozowanej osoby, jak i dla jej rodziny – powiedziała Heming Willis w rozmowie z dziennikarką Hody Kotb. – Nie inaczej jest w przypadku Bruce’a, mnie i naszych dziewczynek. Mówi się, że demencja jest chorobą rodzinną. Potwierdzam: rzeczywiście tak jest.

Otępienie czołowo-skroniowe pojawia się przed 65 rokiem życia i bywa mylone z chorobą Alzheimera. Nie jest łatwe do zdiagnozowania. W początkowych fazach wśród objawów mogą pojawić się: afazja, powolna i niewyraźna mowa, nieumiejętność posługiwania się gramatyką, zanik rozpoznawania znaczenia słów, powtarzanie słów po kimś, powtarzanie czegoś po kilka razy oraz postępujące zaburzenia osobowości. Chorzy mają też zwiększone poczucie łaknienia, libido oraz mogą wykazywać zachowania agresywne.

W związku z nieuleczalną chorobą męża Emma Heming Willis szuka różnych sposobów radzenia sobie z tym trudnym doświadczeniem. Jednym z nich jest pogłębianie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat demencji. Na jej profilu na Instagramie regularnie pojawiają się publikacje na ten temat. 

Zdrowie
Zamiast leczenia, nowe własne zęby: czy to możliwe?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zdrowie
Kobiety szybciej niż mężczyźni zapadają na chorobę alkoholową
Zdrowie
"Efekt Kate”. Wyznanie księżnej na temat choroby dało niespodziewane owoce
Zdrowie
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - jak naprawdę wygląda życie w spektrum?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Świąteczne rozluźnienie rygoru żywieniowego nie zaszkodzi? Dietetyczka tłumaczy