Zanim Joni Mitchell rozpoczęła karierę muzyczną, przez lata tworzyła obrazy i kontynuowała kreatywną pasję już jako światowej sławy wokalistka i autorka tekstów. Pokaźna kolekcja dzieł artystki, powstających od lat 40. ubiegłego stulecia do chwili obecnej, obejmuje między innymi portrety innych muzyków, kanadyjskie krajobrazy, abstrakcyjne wspomnienia z odbytych podróży, a także stylizowany na słynną podobiznę van Gogha autoportret „Turbulent Indigo”, który przyozdobił jej płytę o tym samym tytule wydaną w 1994 roku. – Obraz powstał w czasie, gdy czułam się niedoceniona jako artystka, więc na znak protestu przeciw decydentom, którzy odrzucali moje prace, stworzyłam portret, w którym mam odcięte ucho. Oczywiście nie fizycznie, a metaforycznie. Nie jestem aż tak głupia – wyjaśniała w wywiadach.
Działalność artystyczną od lat prowadzi też znana z ról w „Aniołkach Charliego”, „Kill Bill” czy „Ally McBeal” Lucy Liu. Spektakularne dzieła powstają w różnych technikach i z wyrafinowanych materiałów. Aktorka często włącza do swoich prac elementy chińskiej kaligrafii oraz tradycyjnych tkanin, nadając im głębi i odzwierciedlając więź z jej dziedzictwem kulturowym. W wywiadach przyznaje, że sztuka daje jej możliwość wyrażenia własnych doświadczeń i emocji, a także skomentowania bieżących wydarzeń oraz zjawisk bliskich jej samej, takich jak obecność kobiet oraz przedstawicieli różnych grup etnicznych w świecie artystycznym.
Czytaj więcej
Czy gra na instrumentach, a nawet korzystanie z gier video pozwalają nieustannie stymulować pracę mózgu i przyczyniać się do jego rozwoju? Specjalista wyjaśnia: Nasz mózg lubi odmianę i różnorodność bodźców.
Przykładów wszechstronnie utalentowanych artystów, którzy oprócz sukcesów w wiodących dla siebie dziedzinach rozwijają inne pasje, jest wielu, a jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge, włączenie kreatywnych czynności do swojego życia niesie sporo korzyści, z obserwacją efektów własnej pracy na czele. Jakie inne pozytywne rezultaty daje działalność artystyczna i które jej dziedziny warto zgłębiać?
Działania artystyczne poprawiają samopoczucie
Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach poświęconego zdrowiu i medycynie czasopisma „Frontiers in Public Health”, zostało przeprowadzone wśród 7182 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Dane zbierano w latach 2019-2020, a następnie poddano analizie, mającej na celu ustalenie, w jakim stopniu działania twórcze wpływają na poziom satysfakcji z życia. – W naszej analizie skupiliśmy się na sztuce i rzemiośle bez podziału na konkretne kategorie, ponieważ wiemy, że preferencje ankietowanych są zróżnicowane – wyjaśnia cytowana przez CNN autorka badania, dr Helen Keyes, psycholog poznawczy i kierownik wydziału psychologii i nauk o sporcie w Anglia Ruskin University.