Intensywne dwa dni księżnej Kate. Zachwyciła na obchodach Dnia Pamięci

Dwa miesiące po zakończeniu chemioterapii księżna Kate pojawiła się u boku księcia Williama i króla Karola III podczas obchodów Dnia Pamięci. Kogo zabrakło na uroczystościach?

Publikacja: 12.11.2024 05:30

Księżna Kate wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci.

Księżna Kate wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci.

Foto: Reuters

Wielotygodniowa nieobecność żony następcy brytyjskiego tronu u jego boku podczas oficjalnych uroczystości na początku bieżącego roku wzbudzała spekulacje ze strony internautów, którzy zastanawiali się, co skłania księżną Kate do usunięcia się w cień na tak długi czas. Wątpliwości rozwiała sama zainteresowana, publikując w marcu poruszające nagranie, w którym podzieliła się wyznaniem o przebytej dwa miesiące wcześniej operacji, otrzymanej diagnozie i rozpoczętym leczeniu onkologicznym. – W toku badań wykonanych po zabiegu poinformowano mnie o obecności nowotworu. Mój zespół medyczny zalecił chemioterapię i obecnie znajduję się we wczesnej fazie leczenia – informowała wówczas, ucinając jednocześnie mnożące się spekulacje na temat powodów jej kilkumiesięcznej nieobecności.

Czytaj więcej

Oświadczenie księżnej Kate: Jestem w trakcie leczenia onkologicznego

Księżna Kate: wystąpienia publiczne w minionych miesiącach

Pojedyncze wystąpienia publiczne przyszłej królowej Wielkiej Brytanii, które miały miejsce po opublikowaniu pamiętnego nagrania, spotykały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów na całym świecie. Księżna Kate wystąpiła między innymi w zorganizowanych w czerwcu obchodach urodzin obecnego monarchy, Trooping the Colour, swoją obecność poprzedzając obszernym postem zamieszczonym w mediach społecznościowych. – Jeszcze w pełni nie wyzdrowiałam – pisała wówczas. – Zostałam wręcz zasypana serdecznymi życzeniami powrotu do zdrowia, za które bardzo dziękuję. Ciepłe słowa kierowane pod moim adresem pomogły mnie i Williamowi przetrwać trudny czas. W towarzystwie mojej rodziny z radością wezmę udział w paradzie z okazji urodzin króla Karola III – dodała w przeddzień uroczystości.

Obecność księżnej Kate na trybunach podczas finału Wimbledonu miesiąc później została przyjęta owacjami na stojąco. Wówczas u jej boku pojawiły się córka i siostra: księżniczka Charlotte i Philippa Matthews. Księżna Kate, która od czasu dołączenia do brytyjskiej rodziny królewskiej regularnie kibicuje tenisistom podczas zawodów w Wimbledonie, również w tym roku miała okazję wręczyć trofeum zwycięzcy, 21-letniemu Carlosowi Alcarazowi. – Jak dobrze tu wrócić – brzmiał podpis pod zdjęciem zamieszczonym wówczas na oficjalnym profilu instagramowym księcia i księżnej Walii.

Czytaj więcej

Księżna Kate pojawiła się na paradzie Trooping the Colour. Kulisy uroczystości

Księżna Kate: zakończenie chemioterapii

Kolejne dobre wieści z Wielkiej Brytanii napłynęły 9 września, gdy żona księcia Williama oficjalnie potwierdziła zakończenie chemioterapii. W zamieszczonym na Instagramie rodzinnym nagraniu widać księżną Kate w towarzystwie męża i trojga dzieci – 11-letniego George’a, 9-letniej Charlotte i 6-letniego Louisa – podczas beztroskich spacerów i zabaw na plaży. – Wraz z nadejściem końca lata pragnę przekazać Wam radosną wiadomość o całkowitym zakończeniu chemioterapii. Minione miesiące były niewyobrażalnie trudne dla naszej rodziny. Ten czas pokazał, że życie, jakie znamy, może zmienić się w okamgnieniu. Musieliśmy znaleźć sposób, by nauczyć się nawigować w tym niepewnym dla nas świecie – pisała wówczas księżna.

Niespełna dwa tygodnie po opublikowaniu optymistycznego nagrania księżna po raz pierwszy w tym roku wzięła udział w spotkaniu związanym z pełnionymi przez nią obowiązkami służbowymi. W odbywających się w Zamku Windsor rozmowach z członkami zespołu Centrum Wczesnego Dzieciństwa, miała okazję między innymi poznać postępy kampanii „Shaping Us” zainicjowanej w listopadzie ubiegłego roku w ramach prowadzonej wraz z księciem Williamem fundacji The Royal Foundation.

Czytaj więcej

Księżna Kate na trybunach finału Wimbledonu. "Jak dobrze tu wrócić!"

Księżna Kate i książę William: niespodziewana wizyta w Southport

Poruszeni tragicznymi zdarzeniami w angielskim mieście Southport. 29 lipca bieżącego roku doszło tam do ataku nożownika na dzieci, biorące udział w zajęciach tanecznych poświęconych muzyce Taylor Swift, księżna Kate i książę William wyrazili wsparcie dla rodzin ofiar, umieszczając na platformie X poruszający wpis. – Jako rodzice nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, przez co muszą teraz przechodzić rodziny i najbliżsi ofiar oraz rannych w zdarzeniu w Southport – brzmiały pierwsze słowa ich komunikatu.

Po zakończonym leczeniu onkologicznym księżna zaskoczyła mieszkańców miasteczka, w październiku odwiedzając miejsce tragicznego zajścia i wraz z mężem uczestnicząc w spotkaniu z rodzinami zamordowanych tam trzech dziewczynek: 6-letniej Bebe King, 7-letniej Elsie Dot Stancombe i 9-letniej Alice da Silva Aguiar. Książęca para rozmawiała też z przedstawicielami służb zaangażowanych w pomoc pokrzywdzonym dzieciom. – Nasza wizyta w tym miejscu miała stanowić podkreślenie, jak ważne jest wsparcie dla osób dotkniętych tak niewyobrażalną tragedią – taką wiadomość księżna Kate i książę William zamieścili w mediach społecznościowych na okoliczność spotkania w Southport.

Czytaj więcej

Księżna Kate i książę William reagują na atak nożownika. Jaki komunikat wydali?

Księżna Kate: obecność podczas Festiwalu Pamięci i Dnia Pamięci

O chęci powrotu do pracy księżna Kate mówiła już podczas poprzednich wystąpień, podkreślając, że walce o zdrowie towarzyszy potrzeba odzyskania sił w celu dalszego pełnienia obowiązków zawodowych. – Moja praca zawsze była dla mnie źródłem satysfakcji i radości. Nie mogę się doczekać powrotu do obowiązków, ale zrobię to wtedy, gdy zdrowie mi na to pozwoli – podkreślała w wystąpieniu przed kilkoma miesiącami. O ile rozmowy w Zamku Windsor czy spotkanie z mieszkańcami Southport zostały zaplanowane z kilkutygodniową przerwą, to uroczystości, w których księżna Kate wzięła udział z okazji obchodów Dnia Pamięci, miały miejsce dzień po dniu – 9 i 10 listopada – i pozwoliły księżnej zrobić kolejny ważny krok w kierunku powrotu do harmonogramu prac sprzed choroby.

W przeddzień zaplanowanych na listopadowy weekend uroczystości – Festiwalu Pamięci w Royal Albert Hall w sobotni wieczór oraz Dnia Pamięci w niedzielne przedpołudnie – Pałac Buckingham wystosował oficjalny komunikat potwierdzający obecność księżnej Kate podczas obu wydarzeń. Jednocześnie dodano, że królowa Kamila ze względu na infekcję górnych dróg oddechowych nie weźmie udziału w tegorocznych obchodach Dnia Pamięci. O chorobie monarchini informowano już na początku minionego tygodnia. Tłumaczono tym jej nieobecność podczas zaplanowanych na kolejne dni ceremonii.

Księżna Kate w Royal Albert Hall: dyskretny ukłon w stronę księżnej Diany

Rozpoczęcie sobotniego koncertu ku czci pamięci żołnierzy i ofiar I i II wojny światowej miało podniosły charakter, gdy zgromadzeni w Royal Albert Hall widzowie przywitali króla Karola III owacją na stojąco. U boku monarchy pojawili się tego wieczoru między innymi: jego młodsza siostra, księżniczka Anna i jej mąż, sir Timothy Laurence, jak również książę William i księżna Kate. W królewskiej loży zasiedli też: książę Kentu, Edward oraz księżna i książę Gloucerster – księżna Brygida i książę Ryszard.

Zasiadająca w pierwszym rzędzie księżna Kate wybrała na tę okazję czarną suknię eksponującą talię, eleganckie szpilki w tym samym kolorze, torebkę Chanel oraz dyskretną biżuterię, nawiązującą do królewskiej tradycji nakładania ozdób wykonanych z pereł dla podkreślania pamięci osób poległych ku czci ojczyzny. Perłowe kolczyki Collingwood wyeksponowane spod rozpuszczonych włosów księżnej, stanowiły czytelny ukłon w stronę księżnej Diany, gdyż w przeszłości należały właśnie do niej. Kolejnym elementem biżuterii przywodzącym na myśl matkę księcia Williama, był szafirowy pierścionek zaręczynowy widoczny na serdecznym palcu lewej dłoni księżnej Kate. Dopełnienie stylizacji stanowił delikatny naszyjnik brytyjskiej marki Monica Vinader, jak również wpięte w klapę sukni: broszka Fleet Air Arm (siły powietrzne brytyjskiej marynarki wojennej – przyp. red.) oraz ozdoba w kształcie maku stanowiąca symbol pamięci ofiar wojennych. Dziesiątki maków opadających w ciszy na scenę Royal Albert Hall stanowiły ważny element ceremonii i pozwoliły zgromadzonym w skupieniu oddać cześć tym, którzy polegli na polach walk o ojczyznę.

Czytaj więcej

Księżna Kate odbyła pierwsze po chorobie spotkanie służbowe. Wiadomo, czego dotyczyło

Księżna Kate: kultywowanie brytyjskiej tradycji w Dniu Pamięci

Kontynuacja uroczystości miała miejsce następnego poranka, gdy o godzinie 11.00 lokalnego czasu uczczono pamięć poległych dwiema minutami ciszy, a następnie składano wieńce na zlokalizowanym w centrum Londynu pomniku symbolizującym grobowiec wszystkich ofiar wojny – Cenotaph Monument. 75-letni król Wielkiej Brytanii, a następnie reprezentant nieobecnej królowej Kamili, major Ollie Plunket, książę William, książę Edward, księżniczka Anna oraz premier Wielkiej Brytanii, sir Keir Starmer umieścili wieńce jako pierwsi, a około 10,000 weteranów wojennych dołączyło do marszu w pobliżu miejsca pamięci. Oprócz nielicznych już bohaterów, którzy przetrwali II wojnę światową, w uroczystości wzięli udział również uczestnicy wojen, toczących się obecnie w innych rejonach świata – Afganistanie czy Iraku.

Obchodom Dnia Pamięci w skupieniu przyglądała się księżna Kate, której na balkonie pobliskiego Biura Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (ang. Foreign, Commonwealth & Development Office) towarzyszyła księżna Edynburga, Sophie. Żona księcia Williama i tym razem bezbłędnie dostosowała stylizację do okazji, prezentując się w czarnym płaszczu Catherine Walker z aksamitną kokardą pod szyją. Na upięte w kok włosy nałożyła fascynator ozdobiony kwiatami, piórami oraz czarną woalką. W klapie płaszcza widoczna była broszka Royal Air Force (siły powietrzne Wielkiej Brytanii – przyp. red.) oraz trzy ozdoby w kształcie maków. Starannie dobrane do stylizacji perłowe kolczyki pochodziły z kolekcji królowej Elżbiety II. Była monarchini otrzymała je w prezencie ślubnym w 1947 roku.

– To był najtrudniejszy rok mojego życia. Jestem dumny zarówno z mojej żony, jak i ojca, za walkę, jaką toczą – wyznał książę William pod koniec ubiegłotygodniowej wizyty w Republice Południowej Afryki, odnosząc się do chorób nowotworowych, jakie dotknęły członków rodziny królewskiej w minionych miesiącach. Wyraził jednocześnie nadzieję, że jego żona będzie miała możliwość towarzyszenia mu podczas zagranicznych podróży służbowych zaplanowanych na przyszły rok. Ze względu na leczenie onkologiczne, jakiemu księżna poddawana była w ostatnim czasie, takie przedsięwzięcia musiały zostać odwołane. Sądząc po odważnych krokach podejmowanych przez przyszłą królową Wielkiej Brytanii w kwestii powrotu do obowiązków zawodowych, pozostaje mieć nadzieję, że i kolejnym wyzwaniom stawi czoła z charakterystyczną dla siebie gracją.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://www.forbes.com/
https://www.britishlegion.org.uk/
https://www.independent.co.uk/
https://www.vanityfair.com/

Wielotygodniowa nieobecność żony następcy brytyjskiego tronu u jego boku podczas oficjalnych uroczystości na początku bieżącego roku wzbudzała spekulacje ze strony internautów, którzy zastanawiali się, co skłania księżną Kate do usunięcia się w cień na tak długi czas. Wątpliwości rozwiała sama zainteresowana, publikując w marcu poruszające nagranie, w którym podzieliła się wyznaniem o przebytej dwa miesiące wcześniej operacji, otrzymanej diagnozie i rozpoczętym leczeniu onkologicznym. – W toku badań wykonanych po zabiegu poinformowano mnie o obecności nowotworu. Mój zespół medyczny zalecił chemioterapię i obecnie znajduję się we wczesnej fazie leczenia – informowała wówczas, ucinając jednocześnie mnożące się spekulacje na temat powodów jej kilkumiesięcznej nieobecności.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej
Styl życia
Co Europejczycy sądzą o robotach zatrudnianych do opieki nad seniorami? Ciekawy wynik badania
Styl życia
Wykłady na temat Beyoncé na Uniwersytecie Yale. Środowisko akademickie reaguje
SPOŁECZEŃSTWO
Japoński polityk postulował okaleczanie i przemoc wobec kobiet. Przeprasza za swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Styl życia
Pokolenie Z ma gorzej niż starsze generacje. Eksperci tłumaczą, dlaczego