Zgodnie z danymi OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) jedna na pięć osób w wieku 15 lat przyznaje, że co najmniej 2 razy w życiu znajdowała się w stanie nietrzeźwości. W niektórych krajach OECD nastoletnie dziewczęta częściej niż chłopcy znajdują się pod wpływem alkoholu. Takie wskaźniki odnotowano między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii i na Węgrzech. Sytuacja wygląda odwrotnie między innymi w Austrii i Słowenii. Tam nastolatkowie częściej sięgają po alkohol niż ich rówieśniczki.
Jakie czynniki decydują o tym, że osoby w tak młodym wieku spożywają alkoholu i w jaki sposób wpływa to na ich zdrowie? Czy w Polsce dziewczęta również częściej niż chłopcy sięgają po alkohol? Rozmawiamy o tym z Barbarą Sitek, psychoterapeutą, certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień.
Czytaj więcej
Badania opublikowane na łamach JAMA Health Forum wykazały, że w trakcie pierwszej fazy epidemii Covid19 kobiety między 40. a 64. rokiem życia były znacznie bardziej narażone na zagrożenia zdrowia wynikające z nadużywania alkoholu. Eksperci komentują.
Jakie czynniki najczęściej sprawiają, że ludzie w młodym wieku sięgają po alkohol?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy człowiek ma swoje unikalne oraz indywidualne cechy, a co za tym idzie różne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Młodzi ludzie często nie mają ich jeszcze wypracowanych, a wtedy jedną z „łatwiejszych” w ich przekonaniu opcją jest sięganie po używki. To one dają im krótkotrwałą chwilę zapomnienia. Jest to niestety bardzo złudne, gdyż realnie problemy, z którymi się zmagają, nie znikają, a w dalszej perspektywie mogą także przybrać na sile. Poza tym okres adolescencji często charakteryzuje się silną potrzebą przynależności do grupy oraz akceptacji. Młodzi ludzie szukają kontaktu z drugim człowiekiem, nie każdy ma tę lekkość i swobodę poruszania się w relacjach interpersonalnych. Obawy i lęk często są silnym predyktorem do sięgania po alkohol. Grupa rówieśnicza nie zawsze dostarcza konstruktywnych wzorców. Nastolatkowie, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zasobów radzenia sobie ze sobą, ze swoimi emocjami, mogą być bardziej podatni na negatywny wpływ środowiska. Eksperymentowanie, ciekawość i dostępność to kolejne powody do testowania swojej dorosłości i próby przekraczania granic. Etap buntu wobec norm i zasad w wieku dojrzewania może być momentem, gdy właśnie alkohol umożliwi ekspozycję sprzeciwu i niezależności. Przekazy kulturowe zawarte chociażby w filmach czy codziennym funkcjonowaniu rodziny pokazują dorosłego pijącego alkohol. Młodzież chętnie naśladuje to, co widzi. Alkohol może być także atrakcyjny ze względu na zmiany percepcji, jakich dokonuje w umyśle człowieka. Niejednokrotnie jest to jednym z głównych determinantów do spróbowania dla młodego człowieka, który szuka przygód i wrażeń.