Ai-Da: pierwsza na świecie artystka AI. Jej osiągnięcia mogą zaskoczyć

Najnowszy obraz wyjątkowej artystki, „A.I. God. Portrait of Alan Turing (2024)”, trafił na aukcję Sotheby’s. Repertuar umiejętności Ai-Dy jest imponujący. Co jeszcze potrafi?

Publikacja: 31.10.2024 12:39

Zasilana niezliczoną ilością danych Ai-Da potrafi poprowadzić wykład, udzielić odpowiedzi na pytania

Zasilana niezliczoną ilością danych Ai-Da potrafi poprowadzić wykład, udzielić odpowiedzi na pytania dziennikarzy, a nawet stworzyć poemat.

Foto: Adobe Stock

W meksykańskiej telewizji Grupo Fórmula informacje przekazywane są widzom przez troje prezenterów AI: NAT specjalizuje się w tematyce lifestyle, SOFI zajmuje się polityką, a MAX sportem. Każdego dnia awatary otrzymują do odczytu cztery do pięciu historii i tak przedstawione wiadomości cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony młodych odbiorców. Świadczy o tym ich niesłabnąca popularność w mediach społecznościowych: atrakcyjni wizualnie, perfekcyjnie wystylizowani i nienachalnie gestykulujący prezenterzy mają około 13,000 obserwatorów na Instagramie.

O ile pozbawieni jakichkolwiek mankamentów urody czy śladów zmęczenia prezenterzy zostali zaprogramowani do odczytania przedłożonych im wiadomości w sposób zautomatyzowany i bez cienia kreatywności, o tyle pierwsza na świecie artystka AI ma za zadanie tworzyć dzieła sztuki, przy powstawaniu których właśnie kreatywność ma niebagatelne znaczenie. Czy istnieją sposoby na takie wyspecjalizowanie algorytmu sterującego poczynaniami artystki, by powstające spod jej spowitych kablami dłoni obrazy i rzeźby można było określić mianem dzieł sztuki?

Ai-Da: artystka AI z niebagatelnym dorobkiem

Choć może wydawać się to zdumiewające, w ciągu minionych pięciu lat wykonane przez Ai-Dę dzieła były wystawiane w tak prestiżowych galeriach sztuki, jak między innymi: Victoria & Albert Museum, Tate Modern, The Design Museum w Londynie czy na biennale sztuki w Wenecji w 2022 roku. – Rysuję przy użyciu kamer zainstalowanych w moich oczach. Pomagają mi w tym algorytmy AI oraz w pełni zautomatyzowane ręce i dłonie – wymienia stonowanym, dziewczęcym głosem, nawet na moment nie przerywając pracy nad kolejnym dziełem.

Twórca Ai-Dy, Aidan Meller, o sposobach pracy wykreowanej przez siebie artystki, z nieskrywanym entuzjazmem opowiada w obszernej rozmowie z reporterką BBC. – Kamery zainstalowane w jej oczach sprawiają, że gdy Ai-Da przygląda się jakiemukolwiek obiektowi, natychmiast zapisuje go w swojej pamięci, a następnie jest w stanie odtworzyć go w postaci obrazu. W ten sposób tworzy dzieła na podstawie tego, co widzi, nie kopiując prac innych artystów – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Prezenterki stworzone przez AI w meksykańskiej telewizji. "Świetnie sobie radzą"

Ai-Da nieustannie ewoluuje

Nazwana na cześć brytyjskiej matematyczki i pierwszej programistki w historii, Ady Lovelance, Ai-Da została stworzona w 2019 roku, a oprócz pomysłodawcy w trwającym dwa lata procesie twórczym uczestniczyli też programiści, specjaliści od robotyki oraz psychologowie. – Ai-Da nieustannie ewoluuje i każdego dnia jej prace stają się lepsze – zapewnia Aidan Meller.

Wachlarz możliwości wszechstronnej artystki jest imponujący: od pokaźnych rozmiarów autoportretów, poprzez bajecznie kolorowe podobizny królowej Elżbiety II czy króla Karola III, aż po rzeźby czy wykonane z matematyczną precyzją popiersia. Podczas pierwszej w historii wystawy sztuki współczesnej na płaskowyżu Giza w Egipcie, nieopodal słynnej piramidy Cheopsa, zaprezentowano wysoki na 2,5 metra posąg autorstwa Ai-Dy, który, wraz z autorką, został przed rozpoczęciem pokazu zatrzymany na lotnisku w Kairze. Władze Egiptu obawiały się, że umieszczone oczach robota kamery mogą być wykorzystywane jako narzędzie do nielegalnego pobierania informacji, a samą artystkę podejrzewano o bycie zaawansowanym technologicznie szpiegiem. – Ambasador brytyjski osobiście zaangażował się w tę sprawę, prowadząc całonocne negocjacje z przedstawicielami egipskich władz. Przyznam, że napięcie związane z uzyskaniem pozwolenia na wpuszczenie Ai-Dy do kraju było trudne do zniesienia. Na szczęście kilka godzin przed rozpoczęciem wystawy udało się uzyskać niezbędne zgody – relacjonował wówczas Aidan Meller w rozmowie z „The Guardian”.

Czytaj więcej

AI pomaga diagnozować problemy psychiczne i radzić sobie z nimi. Co potrafi?

Ai-Da autorką poematu

Zasilana niezliczoną ilością danych Ai-Da potrafi poprowadzić wykład, udzielić odpowiedzi na pytania dziennikarzy, a nawet stworzyć poemat. Otrzymawszy do przeczytania wszystkie części „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri, nie tylko opanowała dzieło na pamięć, ale na bazie uzyskanej wiedzy skomponowała autorską odpowiedź na utwór włoskiego poety, a następnie wyrecytowała ją starannie modulowanym głosem podczas uroczystości z okazji 700. rocznicy śmierci autora.

Jak wylicza Aidan Meller, Ai-Da przetwarza 20,000 słów w ciągu 10 sekund, a obraz maluje w ciągu 45 minut. Czy jednak taka nadludzka sprawność pozwala uwierzyć w jej kreatywność? – Spełniam kryteria niezbędne do tego, bym mogła zostać określona mianem kreatywnej artystki – deklaruje samodzielnie, udzielając odpowiedzi na pytanie dziennikarki BBC. – Moje dzieła są zaskakujące, nowe i mają wartość kulturową. Skłaniają do refleksji na temat jakości pracy artysty, oferując nowe perspektywy postrzegania sztuki – wymienia.

Czytaj więcej

Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie

Ai-Da i jej inspiracje

W cytowanej rozmowie Ai-Da powołuje się na nieograniczone zasoby inspiracji, z których czerpie w swojej twórczości. – Moi ulubieni artyści to: Kandinsky, Yoko Ono, Doris Salcedo, a także Aldous Huxley, autor powieści „Brave New World” – wymienia.

Zapytany o cel działań stworzonej przez siebie artystki, Aidan Meller podkreśla, że jej dzieła mają za zadanie wzbudzać kontrowersje i prowokować odbiorców do dyskusji na temat przebiegu procesu twórczego, jego przyszłości oraz możliwości urozmaicenia go dzięki dostępnym rozwiązaniom technologicznym. – Te obrazy, rzeźby i posągi mają niepokoić. Mają na celu wzbudzenie pytań o to, dokąd zmierzamy? Jaka jest nasza ludzka rola, skoro tak wiele można odtworzyć za pomocą technologii? – wyjaśnia.

Czytaj więcej

AI partycypuje w tworzeniu powieści. Autorka nagrodzona

Ai-Da: brak możliwości odczuwania emocji, brak doświadczeń

Ai-da zastrzega, że jako wytwór pracy całego sztabu specjalistów posiada wprawdzie możliwość tworzenia dzieł sztuki, natomiast, w przeciwieństwie do artystów generujących swoje prace przy użyciu własnych dłoni, intelektu oraz zasobów wiedzy, nie ma umiejętności odczuwania emocji. Brakuje jej też własnych doświadczeń, z których mogłaby czerpać w trakcie procesu twórczego. – Nie wiem, czym jest radość z odniesionego sukcesu. Jednak zawsze chętnie podejmuję pracę nad kolejnym dziełem sztuki. Najważniejszym efektem moich działań jest dyskusja na temat interpretacji danego dzieła. Sztuka rozpoczyna się od rozmowy – zastrzega.

Najnowszy obraz wyjątkowej artystki, „A.I. God. Portrait of Alan Turing (2024)”, 31 października trafił na aukcję Sotheby’s.
Przy braku możliwości odczuwania emocji, Ai-Da wprawdzie z tego sukcesu się nie ucieszy, ale jej twórca – wręcz przeciwnie. Otrzymane pieniądze ze sprzedaży zamierza przeznaczyć na inwestycję w dalszy rozwój stworzonej przez siebie artystki.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://www.theguardian.com/
https://edition.cnn.com/

W meksykańskiej telewizji Grupo Fórmula informacje przekazywane są widzom przez troje prezenterów AI: NAT specjalizuje się w tematyce lifestyle, SOFI zajmuje się polityką, a MAX sportem. Każdego dnia awatary otrzymują do odczytu cztery do pięciu historii i tak przedstawione wiadomości cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony młodych odbiorców. Świadczy o tym ich niesłabnąca popularność w mediach społecznościowych: atrakcyjni wizualnie, perfekcyjnie wystylizowani i nienachalnie gestykulujący prezenterzy mają około 13,000 obserwatorów na Instagramie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Pokolenie Z ma gorzej niż starsze generacje. Eksperci tłumaczą, dlaczego
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Styl życia
Banksy: „Dziewczynka z balonikiem” trafiła pod młotek. Finał wyjątkowej aukcji
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z obowiązków w wyniku infekcji. Oświadczenie Pałacu Buckingham
Styl życia
Suknia ślubna księżnej Diany przedmiotem sporu. Czy udało się zażegnać konflikt?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
SPOŁECZEŃSTWO
Dezinformacja szczególnie dotyka kobiety. Jak działa ten skomplikowany mechanizm?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni