Vivienne Westwood: kolekcja ubrań i akcesoriów artystki trafi pod młotek. Akcja z przesłaniem?

Ponad 200 elementów garderoby, biżuterii i akcesoriów ikony mody i aktywistki Vivienne Westwood trafi w tym roku na aukcję. Jaka historia kryje się za wybranymi egzemplarzami i co mówią o nich najbliżsi artystki?

Publikacja: 28.04.2024 13:04

Ponad 200 elementów garderoby, biżuterii i akcesoriów Vivienne Westwood trafi na aukcję.

Ponad 200 elementów garderoby, biżuterii i akcesoriów Vivienne Westwood trafi na aukcję.

Foto: Rex Features/East News

Aukcja „Vivienne Westwood: The Personal Collection” została podzielona na dwie części: oferowane produkty będą dostępne online 14–28 czerwca, jak również podczas licytacji na żywo 25 czerwca. Zgromadzone środki będą przeznaczone na cele wspierane przez zmarłą w 2022 roku brytyjską projektantkę jeszcze za życia: The Vivienne Foundation, Amnesty International, Médecins Sans Frontières oraz Greenpeace.

Karty Vivienne

Jak podaje organizator, londyński dom aukcyjny Chrisite’s, wśród zgromadzonych przedmiotów znajdą się najbardziej ikoniczne stroje, dodatki, biżuteria i obuwie, należące do prywatnej kolekcji projektantki. Najstarsze z nich pochodzą z sezonu 1983/84, a wśród oferowanych w trakcie licytacji pamiątek można będzie nabyć również zestaw „The Big Picture. Vivienne’s Playing Cards: Collect the cards. Connect the cards”, w skład którego wchodzą grafiki stworzone przez projektantkę i sygnalizujące ważne dla niej kwestie społeczno-ekonomiczne: poszanowanie dla kultury i sztuki, manifesty antywojenne czy apele przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. – Zaprojektowałam zestaw kart, a gdy skończyłam, uświadomiłam sobie, że jest to strategia na zbawienie świata. Nie dla mnie, ponieważ mnie już tutaj nie będzie – wyjaśnia sama autorka w archiwalnym nagraniu zamieszczonym na stronie organizatora aukcji.


Trefl, kier, karo, pik

Prezentując poszczególne grafiki, pojawiający się w nagraniu syn projektantki, Joseph Corré, wyjaśnił znaczenie każdego symbolu: trefl oznacza wojnę, kier kulturę, karo dotyczy kwestii ekonomicznych i pojawia się na karcie z podobizną Margaret Thatcher, natomiast pik odnosi się do działań człowieka mających destrukcyjny wpływ na środowisko. – Był to sposób na przekazanie jej pomysłów, jak zmienić świat na lepsze – doprecyzowuje. – Wszystkie symbole łączą się ze sobą i nieprzypadkowo tworzą wspólną kolekcję. Ich sprzedaż na aukcji oraz możliwość przekazania tak zebranych funduszy na Greenpeace i inne organizacje, które wspierała, bardzo mnie cieszą – dodaje.

Przyjaciel projektantki i aktywistki John Sauven, były dyrektor wykonawczy Greenpeace UK, wspomina ich pierwsze spotkanie ponad 20 lat temu. – Pracowałem wówczas dla Greenpeace i nasze ścieżki zetknęły się przy okazji jednej ze wspólnych kampanii – relacjonuje w wyżej wspomnianym nagraniu. – Doskonale nam się współpracowało. Vivienne była niezwykle kreatywna, pełna energii i niesamowitych pomysłów. Jako wyjątkowo zaangażowana aktywistka nie przejmowała się tym, czy kogoś urazi. Po prostu walczyła o to, w co wierzyła – dodaje John Sauven.

Czytaj więcej

Skradziony rekwizyt z filmu "Czarnoksiężnik z Oz" wraca do właściciela

Najpierw aktywistka, potem projektantka

We wspomnieniach najbliższych wątek działalności w charakterze aktywistki stanowi motyw przewodni. – Za projektowaniem ubrań zawsze krył się głębszy przekaz i moim zdaniem to właśnie działalność w roli aktywistki była dla niej majważniejsza – zauważa modelka Cora Corré, wnuczka projektantki.

Joseph Corré żartuje, że przez lata próbowano jego mamę zachęcać do skupienia się jedynie na projektowaniu ubrań i porzuceniu innych, kontrowersyjnych działalności. – Na szczęście nigdy tych ludzi nie słuchała – podkreśla, śmiejąc się.

Przyjaciel wspomina ostanią wizytę u Vievienne Westwood w szpitalu. – Nawet wtedy z pasją opowiadała o wszystkich kwestiach, o które tak zażarcie walczyła przez całe życie – konstatuje John Sauven.

Krótko przed śmiercią artystka wybrała 10 ulubionych kart ze wspomnianej kolekcji i zleciła ich powiększenie. Ich sprzedaż zostanie przeznaczona na działalność Greenpeace.

Wybór samej artystki

Pozostałe pamiątki wystawione na aukcję zostały wyselekcjonowane przez męża projektantki, Andreasa Kronthalera, będącego jednocześnie dyrektorem kreatywnym marki Vivienne Westwood. Jak podaje „The Guardian”, Kronthaler omawiał pomysł zorganizowania wystawy jeszcze z samą artystką krótko przed jej śmiercią, w grudniu 2022 roku.

W skład rozbudowanej oferty domu aukcyjnego Chrisite’s wejdą między innymi kreacje z kolekcji „Witches” czy „Propaganda” – ta ostatnia z kontrowersyjnym i okraszonym znanym w języku angielskim przekleństwem napisem „Komu potrzebna sztuka?”, a także zestawy, które, w trosce o dobro planety, artystka wielokrotnie przerabiała, by uniknąć kupowania nowych. – Będzie to wydarzenie bez precedensu, trudne do porównania z jakąkolwiek wcześniejszą aukcją – zaznacza Adrian Hume-Sayer, dyrektor kolekcji Christie’s. – Nieczęsto udaje się zgromadzić tak pokaźną kolekcję prywatnych ubrań i akcesoriów znanej osoby, a już na pewno nie dzieje się tak w przypadku projektantów tej rangi, co Vivienne Westwood – dodaje.

Czytaj więcej

Naomi Campbell: zawartość jej szafy wkrótce trafi do muzeum

Odważne, nasycone kolorami i utrzymane w stylistyce punkowej stroje projektowane przez byłą nauczycielkę, nadal znajdują swoich wielbicieli wśród lubujących się w nietuzinkowych kreacjach gwiazd, takich ich Gwen Stefani, Gigi Hadid, Kim Kardashian czy Pharell Williams. Gdy wokalistka SZA pojawiła się na Met Gali w 2022 roku w różowej, drapowanej sukni projektu Westwood, o autora dzieła nikt nie musiał pytać. Złota, pokryta fioletową siateczką mini ze spektakularnym trenem, zaprezentowana przez Dua Lipę podczas ceremonii Brit Awards w 2021 roku również znalazła się na szczycie rankingów modowych tego wieczoru, a dobrane do niej ciężkie, sznurowane wokół kostki botki na niebotycznym obcasie stanowiły charakterystyczny dla brytyjskiej projektantki rockowy akcent. Przy tak szerokim spektrum wielbicieli organizatorzy spodziewają się sporego zainteresowania czerwcową aukcją. Adrian Hume-Sayer przewrotnie mówi, że wśród potencjalnych nabywców mogą znaleźć się „wszyscy, których się spodziewamy oraz ci, których byśmy o zakup nie podejrzewali”.

Źródła:
https://www.theguardian.com/
https://www.christies.com/

Aukcja „Vivienne Westwood: The Personal Collection” została podzielona na dwie części: oferowane produkty będą dostępne online 14–28 czerwca, jak również podczas licytacji na żywo 25 czerwca. Zgromadzone środki będą przeznaczone na cele wspierane przez zmarłą w 2022 roku brytyjską projektantkę jeszcze za życia: The Vivienne Foundation, Amnesty International, Médecins Sans Frontières oraz Greenpeace.

Karty Vivienne

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
Rekordowe wyniki sprzedażowe Prady. Wiadomo, czyja to zasługa
Moda
Zaskakujący bilans MET Gala 2024: czerwony dywan zdominowała znana sieciówka
Moda
Met Gala 2024. Największe gwiazdy na czerwonym dywanie i ich bajeczne stylizacje
Moda
MET Gala 2024. 10 gwiazd, które potrafią zaskoczyć stylizacjami
Moda
Barwnie i z rozmachem. Zmarły 12 kwietnia Roberto Cavalli żył tak, jak projektował