5 wymienionych miejsc, w których ludzie dożywają późnego wieku w pełnym zdrowiu, zostało wskazanych przez Dana Buettnera, badacza długowieczności i autora poświęconych jej publikacji. Zainspirowany wyprawą do Okinawy w 2000 roku, mającą na celu poznanie tajemnicy długowieczności tamtejszych mieszkańców, postanowił odkryć kolejne rejony, w których życie toczy się podobnym rytmem. Przy wsparciu zespołu „National Geographic” oraz grupy demografów i naukowców, podróżował po świecie, starając się wskazać te miejsca, w których przedstawiciele lokalnych społeczności są w stanie dożyć późnej starości w dobrym zdrowiu.
Niebieskie kółka na mapie
Analiza danych demograficznych oraz niezliczone rozmowy z seniorami we wskazanych obszarach na świecie pozwoliły wyodrębnić pięć rejonów, które uznano za najbardziej korzystne dla zdrowego funkcjonowania przez wiele dekad życia. Zaznaczając kolejne punkty na mapie, demografowie współpracujący z Buettnerem – Gianni Pes i Michel Poulain – rysowali wokół nich niebieskie okręgi, aby dokładnie wskazać poszczególne miejscowości w ich najbliższym sąsiedztwie. Na dalszych etapach badań zaczęto używać określenia blue zones, służącego do zdefiniowania tych miejsc.
Poczynione obserwacje, przeprowadzone rozmowy oraz analizy wskazanych miejsc pozwoliły naukowcom ustalić, że mieszkańcy 5 wymienionych rejonów świata mają szereg cech wspólnych, wyznają podobne wartości i prowadzą tryb życia zgodny z kilkoma zasadami. Konkretnie: z dziewięcioma. Nazwano je Power 9.
Czytaj więcej
Naukowcy przekonują, że styczność z odrobiną brudu w trakcie prac w ogrodzie jest wskazana dla zdrowia. Jakie korzyści wynikają z ogrodnictwa, uprawy roślin i dbałości o glebę? Eksperci wyjaśniają.
Mocna dziewiątka
Wspomniane zasady podzielono na cztery kategorie: ruch, właściwe spojrzenie na życie, zdrowe jedzenie oraz relacje międzyludzkie. Jak podkreśla Dan Buettner, na szczycie listy Power 9 znajduje się naturalna aktywność fizyczna (Move Naturally). Posługując się przykładem półwyspu Nicoya, autor publikacji „Live to 100: Secrets of the Blue Zones” zauważa, że osoby żyjące we wskazanych rejonach świata przez wiele dekad nie miały dostępu do nowoczesnych technologii ani nawet samochodów, co powodowało konieczność poruszania się o własnych siłach. – Ci 100-latkowie nigdy nie nauczyli się prowadzić samochodów. Przez całe życie przemieszczali się piechotą – podkreśla w rozmowie z CNN.