Wielki talent bez filtrów. 9-letnia Chinka Zou Shengyu robi oszałamiającą karierę jako fotograf

Dzień dobry, czy mogę zrobić zdjęcie? – pyta, mijając na ulicy interesujące osoby warte sfotografowania. Większość odpowiedzi jest pozytywna, bo jak tu odmówić fotografowi używającemu profesjonalnego sprzętu. Zwłaszcza, jeśli za obiektywem stoi 9-letnia dziewczynka.

Publikacja: 14.02.2024 15:49

9-letnia Zou Shengyu swoich modeli fotografuje z pełną świadomością i uważnością.

9-letnia Zou Shengyu swoich modeli fotografuje z pełną świadomością i uważnością.

Foto: Adobe Stock

Aquaman był taki wysoki

Pochodząca z Szanghaju Zou Shengyu, znana też pod pseudonimem Shengsheng, fotografią zajmuje się od czterech lat. W jej portfolio znajdują się nie tylko wybrane przez nią osoby napotkane na ulicach miasta, ale i światowej sławy gwiazdy wielkiego ekranu. – Miałam tremę, ponieważ nie mówię po angielsku – przyznaje, wspominając sesję z gwiazdorem Aquaman’a, Jasonem Momoa – Jest taki wysoki, a ja prosiłam go, aby wykonywał zamaszyste gesty i ruchy, które dobrze wyglądają na zdjęciu – dodaje w rozmowie z CNN.

Wśród sfotografowanych przez młodziuteńką artystkę znanych osób znajdują się też legendarna tenisistka Li Na, raper i piosenkarz Lay Zhang czy aktor Tony Leung, który, jak przyznaje, podczas sesji rozbawiał ją do łez. I to właśnie dzięki tym portretom Shengsheng zyskała ponad 10 milionów polubień oraz 500.000 obserwujących na platformie Douyin, będącej chińskim odpowiednikiem TikToka. Również ojciec dziewczynki regularnie umieszcza posty w mediach społecznościowych na temat jej osiągnięć, przyczyniając się do nieustannego powiększania kręgu wielbicieli zdolnej fotografki.

Nie wiedziałam, kim była ta miła pani

Swój pierwszy, prosty w obsłudze aparat cyfrowy Zou Shengyu otrzymała w wieku 4 lat. Tata zachęcał ją do tego, aby fotografowała ciekawostki zaobserwowane podczas spacerów oraz osoby, które przykują jej uwagę. Po powrocie z jednego z takich spacerów dziewczynka wyznała, że w sklepie z ubraniami spotkała piękną młodą kobietę i poprosiła ją o zdjęcie. Okazało się, że – nie mając tej świadomości – uwieczniła na fotografii niezwykle popularną wiolonczelistkę i aktorkę, Ouyang Nana. – Była taka sympatyczna i pomocna. Nawet przysiadła do zdjęcia, żebyśmy miały ten sam wzrost – wspomina fotografka – nie wiedziałam, kim była ta miła pani, ale wiedziałam na pewno, że chciałabym być taka jak ona, kiedy dorosnę – wyznaje.

Zdjęcie obiegło Internet i w krótkim czasie Zou Shengyu stała się niezwykle popularna w Chinach. Otrzymywała zaproszenia na premiery filmowe oraz propozycje współpracy z firmami kosmetycznymi, którym zależało na tym, aby to właśnie ona wykonywała fotografie do ich kolejnych kampanii. – Im więcej osób fotografuję na ulicach, tym bardziej jestem rozpoznawalna, co wiąże się z kolejnymi propozycjami fotografowania celebrytów – wyznaje w rozmowie z CNN.

15.000 zdjęć bez filtra

– Shengsheng ma wprawdzie dopiero 9 lat i nadal rozwija swoją technikę – przyznaje towarzyszący Zou Shengyu w rozmowie z CNN jej tata Zou Yupeng, również będący fotografem – Jednak artyści lubią pracować właśnie z nią, ponieważ w jej ujęciach ludzie wyglądają nieco inaczej niż na tradycyjnych zdjęciach. Widać ich łagodniejszą, spokojniejszą stronę, niezależnie od tego, czy są osobami rozpoznawalnymi, czy nie – konstatuje.

Nowością w porównaniu do większości zdjęć zalewających obecnie media społecznościowe jest brak filtra. Choć Shengsheng przyznaje, że tata pomaga jej w korygowaniu drobnych niedoskonałości widocznych na oryginalnych fotografiach – usuwaniu zabrudzeń czy pasemek włosów lub poprawkach kolorystycznych – to jednak filtry są jej obce.

Swoich modeli fotografuje z pełną świadomością i uważnością. – Kiedy widzę okrągły lub trójkątny kształt, to taki mam pomysł na kompozycję zdjęcia i jego ramy – wyjaśnia. – Ważne jest też to, co dana osoba ma na sobie. Nie mogę poprosić kogoś, kto jest ubrany w suknię wieczorową, aby przyjmował dziwne, nienaturalne pozy – zastrzega.

W minionym roku Shengsheng zrobiła około 15.000 zdjęć i ma w planach kolejne sesje, zwłaszcza ze znanymi osobami. Marzy o sfotografowaniu między innymi piosenkarki i autorki tekstów Yuqi. Chciałaby w przyszłości zostać profesjonalną fotografką, zarabiającą w ten sposób na życie. Koniecznie używając w tym celu aparatów analogowych. – Choć zdjęć nie można wywołać od razu, to bardzo lubię te łagodne i ciepłe tony, które zapewnia ten sprzęt. Wywoływanie zdjęć jest bardzo fascynującym procesem. To jak otwieranie pudełeczka z niespodzianką: nigdy nie wiesz, co tam zastaniesz – wyjaśnia.

Sądząc po dotychczasowych osiągnięciach tej młodej zdolnej osoby, przed nią jeszcze wiele takich fotograficznych niespodzianek. Być może z biegiem czasu, zamiast samodzielnie poszukiwać swoich modeli, będzie wybierać spośród tych, tłumnie ustawiających się w kolejce do jej obiektywu. Wiele wskazuje na to, że ten proces już się rozpoczął.

Źródło:

https://edition.cnn.com/style

https://www.sixthtone.com/

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej