Przedsiębiorczynie inaczej niż reszta Polek dzielą obowiązki domowe z partnerami. Wyniki badania

Jak w polskich domach wygląda kwestia podziału obowiązków między członkami rodziny? Zbadali to eksperci z firmy IRCenter i Socjolożki.pl na zlecenie Fundacji Włączeni Plus. Z najnowszego raportu płyną ciekawe obserwacje.

Publikacja: 17.12.2024 20:40

Z najnowszego badania wynika, że równy podział obowiązków domowych istnieje tylko w około 30 proc. p

Z najnowszego badania wynika, że równy podział obowiązków domowych istnieje tylko w około 30 proc. polskich domów.

Foto: Adobe Stock

Zbliżają się święta i jak zawsze przy takiej okazji w wielu domach pojawia się budzący duże emocje temat podziału obowiązków. Czy istnieje pod tym względem równouprawnienie płci — nie tylko od święta, ale również na co dzień?

Kwestię tę wzięli na warsztat autorzy raportu pod tytułem „Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie”. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków w wieku od 16 do 65 lat.

Jedynie w co trzecim domu panuje równy podział obowiązków

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że prace domowe to wciąż domena kobiet — zgodnie z tradycyjnym podziałem ról społecznych. Prawie połowa, bo aż 45 proc. Polek stwierdziła, że samodzielnie wykonuje większość obowiązków domowych. W grupie przedsiębiorczyń, wyodrębnionej spośród całej próby, takiej odpowiedzi udzieliło 37 proc. badanych. Jeśli chodzi o mężczyzn, 21 proc. ankietowanych odpowiedziało w podobny sposób. 

Równy podział obowiązków domowych istnieje tylko w około 30 proc. polskich domów. Jednocześnie częściej na ten fakt wskazują mężczyźni (39 proc.) niż kobiety (29 proc.). To ciekawa obserwacja, jeśli wziąć pod uwagę postrzeganie własnego wkładu w wykonywanie prac domowych przez kobiety i mężczyzn.

Czytaj więcej

Dom nie jest bezpiecznym miejscem dla kobiet. Przerażające dane z raportu ONZ

Okazuje się też, że równy podział obowiązków częściej występuje w domach przedsiębiorczyń — stwierdziło to 34 proc. ankietowanych kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Rzadziej też wszystkie prace domowe spoczywają na głowie polskiej bizneswoman niż przeciętnej Polki.

Równy podział obowiązków to domena młodych mieszkańców dużych miast

Wyniki ankiet ujawniły większe równouprawnienie płci w kwestii podziału obowiązków domowych w gronie młodszych respondentów oraz mieszkańców większych miast. Równy podział prac domowych zadeklarowało 43 proc. ankietowanych w wieku od 25 do 34 lat oraz 42 proc. miast o populacji od 100 do 500 tysięcy mieszkańców.

W przypadku starszej respondentów – w wieku od 55 do 65 lat – odsetek ten wyniósł już tylko 29 proc. Na istnienie równego podziału obowiązków w domu wskazało ponadto jedynie 31 proc. ankietowanych mieszkających na wsi.

Autorzy badania zauważyli, że w porównaniu z sytuacją sprzed roku zdaniem zarówno mężczyzn, jak i kobiet przybyło im obowiązków domowych. Stwierdziło to 22 proc. mężczyzn, 25 proc. kobiet i jednocześnie 21 proc. przedsiębiorczyń.

Czytaj więcej

Czego zazdroszczą sobie nawzajem kobiety i mężczyźni? Zaskakujące wyniki badania

Tylko co dziesiąta polska bizneswoman ma na głowie mniej prac domowych niż przed rokiem. W przypadku kobiet jest to jedynie cztery procent, zaś mężczyzn — 5 proc.

„Dane pokazują, że podział obowiązków domowych wciąż stanowi dla Polaków wyzwanie. Zauważalny spadek liczby zadań domowych w grupie przedsiębiorczyń może być efektem świadomego zarządzania czasem, delegowania obowiązków i korzystania z zewnętrznego wsparcia”, komentuje wyniki badania Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką, prezeska Fundacji Włączeni Plus.

„Różnice w podziale obowiązków domowych w poszczególnych grupach wiekowych wskazują na zmieniające się wzorce społeczne. Młodsze osoby częściej deklarują równy podział obowiązków, co wynika z większej świadomości równości płci i wpływu współczesnych norm społecznych”, dodaje Magdalena Dziewguć, Country Director w firmie Google Cloud Poland, partnera konkursu Sukces Pisany Szminką.

„Starsze pokolenie częściej praktykuje tradycyjny model, w którym jedna osoba – zazwyczaj kobieta – wykonuje większość obowiązków. A duża część tych obowiązków domowych dotyczy opieki i wychowania dzieci”, podsumowuje Dziewguć.

Zbliżają się święta i jak zawsze przy takiej okazji w wielu domach pojawia się budzący duże emocje temat podziału obowiązków. Czy istnieje pod tym względem równouprawnienie płci — nie tylko od święta, ale również na co dzień?

Kwestię tę wzięli na warsztat autorzy raportu pod tytułem „Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie”. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków w wieku od 16 do 65 lat.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
SPOŁECZEŃSTWO
Aplikacje śledzące cykl menstruacyjny przyczyniają się do niechcianych ciąż. Niepokojące zjawisko
SPOŁECZEŃSTWO
Płeć coraz bardziej wpływa na poglądy polityczne młodych. W jakim kierunku zmierzamy?
Styl życia
Pokolenie Z ma inne podejście do alkoholu niż starsze generacje. Co i dlaczego się zmieniło?
Styl życia
Internetowa społeczność inceli ma swój kobiecy odpowiednik. Czym jest femosfera?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Styl życia
Aktywność fizyczna i intelektualna wśród seniorów: czym jest rezerwa poznawcza?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego