Niecodzienny strajk Francuzek z okazji Dnia Kobiet. Kogo najbardziej zaboli?

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Francuzki odejdą od swoich codziennych obowiązków, również domowych. Pięćdziesiąt organizacji feministycznych namawia do strajku w obronie praw kobiet w pracy oraz przeciwko przemocy na tle seksualnym. Szacuje się, że w ponad 160 demonstracjach w całym kraju weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Publikacja: 08.03.2024 13:43

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od 1975 roku, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczo

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od 1975 roku, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Foto: Adobe Stock

„Kiedy kobiety się zatrzymują, zatrzymuje się cały świat” – przekonują Francuzki. „Wzywamy do strajku w pracy, w obowiązkach domowych, w konsumpcji. Bo tylko nasze głosy, nasze krzyki, nasze widoczne działania będą w stanie poruszyć społeczeństwo i dać możliwości, aby w końcu uzyskać równość” – przekonują organizatorki strajku, zwanego „feministycznym”.

Czas na protest!

8 marca, według Anne Leclerc, członkini kolektywu, protest jest okazją do wyjścia na ulice, aby zwrócić uwagę na prawa kobiet i bronienie ich. Szczególnie chodzi o sytuację nisko opłacanych niezbędnych pracowników, jak nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, osoby zatrudnione w sekretariatach administracji publicznej czy zajmujące się sprzątaniem, pracowników pierwszej linii, czyli tych, które odgrywają istotną rolę w firmie, będąc zazwyczaj w kontakcie z opinią publiczną i klientami, oraz kobiet będących ofiarami przemocy – podaje BMF TV.

„Nasze organizacje odnotowują brak konkretnego postępu czy to w zakresie wynagrodzeń, określania godzin pracy, czy też przemocy na tle seksualnym w miejscach pracy” – argumentują związki zawodowe we wspólnym komunikacie prasowym.

Organizatorki strajku domagają się przede wszystkim:

- równej płacy i równości w karierze zawodowej,

- końca pracy kobiet w niepełnym wymiarze godzin,

- dowartościowania zawodów zdominowanych przez kobiety,

- zwiększenia środków na zwalczanie molestowania, przemocy ze względu na płeć i przemocy seksualnej,

- zwiększenia reprezentacji kobiet na wysokich stanowiskach,

- elastyczności organizacyjnej umożliwiającej łączenie życia zawodowego z życiem osobistym,

- stworzenia statusu opiekunów rodziny,

- zwalczania stereotypów związanych z zawodami i płcią.

Czytaj więcej

Profesor Małgorzata Dajnowicz: Sytuacji społecznej kobiet nie da się zmienić przepisami

Kobiety zasługują na bycie docenianymi

Strajk odbywa się kilka dni po historycznej wygranej francuskich feministek. W poniedziałek Kongres Francuskiego Parlamentu wpisał do konstytucji tego kraju prawo do aborcji. Prawo do przerywania ciąży popiera tutaj ponad 80 proc. obywateli. We Francji aborcja do 14 tygodnia ciąży jest legalna od 1975 r., z inicjatywy ówczesnej minister zdrowia Simone Veil. Z tego prawa korzysta rocznie około 220 tys. Francuzek. Ocenia się, że liczba zabiegów nie zwiększyła się od czasów, zanim zostały zalegalizowane.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od 1975 roku, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Został ustanowiony, by podkreślać „zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet” – podkreśla ONZ.

Źródła:

https://www.unic.un.org.pl/kobiety_rozwoj_pokoj/dzien_kobiet.php

https://www.bfmtv.com/economie/economie-social/social/greve-du-8-mars-comment-un-salarie-peut-il-se-joindre-au-mouvement_AD-202403080040.html

https://www.novethic.fr/economie-et-social/droits-humains/8-mars-une-greve-feministe-dune-ampleur-inedite-attendue-en-france

https://www.rp.pl/polityka/art39940911-prawo-do-aborcji-w-konstytucji-francja-chce-dac-przyklad-swiatu-wideo

https://www.pap.pl/aktualnosci/prawo-do-aborcji-zapisane-w-konstytucji-francuski-parlament-zdecydowal

https://actu.fr/societe/journee-des-droits-des-femmes-un-appel-a-la-greve-feministe-lance-pour-le-8-mars_60779230.html

„Kiedy kobiety się zatrzymują, zatrzymuje się cały świat” – przekonują Francuzki. „Wzywamy do strajku w pracy, w obowiązkach domowych, w konsumpcji. Bo tylko nasze głosy, nasze krzyki, nasze widoczne działania będą w stanie poruszyć społeczeństwo i dać możliwości, aby w końcu uzyskać równość” – przekonują organizatorki strajku, zwanego „feministycznym”.

Czas na protest!

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Jolie kontra Pitt: sporu o winnicę ciąg dalszy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Styl życia
W kapciach do pracy: nowy trend wśród młodych Chińczyków
Styl życia
Żółte żonkile w kolejną rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
Styl życia
Samotne kobiety mają większy apetyt na słodycze. Ważne odkrycie
Styl życia
Dzień Kostki Rubika. Kobiety powinny się nią bawić ze względów zdrowotnych