"Images of woman" - jedyny obraz The Beatles trafi pod młotek. Może kosztować fortunę

Wspólne dzieło muzyków powstało w 1966 oku podczas podczas trasy koncertowej w Japonii. Co o nim wiadomo?

Publikacja: 27.12.2023 21:56

Mural The Beatles w Liverpoolu.

Mural The Beatles w Liverpoolu.

Foto: ADAM VAUGHAN

W 1966 roku The Beatles podczas swojej trasy koncertowej Fab Four wybrali się do Tokio. W japońskim mieście na słynnej japońskiej arenie Nippon Budokan w przeciągu trzech dni zagrali pięć koncertów. W Tokio spędzili zaledwie 100 godzin. W tym czasie nie tylko dali występ, ale też namalowali wspólnie obraz. Beatlesi od władz lokalnych dostali zakaz wychodzenia z hotelu. Powodem były obawy o ich bezpieczeństwo. Zagrożeniem byli nie tylko fani, ale też japońscy nacjonaliści, którzy grozili artystom z Zachodu.

Beatlesi trzymali się wytycznych poza dwoma wyjątkami — Paul McCartney wymknął się, by zobaczyć Pałac Cesarski. John Lennon razem ze swoją świtą uciekł, żeby zwiedzić najbliższe ulice. 

Dzieło The Beatles trafi pod młotek

Dom aukcyjny, który wystawia obraz na sprzedaż, dokładnie opisał jego historię. Współpracownicy muzyków podarowali im przybory do malowania, by zamknięci w hotelu mogli jakąś zabić czas. To zainspirowało ich do stworzenia prawdziwego dzieła. Kartkę położyli na stole, a każdy z nich malował na niej coś własnego. W czasie tych prac na stole stała lampa. Przedmiot z okrągłym podstawką znajdował się na samym środku stołu. Po zakończeniu wszyscy podpisali się w tym miejscu. W komunikacie domu aukcyjnego znalazł się też komentarz fotografa, który wówczas zrobił zdjęcia The Beatles. Stwierdził, że nigdy wcześniej nie widział ich tak spokojnych i bardziej zadowolonych.

Tworząc, słuchali swojego siódmego albumu. Prace nad nim skończyli dzień przed wyjazdem w międzykontynentalną trasę. Mowa o ''Rewolverze'', na którym znalazło się 12 utworów.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy sweter księżnej Diany sprzedano za gigantyczną kwotę. To ubranie z ukrytym przekazem

Każdy z członków legendarnego zespołu był uzdolniony plastycznie. Lennon i McCartney odnosili sukcesy na przedmiotach artystycznych. Podobnie jak Harrison i Starr, którzy świetnie rysowali. Pierwsi dwaj zdecydowali się na farby akrylowe, natomiast reszta użyła akwareli. Dzieło ma wymiary około 54 na 80 centymetrów.

Podobno w czasie pracy muzycy nie rozmawiali o tym, co tworzą. Przed wyjazdem z Tokio efekt swojej pracy oddali Fan Clubowi Beatlesów w Japonii.

Wyjątkowe dzieło The Beatles

Obraz otrzymał nazwę „Images of a Woman” dopiero pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy jeden z dziennikarzy stwierdził, że na części namalowanej przez Paula widzi damskie genitalia.

Po prezesie fun clubu drugim właścicielem dzieła był Takao Nishino — sprzedawca w sklepie z płytami. W 2012 roku wystawił go na aukcję. W rozmowie z ''The Atlantic'' powiedział: Początkowo uważałem, że najlepiej będzie zachować obraz jako element dziedzictwa kulturowego Japonii; od 46 lat nigdy nie opuścił japońskiej ziemi. Ale fenomen Beatlesów był i pozostaje zjawiskiem globalnym”. Wtedy wylicytowano je za 155 255 dolarów.

Dzieło jest tym bardziej wyjątkowe, że zaledwie trzy lata później legendarny zespół zagrał swój ostatni koncert.

Czytaj więcej

Na słynnym portrecie widać, że Mona Lisa cierpiała na poważną chorobę. Francuscy lekarze analizują

Obraz stworzony przez członków legendarnego zespołu kolejny raz trafi pod młotek już w przyszłym roku. Będzie wystawiony na aukcji 1 lutego w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. CNN szacuje, że będzie można je nabyć za cenę od 400 000 do 600 000 dolarów. 

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek