Starożytna kobieta uratowana spod kół buldożerów. Cenne znalezisko na placu budowy

W trakcie prac budowlanych na terenie jednego z parkingów w Wielkiej Brytanii natrafiono na drogocenne znalezisko. Zestawiając je z innym, wykopanym w pobliżu tego miejsca fragmentem, uzyskano pomnik, którego wiek szacuje się na 1800 lat.

Publikacja: 08.04.2024 18:38

Podczas prac na terenie XVI-wiecznej posiadłości Burghley House w Peterborough, operator koparki dok

Podczas prac na terenie XVI-wiecznej posiadłości Burghley House w Peterborough, operator koparki dokonał niezwykłego odkrycia.

Foto: Adobe Stock

Pomnik w dwóch częściach

Podczas prac na terenie XVI-wiecznej posiadłości Burghley House w Peterborough, operator koparki Greg Crawley natknął się na jedną część marmurowego pomnika, przedstawiającego głowę kobiety. Kolejny fragment – popiersie – znaleziono w tej samej okolicy dwa tygodnie później.

Oba elementy zostały przekazane w pierwszej kolejności kuratorowi reprezentującemu posiadłość Burghley House, a następnie konserwatorowi zabytków. Po oczyszczeniu i sprawdzeniu ich pod kątem autentyczności i kraju pochodzenia, potwierdzono, że rzymski pomnik może mieć około 1800 lat.

Informacja dla British Museum

Eksperci zauważyli też, że do posągu dodano żelazny kołek, umożliwiający przymocowanie go do popiersia lub cokołu. Taka technika była powszechnie stosowana przez włoskich handlarzy antykami pod koniec XVIII wieku, gdy ci sprzedawali przedmioty arystokratom podróżującym po Włoszech.

Odzyskane fragmenty zostały ponownie złożone, a o podjętych działaniach poinformowano też władze British Museum, które prowadzą rejestr znalezionych na terenie kraju antyków.

Czytaj więcej

W Amazonii, w okolicach Ekwadoru odkryto kompleks starożytnych miast

Nieudane włamanie?

Właściciele posiadłości, w okolicy której znaleziono cenną pamiątkę z czasów rzymskich, nie mają pewności jak pomnik został przetransportowany w to miejsce. Nie wykluczają, że sprowadził go do posiadłości hrabia Exeter, Brownlow Cecil. – Prawdopodobnie podczas jednej z dwóch podróży do Włoch, w okolicach 1760 roku, hrabia nabył rzeźbę wraz z wieloma innymi pamiątkami zakupionymi w tamtym czasie – potwierdzają cytowani przez CNN właściciele posiadłości. Dodają też, że arystokrata był zapalonym podróżnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki.

Okoliczności, w których oba fragmenty zostały rozdzielone i umieszczone w dwóch różnych miejscach na terenie pobliskiego parkingu, również pozostają niejasne. W cytowanym przez CNN oświadczeniu właściciele domu przypuszczają, że mogło dojść do tego w wyniku nieudanego włamania. Porzucony przedmiot został zniszczony i na długie lata ukryty pod wieloma warstwami ziemi.

Najlepsze odkrycie

Greg Crawley przyznaje, że jest to jego najlepsze odkrycie w dotychczasowej pracy. – Początkowo byłem pewien, że natrafiłem na sporych rozmiarów kamień. Nie mogłem uwierzyć, że okazało się to tak cenne znalezisko – dodaje w cytowanym przez CNN oświadczeniu.

Odzyskany tym sposobem pomnik stanie się częścią wystawy kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej przez hrabiego i zaprezentowanej w Burghley House. Podczas rozpoczętego 16 marca wydarzenia zwiedzający nie tylko mogą obejrzeć rzeźbę, ale i zapoznać się z historią jej przypadkowego odnalezienia po latach. Oby każda cenna pamiątka odzyskana w podobnych okolicznościach była traktowana z taką samą atencją, jak starożytna rzeźba kobiety, uratowana spod kół buldożerów.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://abcnews.go.com/

Pomnik w dwóch częściach

Podczas prac na terenie XVI-wiecznej posiadłości Burghley House w Peterborough, operator koparki Greg Crawley natknął się na jedną część marmurowego pomnika, przedstawiającego głowę kobiety. Kolejny fragment – popiersie – znaleziono w tej samej okolicy dwa tygodnie później.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry
Styl życia
"Ciężkość w sercu". Jednopłciowa para o życiu w Polsce - najbardziej homofobicznym kraju Europy
Styl życia
Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z naturalnych futer. Żona Karola III wydała oświadczenie
Styl życia
Kobieta czy robot? Właścicielka chińskiej restauracji podbija serca klientów i internet