Zbliżają się święta i jak zawsze przy takiej okazji w wielu domach pojawia się budzący duże emocje temat podziału obowiązków. Czy istnieje pod tym względem równouprawnienie płci — nie tylko od święta, ale również na co dzień?
Kwestię tę wzięli na warsztat autorzy raportu pod tytułem „Polki i przedsiębiorczość 2024: Obowiązki domowe a równouprawnienie”. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków w wieku od 16 do 65 lat.
Jedynie w co trzecim domu panuje równy podział obowiązków
Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że prace domowe to wciąż domena kobiet — zgodnie z tradycyjnym podziałem ról społecznych. Prawie połowa, bo aż 45 proc. Polek stwierdziła, że samodzielnie wykonuje większość obowiązków domowych. W grupie przedsiębiorczyń, wyodrębnionej spośród całej próby, takiej odpowiedzi udzieliło 37 proc. badanych. Jeśli chodzi o mężczyzn, 21 proc. ankietowanych odpowiedziało w podobny sposób.
Równy podział obowiązków domowych istnieje tylko w około 30 proc. polskich domów. Jednocześnie częściej na ten fakt wskazują mężczyźni (39 proc.) niż kobiety (29 proc.). To ciekawa obserwacja, jeśli wziąć pod uwagę postrzeganie własnego wkładu w wykonywanie prac domowych przez kobiety i mężczyzn.
Czytaj więcej
Dom okazuje się najbardziej niebezpiecznym miejscem dla kobiet, o czym świadczą zatrważające wyniki raportu ONZ. Według przedstawionych danych każdego dnia z rąk partnerów lub członków rodziny ginie 140 kobiet i dziewcząt na świecie.