- To, czy ktoś kawę pije o godz. 9:30, o 11:30, czy w swoim rytmie biologicznym, to moim zdaniem wcale nie tłumaczy tego, czy korzysta z zalet kawy, czy nie – dodaje. To, czy kawa pobudza lub nie, w pewnym stopniu zależy od metabolizmu. Wśród osób, które mają wolny metabolizm kofeiny, jej wypicie może wywołać raczej rozedrganie. Osobom z szybkim metabolizmem wypicie mocnej kawy czy nawet dwóch sprawia przyjemność, radość, a dodatkowo wpływa korzystnie na ich zdrowie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.
Zgadza się z nim prof. dr hab. Marcin Grabowski. - Na pewno mamy dowody na to, że umiarkowane spożycie kawy może zmniejszać ryzyko sercowo-naczyniowe – prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski. – Podkreślam, jak ze wszystkim w życiu: umiarkowane. Podobne dane mamy również na temat zielonej herbaty.
"O kawie można powiedzieć dużo dobrych rzeczy"
- O kawie można powiedzieć dużo dobrych rzeczy – zapewnia w rozmowie z nami prof. dr hab. Artur Mamcarz. - 10 lat temu ukazała się praca, która mówiła o tym, że 3-5 filiżanek kawy dziennie poprawia rokowania co do różnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Takie działanie ma nie tylko kofeina, ale i obecne w niej polifenole — te same, które zawarte m.in. w herbacie. Tak samo teina i yerba teina — to są związki chemicznie, które mają pewien korzystny wpływ na zdrowie i nie są ani używkami, ani niedozwolonymi napojami, a ich spożywanie dostarcza również przyjemności – tłumaczy prof. dr hab. Artur Mamcarz, prywatnie wielki miłośnik kawy.
Czy cukier żywi raka? Specjalistka tłumaczy
Czy cukier przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka? Jaką dietę stosować, by minimalizować ryzyko? Specjalistka z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia.
- Kawa nie tylko dobrze wpływa na układ sercowo naczyniowy. Zbadano już także, że może pozytywnie wpływać na przebieg chorób nowotworowych. Zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, takie są dane epidemiologiczne i wynikające z badań obserwacyjnych. Pojawiają się informacje, że kawa zmniejsza ryzyko demencji, poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza ryzyko migotania przedsionków, poprawia koncentrację. Co ważne: nie powoduje zaburzeń wchłaniania magnezu, bo sama wydziela magnez, który, co prawda, jest wydalany wraz z moczem, ale nie podnosi ciśnienia. Wręcz przeciwnie: nawet nieco je obniża — wylicza autor licznych prac naukowych i monografii m.in. z zakresu kardiologii sportowej, farmakologii klinicznej, medycyny stylu życia, otyłości.
- Widziałem jakiś czas temu pracę, w której była mowa o tym, że wypicie kawy na stacji paliw w przerwie na tankowanie zmniejsza ryzyko wypadku na drodze w kolejnych dwóch godzinach – dodaje prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.