Kobiety szybciej niż mężczyźni zapadają na chorobę alkoholową

Badania opublikowane na łamach JAMA Health Forum wykazały, że w trakcie pierwszej fazy epidemii Covid19 kobiety między 40. a 64. rokiem życia były znacznie bardziej narażone na zagrożenia zdrowia wynikające z nadużywania alkoholu. Eksperci komentują.

Publikacja: 19.04.2024 11:51

Niepokojące jest też to, że według statystyk nastoletnie dziewczęta „doganiają” chłopców w tym samym

Kobieta mająca problem

Niepokojące jest też to, że według statystyk nastoletnie dziewczęta „doganiają” chłopców w tym samym wieku, jeśli chodzi o częstość sięgania po napoje alkoholowe – zauważa dr Łukasiewicz.

Foto: Adobe Stock

Jak podkreślają eksperci, zagrożenia zdrowotne wynikające z nadużywania alkoholu są bardzo złożone, a wyniszczające symptomy rzeczywiście szybciej można zaobserwować u kobiet niż u mężczyzn. – Gdybyśmy mieli skupić się wyłącznie na zagrożeniach zdrowotnych, pomijając te społeczne, ekonomiczne czy prawne, potrzebowalibyśmy wielu godzin, żeby choćby zarysować poziom złożoności tego zagadnienia – podkreśla dr Przemysław Łukasiewicz, kierownik Poradni Uzależnień w Centrum Terapii Dialog. – Skalę problemu pokazują statystyki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia. Według nich, nadmierne spożywanie alkoholu jest związane z ponad 200 różnymi chorobami i uszkodzeniami ciała. To, co przychodzi do głowy jako pierwsze, to oczywiście choroby fizyczne. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, włączając w to uszkodzenie wątroby, choroby serca, choroby układu pokarmowego, a także zwiększone ryzyko udarów mózgu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do marskości wątroby (szacuje się, że alkohol odpowiada za ponad 90% jej przypadków) czy chorób nowotworowych. Mówiąc o konsekwencjach nadużywania alkoholu dla zdrowia fizycznego, nie możemy zapomnieć o urazach.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Zdrowie
Nastolatki w „punkcie krytycznym”. Eksperci: Dwa czynniki stanowią szczególne zagrożenie
Zdrowie
Kobiety rzadziej umierają na „syndrom złamanego serca”. Dlaczego?
Zdrowie
Plastik jak kofeina. Norwescy naukowcy zbadali wpływ przedmiotów codziennego użytku
Zdrowie
Co jeść i jak przygotowywać posiłki, kiedy dba się o niski indeks glikemiczny?
Zdrowie
Światowy Dzień Tocznia. Co warto wiedzieć o chorobie, która atakuje głównie kobiety?