Carolyn Bessette-Kennedy 25 lat po śmierci wciąż inspiruje świat mody. W czym tkwi sekret jej stylu?

Żyli razem krótko i burzliwie. On: jedyny syn prezydenta Johna F. Kenney’ego i Jacqueline Kennedy. Ona: ikona stylu lat 90. W lipcu minie 25 lat od ich tragicznej śmierci. Carolyn Bessette stała się kreatorką trendów, nawet jeśli nie było to jej zamiarem.

Publikacja: 27.05.2024 14:30

16 lipca minie 25 lat od katastrofy lotniczej, w której zginęła para ulubieńców Ameryki.

16 lipca minie 25 lat od katastrofy lotniczej, w której zginęła para ulubieńców Ameryki.

Foto: PAP

W 1992 roku 26-letnia wówczas Carolyn Jeanne Bessette otrzymała zlecenie na zorganizowanie przymiarek dla jednego z najważniejszych klientów butiku Calvina Kleina w samym centrum Manhattanu. Do Nowego Jorku sprowadziła ją koordynatorka sprzedaży Susan Sokol, która podróżując po innych sklepach marki poznała stylową, elegancką doradczynię ds. zakupów w bostońskim salonie Calvina Kleina. Doceniając jej urodę i profesjonalizm, awansowała młodą Bessette na dyrektorkę PR w reprezentacyjnym butiku przy Piątej Alei. Wśród jej klientów znalazły się między innymi aktorka Annette Bening oraz dziennikarka Diane Sawyer. Wiosną 1992 roku w salonie pojawił się John F. Kennedy Jr.

Zmiana numeru telefonu

Związany z aktorką Daryl Hannah, jako jedyny syn pary prezydenckiej, współzałożyciel magazynu „George”, atrakcyjny kawaler stanowił obiekt zainteresowania mediów plotkarskich, a burzliwe życie towarzyskie i romanse z gwiazdami muzyki i kina sprawiały, że fotografowie śledzili każdy jego ruch. O ile on sam zdążył do tego przywyknąć, stylowa i elegancka Carolyn, o której względy zaczął zabiegać, wolała pozostać poza błyskami fleszy.

Zmieniła numer telefonu. Odmawiała spotkań. Nie przyjmowała przeprosin po skandalu wywołanym listem, w którym osoba bliska Kennedy’emu odradzała mu znajomość z Bessette. Podejmowane wysiłki spełzły jednak na niczym. Dwa lata później związek stał się oficjalny. W trwającej zaledwie pięć lat relacji pojawi się jeszcze wiele powodów do rozstań. Zostaną jednak razem do końca. Do 16 lipca 1999 roku.

Czytaj więcej

Natasha Richardson: wzruszające słowa syna w 15. rocznicę jej śmierci

Życie stało się cyrkiem

Pełna wyzwań i napięć relacja pod czujnym okiem paparazzi, a także rozterki, z jakimi musiała mierzyć się osoba unikająca rozgłosu i określająca swoje życie u boku syna zamordowanego prezydenta Stanów Zjednoczonych mianem „cyrku”, stały się przedmiotem wydanej właśnie książki Elizabeth Beller „Once Upon a Time: The Captivating Life of Carolyn Bessette-Kennedy”.

Przytłoczona nieustanną obecnością fotografów, wielokrotne zmieniała adres zamieszkania: przemieszczała się z East Village, gdzie zamieszkała tuż po przyjeździe do Nowego Jorku, do Greenwich Village, aby rok później znów zmienić lokalizację. W 1995 roku przeniosła się do loftu Kennedy’ego w Tribece. Każdorazowo fotografowie czyhali w okolicy, a im bardziej niezadowoloną Carolyn uwiecznili na zdjęciach, tym większe kwoty wpływały na ich konta.

Stracą zainteresowanie po ślubie

Partner wierzył, że gdy zostaną małżeństwem, media stracą nimi zainteresowanie, a zdjęcia żony syna pary prezydenckiej staną się mniej atrakcyjne niż robione z ukrycia fotografie wyraźnie stroniącej od paparazzi kolejnej ukochanej najbardziej pożądanego kawalera Nowego Jorku.

Sekretny ślub 21 września 1996 w XIX-wiecznej kaplicy w Georgii na Cumberland Island określony był wprawdzie mianem „magicznego” – tak opisał go jedyny zaproszony na ceremonię zaprzyjaźniony fotograf pary, Denis Reggie – jednak, wbrew oczekiwaniom małżonków, nawet to wydarzenie nie sprawiło, że zainteresowanie ich życiem zmalało. Przyjaciele Carolyn mówili otwarcie, że czuła się jak „zwierzę w klatce”, a konieczność porzucenia ukochanej posady u Calvina Kleina jedynie spotęgowała ten stan. Choć pragnęła zachować pracę, jej regularne wykonywanie obowiązków stało się niemożliwe ze względu na tłumy fotografów czyhających na nią w okolicy.

Pragnęła spokojnego życia

Na potrzeby stworzenia książki biograficznej o Carolyn Bessette-Kennedy, autorka odnalazła wielu przyjaciół byłej modelki, zebrała ich opinie i wspomnienia na temat zmarłej przedwcześnie synowej pary prezydenckiej. – Carolyn śmiałaby się na wieść o tym, że jest określana mianem ikony mody – wyznała jedna z nich, Michelle Kessler. – Robiła wszystko, by nie przypominać takiej osoby. Pragnęła mieć spokojne życie, w którym nikt by jej nie przeszkadzał – dodała.

Tymczasem nie tylko wszystkie jej poczynania były na bieżąco śledzone przez przedstawicieli mediów plotkarskich, ale też wielkim zainteresowaniem cieszyły się jej starannie dopracowane stylizacje, doceniane za minimalizm i elegancję. Doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy modelki, a następnie w jednym z najbardziej prestiżowych butików Manhattanu sprawiły, że stała się kreatorką trendów lat 90., nawet jeśli nie było to jej zamiarem. Idealnie skomponowane zestawy składające się z długich spódnic, klasycznych marynarek, jednolitych kolorystycznie bluzek i koszul, stanowiły podstawę jej niewymuszonych stylizacji. Wykonane z najlepszych materiałów – kaszmiru, wełny czy bawełny – wszystkie elementy garderoby mogły być łączone ze sobą dowolnie, ze względu na klasyczną kolorystkę i krój pozbawiony ozdób, widocznych napisów czy logo znanych marek.

Czytaj więcej

Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?

Szyk i elegancja nie skończyły się w 1999 roku

Analogie do innej, obdarzonej nieprzeciętną urodą i wyczuciem stylu oraz nękanej przed media osoby są w pełni uzasadnione. Księżna Diana doświadczała podobnych rozterek, walcząc o odrobinę prywatności w świecie, w którym zdjęcia z jej udziałem sięgały kwot $1.3m, a niestrudzeni fotoreporterzy narażali własne życie w niejednym pościgu za „królową ludzkich serc” widzianą w towarzystwie kogokolwiek innego niż członkowie rodziny. O ile jednak w słynnym wywiadzie dla BBC w listopadzie 1995 roku Diana miała możliwość wyrażenia własnego zdania w kwestii nieudanego małżeństwa z księciem Karolem oraz niszczycielskiego wpływu mediów na jej życie osobiste, o tyle Carolyn Bessette-Kennedy borykała się z podobnymi rozterkami samodzielnie, a autorka książki „Once Upon a Time: The Captivating Life of Carolyn Bessette-Kennedy” pragnie udowodnić, że jej bohaterka była kimś więcej niż „ikoną stylu”.

16 lipca minie 25 lat od katastrofy lotniczej, w której zginęła Carolyn Bessette-Kennedy, jej mąż i ukochana siostra Lauren. – Szyk i elegancja nie skończyły się w 1999 roku – napisano na profilu instagramowym poświęconym żonie Johna F. Kennedy’ego Jr. Entuzjaści mody umieszczają tam zdjęcia swojej idolki, podkreślając, że jej wysublimowane stylizacje mają charakter ponadczasowy i nadal mogą służyć za źródło inspiracji dla wielu naśladowczyń. Wielkie domy mody takie jak Fendi czy Dior do tej pory uwzględniają promowane przez nią fasony ubrań w swoich zestawach, a karmelowa spódnica ołówkowa, którą Bessette-Kennedy zaprezentowała podczas jednego ze spacerów w 1996 roku, stała się inspiracją dla projektantów takich marek jak MaxMara, Michael Kors czy Gucci, którzy ten element garderoby wprowadzili do swoich tegorocznych kolekcji. Marka Sporty & Rich w ubiegłym roku opublikowała kampanię, inspirowaną stylizacjami szykownych małżonków przechadzających się ulicami Nowego Jorku.

– W świecie mediów społecznościowych, w którym życie prywatne jest nad wyraz eksponowane, zachowawczy styl i Carolyn wydaje się niezwykle ujmujący – zauważa Elizabeth Beller. Choć ona sama tych czasów nie doczekała, to jednak nadal inspiruje innych, a profile instagramowe opatrzone jej nazwiskiem obserwują setki tysięcy użytkowników. Nic dziwnego, że redaktorzy „The New York Times” nazwali ją „influencerką duchem”.

Źródła:
https://www.eonline.com/
https://www.nytimes.com/

W 1992 roku 26-letnia wówczas Carolyn Jeanne Bessette otrzymała zlecenie na zorganizowanie przymiarek dla jednego z najważniejszych klientów butiku Calvina Kleina w samym centrum Manhattanu. Do Nowego Jorku sprowadziła ją koordynatorka sprzedaży Susan Sokol, która podróżując po innych sklepach marki poznała stylową, elegancką doradczynię ds. zakupów w bostońskim salonie Calvina Kleina. Doceniając jej urodę i profesjonalizm, awansowała młodą Bessette na dyrektorkę PR w reprezentacyjnym butiku przy Piątej Alei. Wśród jej klientów znalazły się między innymi aktorka Annette Bening oraz dziennikarka Diane Sawyer. Wiosną 1992 roku w salonie pojawił się John F. Kennedy Jr.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona
Jej historia
Zofia Czekalska ps. Sosenka: Żyjcie mądrze, by jeden drugiego nie nienawidził
Jej historia
Mija 27 lat od śmierci księżnej Diany. A teorie spiskowe nie umierają
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Jej historia
Sigourney Weaver nagrodzona Złotym Lwem. Tak wyglądała jej droga na szczyt
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki