W trakcie menopauzy spada poziom wieku hormonów, zwłaszcza estrogenu. Kobiety w okresie menopauzy borykają się też z takimi uciążliwymi dolegliwościami jak uderzenia ciepła, zmęczenie czy wahania nastroju. Sposobem na uporanie się z tymi objawami jest powszechnie stosowana hormonalna terapia menopauzalna (HTM).
Przerwanie menopauzalnej terapii hormonalnej zwiększa ryzyko wystąpienia złamania kości
Lekarze są jednocześnie świadomi, że stosowanie HTM wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka piersi i zakrzepów krwi, toteż nie zalecają długoterminowego przyjmowania leków hormonalnych. Jak dotąd nie był też jasny wpływ HTM na podatność lub odporność kości na złamania – aż do teraz.
Nowych wniosków na ten temat dostarczają eksperci z Wydziału Medycyny brytyjskiego Uniwersytetu w Nottingham. Ich najnowszy raport pojawił się na łamach czasopisma medycznego „Lancet Healthy Longevity”. Badanie objęło analizę wyników grupy sześciu milionów pacjentek w wieku 40 lat i starszych z Wielkiej Brytanii w ciągu 25 lat (od roku 1998 do 2023).
Czytaj więcej
Rodzaj terapii hormonalnej może zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kob...
Badacze wyodrębnili z tego grona grupę pacjentek, które doznały złamania kości po raz pierwszy w życiu i porównali wyniki każdej z nich z wynikami kilku (maksymalnie pięciu) innych kobiet w tym samym wieku, będących pacjentkami tej samej przychodni i jednocześnie takich, które nigdy nie miały takiego wypadku. Następnie porównano przypadki stosowania HTM u kobiet przed ich pierwszym złamaniem w porównaniu z kobietami, które nigdy niczego sobie nie złamały.