Aktualizacja: 19.03.2025 10:55 Publikacja: 30.11.2024 19:02
Monika Trętowska
Monika Trętowska: Polska kojarzy się Chilijczykom szczególnie ciepło z racji Jana Pawła II. Ma on w chilijskich sercach szczególne miejsce i myślę, że pomimo różnych skandali, które wychodzą ostatnio na światło dzienne, jeszcze długo tak będzie.
Foto: Archiwum prywatne
W Chile mieszkasz już od prawie 15 lat. Co sprawiło, że wybrałaś akurat ten kraj na życie?
Wbrew pozorom nie był to przypadek. Wszystko zaczęło się od miłości do muzyki latynoamerykańskiej, która z czasem przerodziła się w zainteresowanie samą Ameryką Łacińską, jej kulturą, historią i społeczeństwem. Zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Pracowałam wtedy w radiu, gdzie m.in. prowadziłam autorski program z muzyką świata. Dosyć naturalnie więc, któregoś roku wzięłam plecak i poleciałam na wakacje właśnie za ocean. Moim głównym celem była Brazylia, bo kocham bossa novę i sambę, ale to właśnie Chile - gdzie "wpadłam na chwilę" zwabiona przepięknymi zdjęciami przyrody w internecie - wywarło na mnie ogromne wrażenie. Na miejscu okazało się, że na żywo wszystkie te góry, lodowce, wulkany, ocean i pustynia wyglądają jeszcze piękniej i okazalej niż na fotografiach! Absolutnie się rozkochałam. Zdałam sobie też sprawę jak ogromny i różnorodny to kraj i ile jest tu do zobaczenia. Pamiętam też, że z miejsca poczułam się w Chile dobrze, jak u siebie, choć był to przecież koniec świata i mówiono do mnie w obcym języku. Wtedy zdecydowałam, że muszę wrócić tu na dłużej.
Odczułam na własnej skórze, że tutaj bliźniego traktuje się jak siebie samego – z dużą dozą miłości, współczucia i zrozumienia. To ludzie mnie trzymają w tym kraju. Ich prostoduszność i dobrotliwość – mówi Dominika Dudała, licencjonowana przewodniczka i wokalistka, która w Omanie mieszka od 8 lat.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest Katarzyna Glinka. Pretekstem do rozmowy była książka o wymownym tytule „Mnie też zabrakło sił”, którą aktorka napisała wraz z Urszulą Struzikowską-Marynicz, psycholożką i socjolożką.
Lepiej mieć jedną porządną marynarkę niż pięć poliestrowych – czyli jak kupować mądrze, świadomie, by rzeczy służyły nam na lata. Czym różni się marketing od prawdziwej wartości produktu? I dlaczego warto zawsze prać nowe ubrania, przed pierwszym założeniem – wyjaśnia Katarzyna Daniłko.
Kiedy zaczęłam pracować w luksemburskiej firmie i prowadzić służbowe rozmowy po polsku, moje zachowanie budziło w kolegach zdziwienie. Pytali, dlaczego krzyczysz, dlaczego mówisz podniesionym głosem? – mówi Justyna Radziewicz, która od sześciu lat mieszka w Wielkim Księstwie Luksemburga.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Gabriela Muskała jest artystką wszechstronną - gra, pisze scenariusze i reżyseruje. Za swój ostatni film „Błazny” została nominowana do filmowych Orłów w kategorii „Odkrycie roku”. Mówi: Jestem zaskoczona, mimo że wiem, że zrobiłam dobry film.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie zamierzam przepraszać za to, że dorastam, ani dostosowywać się do oczekiwań ludzi, którzy nie rozumieją, że dziewczyna staje się kobietą – deklaruje Millie Bobby Brown.
Mało znana praca Eugène’a Delacroix, XIX-wiecznego francuskiego artysty, została odkryta w prywatnej kolekcji we Francji. Dzieło wycenia się na kilkaset tysięcy euro.
Modernistyczne koncepcje nowoczesnych osiedli powstawały jako realizacja wizji idealnych miejsc do życia. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała te marzenia. „Osiedla idealne” szybko podupadały i zmieniały się w slumsy. W Neapolu trwa właśnie wyburzanie kompleksu mieszkalnego Vella Gialla – jednego z symboli XX-wiecznego włoskiego modernizmu, ale też – symbolu systemu, który stworzyła neapolitańska mafia, Camorra.
Polacy nie mają wątpliwości: pieniądze dają szczęście. W szczególności są tego pewni młodzi ludzie – to w największym skrócie podsumowanie badań przeprowadzonych przez ekspertkę z zakresu psychologii pracującą na Uniwersytecie Warszawskim.
Z raportu Ipsos „(Nie)równość płci w Polsce” wynika, że prawie połowa Polaków jest zaniepokojona tym, jak daleko zaszyły działania, których celem jest zniwelowanie różnic w funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn na różnych polach. Badanie pokazuje także, jakie stereotypy dotyczące płci są wciąż obecne.
Pieniądze otrzymane z okazji 21 urodzin przeznaczyła na stworzenie aplikacji, która ma chronić kobiety podczas samotnych powrotów do domów. Jaka idea przyświecała E-J Roodt i czym jej pomysł różni się od tych dostępnych na rynku wcześniej?
W świecie finansów tworzy się zróżnicowane portfele (portfolia) inwestycyjne, po to, żeby zwiększyć szanse na duże zyski, jednocześnie minimalizując ryzyko strat. Na podobnej zasadzie opiera się dieta Portfolio, opracowana przez profesora nauk o żywieniu Davida Jenkinsa.
Znana marka odzieżowa Forever 21 ogłosiła bankructwo swojego oddziału w USA. Zamkniętych zostanie kilkaset sklepów. To już drugi raz, gdy Forever 21 bankrutuje, jednak te turbulencje nie obejmą sklepów poza Stanami Zjednoczonymi, te działają bez zakłóceń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas