Isabella Rossellini z pierwszą nominacją do Oscara. Latami unikała branży filmowej

Niemal cztery dekady po występie w „Blue Velvet” Davida Lyncha, Isabella Rossellini doczekała się pierwszej nominacji do Oscara. Jak reaguje na sukces, który zapewniła jej rola charyzmatycznej siostry Agnes w thrillerze „Konklawe”?

Publikacja: 26.01.2025 16:47

Isabella Rossellini z sukcesem podejmowała wyzwania w wielu profesjach.

Isabella Rossellini z sukcesem podejmowała wyzwania w wielu profesjach.

Foto: PAP/EPA

– W młodości zawsze postrzegano mnie przez pryzmat moich rodziców: Ingrid Bergman i Roberto Rosselliniego. Im jestem starsza, tym rzadziej się to zdarza. Brakuje mi tego zwłaszcza dziś. Chciałabym, by moi rodzice byli przy mnie i mogli świętować ze mną ten wspaniały moment – pisała Isabella Rossellini w dniu otrzymania pierwszej w swoim życiu nominacji do Oscara. Kogo jeszcze wspomina w poruszającym wpisie i jakimi sukcesami w świecie filmowym może się poszczycić?

Isabella Rossellini: tłumaczka, dziennikarka, modelka i… aktorka

Występowała u boku Lizy Minelli, Roberto Benigniego, Meryl Streep czy Gary’ego Oldmana. Przez trzy lata była żoną Martina Scorsese, zasiadała w jury festiwali filmowych w Berlinie i Cannes. W serialu „Przyjaciele” zagrała samą siebie. W charakterze obiektu westchnień Rossa Gellera pojawiła się w ulubionej kawiarni bohaterów produkcji. Taktownie odrzuciła propozycję wspólnego wypicia kawy, ale nie zrezygnowała z okazji do pełnej autoironii pogawędki. Przy tak różnorodnych doświadczeniach aktorskich trudno uwierzyć, że urodzona w Rzymie córka jednego z najwybitniejszych włoskich reżyserów, Roberto Rossellini, i pochodzącej ze Szwecji legendarnej aktorki Ingrid Bergman, przez lata świadomie unikała branży filmowej.

Z sukcesem podejmowała wyzwania w wielu profesjach. Już w trakcie studiów na wydziale nauk społecznych w New School University pracowała jako nauczycielka i tłumaczka języka włoskiego. Zdobyła też doświadczenie dziennikarskie jako korespondentka włoskiej telewizji Radiotelevisione Italiana. Zapoczątkowana we wczesnych latach 80. kariera w modelingu zaowocowała kilkunastoletnim kontraktem reklamowym z popularną marką kosmetyczną oraz licznymi sesjami okładkowymi dla takich magazynów, jak między innymi: „Vogue”, „Elle”, „Marie Claire”, „Vanity Fair”, „Harper’s Bazaar” czy „People”. Pierwsze role kinowe przeplatały się wprawdzie z powyższymi zajęciami, jednak były traktowane raczej jako jednorazowe przygody niż chęć rozwijania warsztatu aktorskiego i rezygnacji z innych aktywności na rzecz występów w filmach.

Czytaj więcej

Julianne Moore o sobie: ruda starsza pani. Czym się zajmuje oprócz aktorstwa?

Isabella Rossellini: debiut na dużym ekranie u boku matki

Trudno o debiut na wielkim ekranie w bardziej zaszczytnym gronie. W roli zakonnicy w melodramacie „Kwestia czasu” w 1976 roku Isabella Rossellini pojawiła się nie tylko u boku matki, Ingrid Bergman, ale i Lizy Minnelli, Charlesa Boyera oraz Fernando Reya. Występ w komedii „W papieskim oku” z Roberto Benigni przyniósł jej nagrodę Srebrnej Taśmy Włoskiego Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Filmowych w 1980 roku. Przełom w karierze filmowej wszechstronnej artystki nastąpił w 1986 roku, gdy wystąpiła w thrillerze Davida Lyncha „Blue Velvet”. Rola zmysłowej śpiewaczki Dorothy, która umiejętnie komplikuje kulturalnemu studentowi Jeffreyowi (Kyle MacLachlan) postępy w jego prywatnym śledztwie, została doceniona przez krytyków i nagrodzona Independent Spirit Awards dla najlepszej aktorki. Statuetka, potocznie zwana FINDIE („Friends of Independents”), od 1984 roku corocznie przyznawana jest twórcom kina niezależnego.

Sukces produkcji, w której 34-letnia Isabella Rossellini zachwyciła nie tylko umiejętnościami aktorskimi, ale i wokalnymi, sprawił, że od tego momentu skupiła się głównie na rozwoju kariery w świecie filmowym. W kolejnych latach wystąpiła między innymi w komediach romantycznych Nikity Michałkowa „Oczy czarne” z Marcello Mastroiannim i Marthe Keller, oraz „Kuzyni” w reżyserii Joela Schumachera. Za rolę tajemniczej dystrybutorki mikstury na wieczną młodość, Lisle Von Rhuman w czarnej komedii Roberta Zemeckisa „Ze śmiercią jej do twarzy” została uhonorowana Nagrodą Saturna dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W role dawnych przyjaciółek zaciekle rywalizujących o względy zdolnego chirurga plastycznego Ernesta Menville'a odegranego przez Bruce’a Willisa, wcieliły się wówczas Meryl Streep i Goldie Hawn. W styczniu bieżącego roku Isabella Rossellini pojawiła się na widowni spektaklu o tym samym tytule wystawianym obecnie na Broadwayu. Rolę specjalistki obiecującej głównym bohaterkom wieczną młodość po spożyciu tajemniczej mikstury, wcieliła się tym razem Michelle Williams. – Wspaniały wieczór pełen magii i zakończony wspólną degustacją eliksiru wiecznej młodości – pisała po zakończonym show, pozując do zdjęć z wiernie odtworzonym na potrzeby spektaklu, soczyście różowym flakonem.

Czytaj więcej

Tilda Swinton nie planowała kariery aktorskiej. Kto sprawił, że zmieniła zdanie?

Isabella Rossellini: kolejne nagrody i wyróżnienia

Dwa lata po udanym występie w czarnej komedii Roberta Zemeckisa, Isabella Rossellini została doceniona za swoją kolejną kreację aktorską. Rola Laury Klein w dramacie psychologicznym Petera Weira „Bez lęku”, w 1994 roku przyniosła jej niemiecką nagrodę Złotej Kamery. Po dwóch kolejnych latach za rolę Anny Hauptman w dramacie kryminalnym „Zbrodnia stulecia” w reżyserii Marka Rydella zdobyła nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

W jej portfolio aktorskim znajduje się też udział w filmach dokumentalnych: była narratorką w jednym z odcinków popularnego serialu „Discovery Atlas” poświęconego zwyczajom i kulturom poszczególnych krajów. U boku naukowca i wynalazcy Deana Kamena wystąpiła w serialu dokumentalnym „Iconoclasts”, w którym wspólnie odkrywali tajniki najnowszych osiągnięć technologicznych mających wspierać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin swojego ojca w 2006 roku Isabella Rossellini wystąpiła w filmie „My Dad Is 100 Years Old”. Wcieliła się w nim w każdą opisywaną postać, jednocześnie będąc narratorką opowieści o ojcu, którego już w pierwszych chwilach nagrania nazwała geniuszem. W trakcie 17-minutowego filmu Rossellini wystąpiła jako Federico Fellini, Alfred Hitchcock, a nawet Ingrid Bergman.

Czytaj więcej

Demi Moore nagrodzona Złotym Globem. Była o krok od rezygnacji z aktorstwa

Isabella Rossellini o roli w „Konklawe”: Siostra Agnes jest jak cień

Mimo udziału w ponad 50 produkcjach filmowych i telewizyjnych, Isabella Rossellini dopiero po niemal pięciu dekadach od rozpoczęcia kariery filmowej doczekała się pierwszej nominacji do Oscara. Rola siostry Agnes w wyreżyserowanym przez Edwarda Bergera brytyjsko-amerykańskim thrillerze „Konklawe” nie wymagała od niej opanowania wielu partii tekstu, jednak nieliczne wypowiadane kwestie zaprezentowała w mistrzowski sposób. – Siostra Agnes jest jak cień. Zawsze obecna, nawet gdy jej nie widzisz, ani nie słyszysz. Na szczęście kino nieme nie jest mi obce, a moja rola miała niemal taki charakter. Kościół katolicki to bardzo patriarchalne miejsce, w którym kobiety mają zwykle niewiele do powiedzenia. Kiedy jednak już przemówią, tak jak moja postać pod koniec filmu, można to porównać do wybuchu bomby – tak o swoim udziale w „Konklawe” mówiła w wywiadzie dla „Vogue”.

W poście zamieszczonym na Instagramie tuż po otrzymaniu informacji o nominacji do Oscara, Isabella Rossellini wspomniała też o początkach kariery, której przebieg zdefiniowała znajomość ze zmarłym w styczniu bieżącego roku Davidem Lynchem. – Nasza współpraca stanowiła klucz do zrozumienia, czym jest aktorstwo. To, czego się nauczyłam, jak również wszystkie moje dotychczasowe doświadczenia na planach filmowych, wniosłam do mojej interpretacji roli siostry Agnes w filmie „Konklawe”. Praca z niesamowitym reżyserem Edwardem Bergerem, który udzielał niezwykle precyzyjnych wskazówek, była dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Dziękuję Akademii. Jestem niezwykle wzruszona – dodała na zakończenie wpisu.

Czytaj więcej

Jodie Foster z pierwszą nagrodą Emmy: Miłość plus praca równa się sztuka

Isabella Rossellini: nominacja do Oscara i nagrody BAFTA

Oprócz Isabelli Rossellini nominację do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymały też Monica Barbaro, Felicity Jones, Ariana Grande i Zoe Saldaña, które wystąpiły odpowiednio w takich produkcjach jak: „Kompletnie nieznany”, „The Brutalist”, „Wicked” oraz „Emilia Pérez”. Oscar dla Isabelli Rosellini byłby trzecią w historii statuetką dla aktorki urodzonej we Włoszech. Nagrodzone w poprzednich latach Sofia Loren i Annie Magnani zostały docenione za role w filmach: „Dwie kobiety” i „Tatuowana róża”.

Film „Konklawe”, oprócz 8 nominacji do Oscara, zdobył też 12 nominacji do nagrody BAFTA, w tym między innymi dla odtwórczyni roli milczącej, lecz czujnej siostry Agnes. – To prawdziwy zaszczyt uzyskać nominację do nagrody BAFTA! W takich momentach zawsze wspominam moich rodziców: tata był nominowany w 1949 roku za film „Paesan”, a mama w 1959 roku za „Gospodę Szóstego Dobrodziejstwa”. Wygrała w 1979 roku za „Morderstwo w Orient Expressie”. Sądzę, że rodzice byliby dziś ze mnie dumni – pisała Isabella Rossellini przed kilkoma dniami, tuż po ogłoszeniu nominacji do nagród BAFTA.

Czy zgodnie z tytułem debiutanckiego filmu, w którym przed laty Isabella Rossellini również wcieliła się w rolę zakonnicy, zdobycie upragnionych statuetek okaże się kwestią czasu? Wszystko stanie się jasne 16 lutego i 2 marca bieżącego roku, podczas ceremonii rozdania poszczególnych nagród. 

Źródła:
https://www.vogue.com/
https://edition.cnn.com/
https://www.independent.co.uk/

– W młodości zawsze postrzegano mnie przez pryzmat moich rodziców: Ingrid Bergman i Roberto Rosselliniego. Im jestem starsza, tym rzadziej się to zdarza. Brakuje mi tego zwłaszcza dziś. Chciałabym, by moi rodzice byli przy mnie i mogli świętować ze mną ten wspaniały moment – pisała Isabella Rossellini w dniu otrzymania pierwszej w swoim życiu nominacji do Oscara. Kogo jeszcze wspomina w poruszającym wpisie i jakimi sukcesami w świecie filmowym może się poszczycić?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Kultura
Kuratorki wystawy „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej”: Skandal jest wyświechtany
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Kultura
Kobiety w starożytnej Grecji żyły inaczej, niż dotychczas sądzono? Wyjątkowa wystawa
Kultura
Cara Delevingne w zaskakującej roli. Czy przypomina sławnego muzyka?
Kultura
Rewolucyjne odkrycie polskiej badaczki. Zmienia spojrzenie na średniowieczną sztukę
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Kultura
2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. "Polska Safona" budziła podziw i oburzenie
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025