Znajdująca się obecnie w końcowej, III fazie testów szczepionka mRNA-4157 (V940) wykorzystuje tę samą technologię, która została opracowana na potrzeby zapobiegania Covid-19. Powstała we współpracy Moderny, Merck Sharp i Dohme (MSD), jest testowana również w Australii, w celu sprawdzenia jej skuteczności i podjęcia decyzji, czy należy wprowadzić ją do powszechnego użytku.
W pełni spersonalizowana szczepionka
Dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, została stworzona w taki sposób, by zidentyfikować genetyczną strukturę schorzenia u danej osoby, a następne tak poinstruować organizm, by wytworzył przeciwciała atakujące markery lub antygeny występujące w komórkach rakowych.
Jak podaje cytowana przez BBC przedstawicielka University College London (UCLH), dr Heather Shaw, szczepionka była już testowana pod kątem innych nowotworów: płuc, pęcherza moczowego i nerek. – Jest w pełni spersonalizowana, co oznacza, że nie można przekazać jej żadnemu innemu pacjentowi, ponieważ nie przyniesie pożądanych efektów – wyjaśnia ekspertka. – W naszej ocenie trudno porównać ją z jakimkolwiek innym odkryciem medycznym w ostatnim czasie – dodaje.
Czytaj więcej
Aktorka wspomina udzielony w 2008 roku wywiad, kiedy po przejściu podwójnej mastektomii twierdziła, że lubi swoje nowe zrekonstruowane piersi. Teraz żałuje tych słów i przyznaje się do kłamstwa. – Co ja wtedy myślałam? – zastanawia się.
Fascynująca tematyka
Jednym z pierwszych pacjentów, który przyjął szczepionkę jest 52-letni Steve Young, muzyk pochodzący z brytyjskiego miasta Stevenage. W sierpniu ubiegłego roku przeszedł operację usunięcia czerniaka. Zastosowane leczenie ma zapobiec nawrotowi nowotworu. – Jestem zaszczycony, że mam możliwość wzięcia udziału w tak ważnym i przełomowym procesie – podkreśla w rozmowie dla telewizji ITV.