Prezenterki stworzone przez AI w meksykańskiej telewizji. "Świetnie sobie radzą"

NAT prezentuje tylko dobre wiadomości z obszaru lifestyle. SOFI zajmuje się polityką, a MAX sportem. Meksykańscy prezenterzy wyglądają olśniewająco, a przed kamerą zachowują się niezwykle swobodnie. Trudno uwierzyć, że zostali stworzeni przez AI.

Publikacja: 14.08.2024 12:11

Pomysłodawca wzbogacenia oferty Grupo Fórmula o spikerów AI zaznacza też, że treści prezentowane prz

Pomysłodawca wzbogacenia oferty Grupo Fórmula o spikerów AI zaznacza też, że treści prezentowane przez sztucznie wykreowanych „pracowników” są na tyle nieskomplikowane, że nie wymagają pogłębionej analizy.

Foto: Adobe Stock

Jedna z bohaterek filmu „Love, Weddings & Other Disasters”, prezenterka Gail Lovejoy, otrzymuje zadanie zrelacjonowania niestandardowych rejsów po mieście organizowanych przez celebrytę wśród przewodników – kapitana Ritchie’ego. Aby nadążyć za jego nieprzewidywalnymi pomysłami prezentowania zwiedzającym pobliskich atrakcji, odegrana przez Chandrę West bohaterka opuszcza studio, aby z mikrofonem i w towarzystwie operatora kamery śledzić poszukiwania zaginionej w tłumie pasażerki, którą miejski przewodnik zapragnął poznać bliżej.

Wprawdzie po serii przygód u boku romantycznego znawcy miejskich opowieści filmowa dziennikarka powraca do telewizyjnego studia, by przekazywać widzom kolejne informacje, to jednak jej rola we współczesnej wersji „Kopciuszka” znacznie wykracza poza odczytanie wcześniej zredagowanych wiadomości dnia z ekranu promptera. Obdarzeni nieskazitelną urodą, nienaganną dykcją oraz pozbawieni jakichkolwiek oznak zmęczenia prezenterzy wygenerowani przez narzędzia AI takiego wyczynu by nie dokonali, ponieważ zostali zaprogramowani do jasno określonych zadań. Jakimi „umiejętnościami” dysponują i co na ich temat mówią pomysłodawcy takiego nowoczesnego rozwiązania w meksykańskiej telewizji?

@sofi_tvoai Claudia Sheinbaum rechaza diálogo con Ecuador hasta que se cumpla la demanda de México ante la CIJ. #Noticias #Ecuador #ClaudiaSheinbaum ♬ original sound - Sofi_tvoai

Prezenterki AI – ukłon w stronę młodej publiczności

NAT, przedstawiająca w meksykańskiej telewizji Grupo Fórmula wiadomości poświęcone tematyce lifestyle oraz związane ze światem rozrywki, ma casualowe stylizacje, naturalny makijaż, rozpuszczone włosy, dyskretną biżuterię oraz nienachalny styl zachowania: gestykuluje w niewymuszony sposób, łagodnie się uśmiecha, moduluje głos i z gracją przechodzi z jednego tematu na kolejny, nie okazując przy tym ani odrobiny znudzenia, niezadowolenia czy jakiejkolwiek emocji innej niż pozytywna.

Atrakcyjny, lekki przekaz generowany przez wytwór sztucznej inteligencji miał na celu zainteresowanie młodszych odbiorców prezentowanymi treściami, a dyrektor do spraw rozwiązań technologicznych i zastosowania AI w Infrastrukturze Grupo Fórmula, Oswaldo Aguilar Castro, uważa, że zadanie to zostało wykonane bez zarzutu. – Początkowo NAT odczytywała jedynie wiadomości klasyfikowane jako dobre, jednak uznaliśmy, że taki zakres treści jest zbyt obszerny. Zależało nam na pozyskaniu lojalnej, młodej publiczności, więc postanowiliśmy zmienić nieco jej specjalizację, zawężając ją do tematyki lifestyle oraz rozrywki – wyjaśnia w rozmowie z Reuters Institute.

Czytaj więcej

Claudia Sheinbaum nową prezydent Meksyku: Nie zawiodę was!

Kontrolowane mrugnięcia

Do tak sprofilowanej prezenterki wkrótce dołączyła SOFI, której specjalizacją są wiadomości polityczne. – Obie radzą sobie świetnie, a przedstawiane przez nie treści cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony naszej publiczności. Mają około 13,000 obserwatorów na Instagramie. Niektóre nagrania z ich udziałem zostały wyświetlone ponad milion razy – wymienia Oswaldo Aguilar Castro.

Jednym z najpopularniejszych materiałów powstałych przy udziale SOFI jest relacja z wyborów prezydenckich w Meksyku, w których zwyciężczynią została po raz pierwszy w historii kraju kobieta, Claudia Sheinbaum. Niespełna 40-sekundowy filmik został obejrzany 365 000 razy, a głos niewzruszonej, elegancko ubranej i w pełni profesjonalnej spikerki, perfekcyjnie artykułującej kolejne zdania, ani na moment nie drży, choć technicy zadbali, by od czasu do czasu na ułamek sekundy zmrużyła naturalnie umalowane powieki i poruszyła głową.

Czytaj więcej

AI partycypuje w tworzeniu powieści. Autorka nagrodzona

4-5 historii każdego dnia

W cytowanej rozmowie dyrektor do spraw rozwiązań technologicznych i zastosowania AI w Infrastrukturze Grupo Fórmula podkreśla, że awatary powstały na bazie rozwiązań technologicznych opracowanych przez zespół inżynierów oraz twórców nowoczesnych technologii, którzy na początkowych etapach prac posiłkowali się ogólnodostępnymi, generycznymi algorytmami. – Idea poszerzenia naszej oferty o prezenterów AI przyświecała nam od dawna, więc po pierwszych próbach samodzielnie rozwijaliśmy dostępne technologie, dostosowując je do naszych potrzeb – wyjaśnia.

Odpowiedzialny za prezentowanie informacji sportowych, męski awatar MAX, cieszy się wprawdzie mniejszą popularnością niż jego „koleżanki”, ale dyrektor tłumaczy to specyfiką tematyki, jaka została mu przypisana. – Każdego dnia nasi prezenterzy AI otrzymują co najmniej po 4-5 historii do przekazania i oczywiście zainteresowanie kształtuje się na różnym poziomie, w zależności od tematyki – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Chat GPT pisze esej: czy dostałby się na studia?

Prezenterki AI zastąpią ludzi?

Zapytany o kwestię ewentualnej utraty zatrudnienia przez prawdziwych pracowników w wyniku pojawienia się ich technologicznie wykreowanych odpowiedników, Oswaldo Aguilar Castro odpowiada, że takie zagrożenie nie istnieje, ze względu na konieczność zaangażowania co najmniej pięcioosobowego zespołu do sfinalizowania prac nad jednym materiałem odczytanym przez spikerów AI. – Nie chodzi tylko o wyszukanie i przygotowanie treści wiadomości, ale i o bardzo skomplikowany, wieloetapowy proces postprodukcji – wyjaśnia.

Pomysłodawca wzbogacenia oferty Grupo Fórmula o spikerów AI zaznacza też, że treści prezentowane przez sztucznie wykreowanych „pracowników” są na tyle nieskomplikowane, że nie wymagają pogłębionej analizy, nadal pozostającej domeną doświadczonych i cenionych prezenterów znanych widzom Meksyku od lat. – W naszym kraju mamy bardzo wielu szanowanych prezenterów wiadomości, którzy cieszą się niesłabnącą popularnością i poza przekazywaniem podstawowych informacji prowadzą też rozmowy czy debaty z gośćmi w studio. Nie zamierzamy ich zastępować, a jedynie dostosować nasz prosty przekaz do młodszej publiczności przyzwyczajonej do nowoczesnych i szybkich sposobów pozyskiwania informacji – tłumaczy.

Czytaj więcej

Asystentki na razie nie muszą się obawiać. Wskazano powody, dla których AI nie jest w stanie ich zastąpić

NAT rozmówczyni?

Mając na uwadze potrzebę przekazywania widzom informacji rzetelnych i sprawdzonych, Oswaldo Aguilar Castro zauważa, że w procesie tworzenia, redagowania i prezentowania treści widzom niezmiennie uczestniczą ludzie. – Choć nasz eksperyment uważam za udany, przed nami jeszcze długa droga w odpowiednim wyedukowaniu publiczności, że wiadomości odczytane przez awatary są prawdziwe i pochodzące z godnych zaufania źródeł. W powstanie takiego przekazu nadal aktywnie zaangażowane pozostają zespoły ludzkie – dodaje.

Kolejnym krokiem mającym na celu uatrakcyjnienie i zdywersyfikowanie treści prezentowanych przez spikerów AI jest stworzenie awatarów mających możliwość odpowiedzi na pytania rozmówców w czasie rzeczywistym. Czy nawet najbardziej zaawansowana technologia jest w stanie stworzyć algorytmy, które uwzględnią różnorodność wątków poruszanych w rozmowach odbywających się na żywo? Czy też zaproszeni goście również zostaną wygenerowani przez AI, a ich pytania ściśle wyreżyserowane przez zaangażowany zespół ludzki, liczący z pewnością więcej niż pięć osób?

Źródło:
https://reutersinstitute.politics

Jedna z bohaterek filmu „Love, Weddings & Other Disasters”, prezenterka Gail Lovejoy, otrzymuje zadanie zrelacjonowania niestandardowych rejsów po mieście organizowanych przez celebrytę wśród przewodników – kapitana Ritchie’ego. Aby nadążyć za jego nieprzewidywalnymi pomysłami prezentowania zwiedzającym pobliskich atrakcji, odegrana przez Chandrę West bohaterka opuszcza studio, aby z mikrofonem i w towarzystwie operatora kamery śledzić poszukiwania zaginionej w tłumie pasażerki, którą miejski przewodnik zapragnął poznać bliżej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Język kształtuje ludzkie zachowanie. Jak działa ten mechanizm u osób dwujęzycznych?
Styl życia
Polityka „zero social mediów” dla dzieci i nastolatków. Emocjonujący projekt
Styl życia
Rzeźbiarka Monika Osiecka o nowym pomniku Elżbiety II: To nie jest twarz królowej
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?