Długotrwałe noszenie japonek szkodzi zdrowiu? Eksperci nie mają wątpliwości

Letnie miesiące skłaniają do zmiany obuwia na lekkie, odkrywające stopy klapki i sandały. Czy lubiane przez plażowiczów popularne japonki są dobrym wyborem? Podolożki radzą.

Publikacja: 16.07.2024 09:18

Zdaniem ekspertów w upalne dni lepiej będzie odziać stopy w sandały z solidną podeszwą niż japonki.

Zdaniem ekspertów w upalne dni lepiej będzie odziać stopy w sandały z solidną podeszwą niż japonki.

Foto: Adobe Stock

Gdy paparazzi uchwycili na zdjęciach wyłaniającą się z fitness clubu Gisele Bündchen, trudno było nie odnotować, że jej strój różnił się od tych, jakie zwykła prezentować podczas pokazów mody, sesji zdjęciowych czy choćby epizodu w „Diabeł ubiera się u Prady”. Ciemne leginsy, jednolity kolorystycznie top, czapka z daszkiem i japonki sprawiły, że modelka prezentowała się stosownie do okazji, a wygodne obuwie z pewnością pozwoliło sprawniej przemieścić się do samochodu, bez ryzyka uciskania palców stóp po intensywnym treningu. Czy ulubione klapki niejednej gwiazdy Hollywood, są dobrym wyborem w każdej sytuacji? Kiedy należy się ich wystrzegać i na co zwracać uwagę podczas ich stosowania? W komentarzach dla kobieta.rpl.pl swoimi spostrzeżeniami dzielą się podolożki: Magdalena Bakalarz z Gdyńskiego Instytutu Podologicznego oraz Aleksandra Szwajkowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Higieny Rąk. Dlaczego eksperci odradzają używanie mydła w kostce?

Przytrzymywanie butów palcami

Choć japonki mogą być uznawane za wygodne obuwie, nakładane na gołą stopę w ciągu kilku sekund, łatwe w transporcie ze względu na niewielki rozmiar, a do tego zwykle przystępne cenowo, to jednak istnieje szereg czynników, jakie należy mieć na uwadze przed wybraniem tego typu obuwia w niektórych okolicznościach. – Japonki to bardzo niestabilne buty. Podczas noszenia ich stopy zmuszone są do podtrzymywania ich palcami, co prowadzi do powstawania zmian takich jak palce młotkowate. Ponadto pasek rozdzielający palce powoduje bezwiedne „łapanie” go przez paluch oraz drugi palec, wskutek czego mięsień przywodziciela palucha jest nadmiernie wzmacniany, co z kolei może prowadzić do powstawania lub pogłębiania deformacji typu hallux valgus – wyjaśnia Magdalena Bakalarz.

Jak podkreśla Aleksandra Szwajkowska, długotrwałe noszenie japonek z wielu względów może mieć negatywny wpływ na zdrowie stóp. – Jednym z tego powodów jest otwarta konstrukcja obuwia, która naraża stopy na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, zwiększając tym samym ryzyko występowania zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Ryzyko to zwiększa również pasek znajdujący się pomiędzy paluchem a drugim palcem, ponieważ bardzo często prowadzi do powstawania otarć, które są potencjalnymi źródłami zakażeń. Oprócz tego brak usztywnienia kostki zwiększa ryzyko urazów mechanicznych w jej obrębie, a brak zapewnienia odpowiedniej amortyzacji przez przeważnie zbyt cienką i źle wyprofilowaną podeszwę zwiększa ryzyko powstawania modzeli czy pojawiania się dolegliwości bólowych. Reasumując, przeciążenia powstające na skutek noszenia obuwia typu japonki mogą prowadzić do deformacji stóp czy wad postawy – zauważa podolog.

Czytaj więcej

Sól Epsom dla zdrowia i urody. Jak działa modna kuracja?

Alternatywa dla japonek

Mając na uwadze niestabilność japonek oraz konieczność nadwerężania mięśni palców w celu odpowiedniego przytrzymania obuwa na stopie, warto rozważyć inne modele butów, które latem sprawdzą się równie dobrze. – W upalne dni warto zdecydować się na dobrej jakości sandały: na grubszej, elastycznej podeszwie, która zapewni stopie odpowiednią amortyzację – radzi Magdalena Bakalarz.

Podczas licznych aktywności w sezonie letnim podolożki rekomendują stosowanie bardziej zabudowanego obuwia, nie tylko ze względów higienicznych, ale też mając na uwadze bezpieczeństwo oraz stabilność stopy w trakcie uprawiania sportów czy kontaktu z naturą. – Latem, podczas wakacji istnieje szereg okoliczności, w których należy zdecydować się na bardziej zabudowane buty, zapewniające stopom większe bezpieczeństwo. Do najczęstszych aktywności należą: wycieczki górskie w nierównym terenie, gdzie niezbędna jest odpowiednia stabilizacja stóp; biwakowanie wymagające zwiększonej ochrony np. przed urazami mechanicznymi spowodowanymi na skutek nierównego ukształtowania terenu czy ukąszenia przez owady; uprawianie sportów zwiększające ryzyko urazów mechanicznych na skutek przeciążeń, nierównego ukształtowania terenu czy ostrych przedmiotów; prace w ogrodzie zwiększające ryzyko urazów mechanicznych na skutek nierównego ukształtowania terenu czy pracy z niebezpiecznymi, ostrymi bądź ciężkimi narzędziami; spacerowanie po żwirowych i kamienistych plażach zwiększające ryzyko urazów mechanicznych na skutek ostrego podłoża, a także zwiedzanie miast wiążące się z przewlekłym narażeniem stóp na twarde podłoże oraz zwiększające ryzyko urazów mechanicznych – wymienia Aleksandra Szwajkowska.

Czytaj więcej

Ogrodnictwo to nie tylko modne hobby. Bardzo korzystnie wpływa na zdrowie

Narażenie na patogeny

Wakacyjny czas sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a korzystanie z basenów, kąpielisk czy ogólnodostępnych natrysków wiąże się z ryzykiem infekcji stóp. Podolodzy zwracają przy tym uwagę na kilka kwestii, o których należy pamiętać dbając o higienę stóp w takich okolicznościach. – Podczas korzystania z letnich atrakcji takich jak baseny, jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenie wirusem brodawczaka, potocznie zwanego kurzajką. Jest to sprzyjające środowisko: najczęściej poruszamy się tam boso, a nasza skóra jest zmacerowana, co oznacza większe narażenie na patogeny. Dbajmy o to, aby w obiektach typu baseny, przebieralnie, wspólne natryski poruszać się w klapkach basenowych – zastrzega Magdalena Bakalarz.

Gdy czas relaksu na plaży czy na basenie dobiega końca, przed opuszczeniem wskazanego miejsca warto zadbać o odpowiednią higienę i osuszenie stóp. – Po skorzystaniu z atrakcji możemy zastosować profilaktyczne preparaty specjalistyczne, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Do osuszania stóp wybierajmy jednorazowe ręczniki papierowe, szczególną uwagę zwróćmy na dokładne odsączenie wody z przestrzeni międzypalcowych. Najważniejsza jednak jest odporność naszego organizmu: jeśli prawidłowo o nią dbamy możemy być spokojni, żadne wirusy nie będą dla nas zagrożeniem – zaznacza Magdalena Bakalarz.

Czytaj więcej

Turystyka snu coraz bardziej popularna. Na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

Prawidłowa pielęgnacja niezależnie od pory roku

Jak podkreślają specjalistki, prawidłowa pielęgnacja stóp polega nie tylko na przestrzeganiu powyższych wytycznych w okresie letnim, ale i regularnej dbałości o ich higienę niezależnie od pory roku. – Prawidłowa pielęgnacja domowa stóp polega przede wszystkim na codziennym, dokładnym myciu w ciepłej wodzie z wykorzystaniem delikatnych środków myjących, starannym osuszaniu, kontroli stanu stóp, stosowaniu preparatów nawilżających, noszeniu odpowiedniego obuwia (w przypadku obuwia zakrytego również na noszeniu czystych skarpet oraz ich zmianie od razu, gdy tylko staną się wilgotne), a także na zdrowym, higienicznym stylu życia – wyjaśnia Aleksandra Szwajkowska.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian w obrębie stóp, warto zasięgnąć porady podologa specjalizującego się w różnorodnych problemach związanych ze zdrowiem i higieną tej części ciała. – Warto zwrócić się do niego o pomoc w szczególności pojawienia się bólu i dyskomfortu, deformacji stóp (np. płaskostopie, stopa koślawa, stopa wydrążona, paluch koślawy, palec młotkowaty), zmian w obrębie skóry stóp bądź paznokci (np. zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, otarcia, pęcherze, odciski, modzele, pękające pięty, wrastające i wkręcające się paznokcie czy urazy mechaniczne) czy nadmiernej potliwości stóp – wymienia Aleksandra Szwajkowska.

Aby czas wyczekiwanego urlopu nie zakończył się wizytą u podologa ani koniecznością leczenia poranionych stóp przez kolejne tygodnie lata, warto starannie dobrać rodzaj obuwia do podejmowanej aktywności, a użycie japonek ograniczyć do niezbędnego minimum, jak choćby przejście z klubu fitness lub po zakończonej praktyce jogi do bezpiecznego środka lokomocji.

Informacje o ekspertkach

Magdalena Bakalarz

Z podologią związana od 2015 roku. Ukończyła Akademię Podologii w Katowicach. W marcu 2024 roku obroniła dyplom z pielęgniarstwa w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej. Od 2019 roku prowadzi Gdyński Instytut Podologiczny, w którym zrzesza specjalistów z dziedzin podologii, pielęgniarstwa, chirurgii oraz fizjoterapii. 

Aleksandra Szwajkowska

Mgr kosmetolog spec. podolog, ekspertka w dziedzinie kosmetologii i podologii. Wykładowca w Samodzielnej Pracowni Dermatologii Estetycznej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Kolejny artykuł w cyklu „WAKACJE POD KONTROLĄ” już wkrótce. 

Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe
Materiał Promocyjny
Bezpiecznik ekosystemu OZE
Zdrowie
Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują
Zdrowie
Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania
Zdrowie
Opaleni żyją dłużej. Nowe badanie dowodzi pozytywnego wpływu promieni UVA na zdrowie
Zdrowie
Polska współtwórczyni nowej metody leczenia czerniaka: Hipoteza się potwierdza