Pokolenie Z pogrąży najstarsze polskie marki odzieżowe? „Nie wystarczy być na czasie”

Pokolenie Z dyktuje nowe warunki działania w wielu obszarach życia społecznego i biznesowego. Młodzi wyznaczają trendy, które po prostu trzeba uwzględniać, aby zyskać ich uwagę jako klientów. Właśnie okazało się, że zetki nie rozpoznają działających od lat polskich marek z branży mody.

Publikacja: 10.03.2025 15:21

Przedstawiciele młodego pokolenia z jednej strony stawia na jakość odzieży, a z drugiej często kupuj

Przedstawiciele młodego pokolenia z jednej strony stawia na jakość odzieży, a z drugiej często kupuje ubrania w sklepach sieci specjalizujących się w tzw. fast fashion.

Foto: Adobe Stock

Firma Kondo&Partners Consulting opublikowała raport „Fashion&Brands: Polska Perspektywa”. Zebrane w nim dane bazują na badaniu przeprowadzonym na tysiącu polskich konsumentów. Jego celem było poznanie postrzegania marek odzieżowych przez Polki i Polaków. W opracowaniu uwzględniono pokoleniowe zróżnicowanie respondentów – znaleźli się wśród nich przedstawiciele pokolenia baby boomers (ur. 1946-1964), X (ur. 1965-1980), Y (ur. 1981-1996), i Z (ur. 1997-2012). 

Jakie marki odzieżowe lubią ludzie z pokolenia Z?

Dwa najważniejsze wnioski z badania dotyczącą częstotliwości robienia zakupów odzieżowych przez osoby z różnych grup wiekowych oraz miejsc, w których badani zaopatrują się w ubrania. Dane udostępnione w raporcie wskazują, że młodsze pokolenia kupują odzież częściej niż starsze.  

Co piąty reprezentant pokolenia X (19 proc.) i co czwarty baby boomers (26 proc.) nie kupił w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubrań żadnej marki. W przypadku pokolenia Z i milenialsów była to o połowę mniej liczna grupa (odpowiednio: 9 proc. i 12 proc.).

Czytaj więcej

Pokolenie Z zrobiło krok w nieoczekiwanym kierunku. Oto, do czego używa dziś internetu

Co ciekawe: mimo wielu deklaracji młodych konsumentów odnośnie do jakości rzeczy, w które inwestują, raport, o którym mowa, pokazuje, że najczęściej korzystają oni z produktów marek oferujących tzw. fast fashion. W ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie 21 proc. przedstawicieli najmłodszego pokolenia kupiło ubrania marki Shein, podczas gdy w przypadku pokolenia baby boomers był to zaledwie 1 proc.

Najpopularniejsze marki, których ubrania kupowały zetki to: Sinsay - 37 proc., H&M - 29 proc. i Reserved - 26 proc. W rankingu milenialsów różnica polega na tym, że częściej niż w Reserved (20 proc.), kupowali oni ubrania w polskiej sieci sportowej 4F - 23 proc.

W badaniu, które było podstawą do opracowania raportu, respondentów pytano również o to, jakie kryteria powinna ich zdaniem spełniać marka, aby uznać ją za polską. Jako najważniejsze wskazywano: fakt, że firma płaci podatki w Polsce - 66 proc., produkuje w Polsce – 64 proc. i jest zarejestrowana w kraju – 60 proc. Przedstawiciele różnych pokoleń odmiennie widzieli jednak wagę powyższych czynników. Starsi zwracali większą uwagę na kwestię podatków – to ważna kwestia dla aż 77 proc. przedstawicieli baby boomers i 69 proc. pokolenia X. Milenialsi i ludzie z pokolenia Z częściej od podatków wskazywali na lokalną produkcję (64 i 69 proc.).

Jakie polskie marki odzieżowe rozpoznaje pokolenie Z?

Respondentów pytano także o rozpoznawalność marek z branży mody. Wśród trzech najczęściej rozpoznawanych jako polskie firm odzieżowych wśród każdego pokolenia pojawiały się marki Bytom, Vistula i 4F, jednak zajmowały one różne miejsca w rankingu. Marki z wieloletnią tradycją, jak Bytom czy Vistula, są przez najmłodszych o wiele słabiej rozpoznawane – 30 proc. zetek w ogóle nie zna marki Bytom, a 25 proc. – Vistuli. Tylko 28 proc. wie, że Vistula jest polska, podczas gdy wśród baby boomers tę świadomość ma 73 proc. badanych. 

Czytaj więcej

Pokolenie Z znalazło sposób na to, by nie musieć konkurować ze starszymi na rynku pracy. Co robią młodzi?

W top 5 najczęściej rozpoznawanych przez zetki i millenialsów polskich marek znalazła się także marka Sinsay, którą zidentyfikował jako polską średnio co 5 respondent z pokolenia Z. Rzadziej rozpoznaje ją jednak pokolenie X i baby boomers. W tej grupie wśród 5 najczęściej wskazywanych polskich firm pojawia się z kolei marka Kazar.

Zdaniem ekspertów Kondo&Partners polskie i światowe marki modowe działające w Polsce muszą dziś lepiej rozumieć różnice między pokoleniami, jeśli chcą skutecznie budować lojalność i zwiększać sprzedaż.

- Świadoma segmentacja klientów pozwala markom skuteczniej docierać do odbiorców i poszerzać swoją grupę klientów – powiedziała Sho Kondo z Kondo&Partners. - Kluczowa jest też autentyczność i spójna tożsamość marki. Nie wystarczy „być na czasie” – trzeba umieć dostosować sposób działania do nawyków konsumentów - podsumowała. 

Źródło:
Materiały prasowe

Firma Kondo&Partners Consulting opublikowała raport „Fashion&Brands: Polska Perspektywa”. Zebrane w nim dane bazują na badaniu przeprowadzonym na tysiącu polskich konsumentów. Jego celem było poznanie postrzegania marek odzieżowych przez Polki i Polaków. W opracowaniu uwzględniono pokoleniowe zróżnicowanie respondentów – znaleźli się wśród nich przedstawiciele pokolenia baby boomers (ur. 1946-1964), X (ur. 1965-1980), Y (ur. 1981-1996), i Z (ur. 1997-2012). 

Jakie marki odzieżowe lubią ludzie z pokolenia Z?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
Zakupoholiczka odkryła najbardziej ekologiczne ubrania świata i została aktywistką
Moda
Milion sprzedanych sukienek. Nell Diamond o sukcesie swojej marki
Moda
Stella McCartney zrobiła odważny krok i rozpoczęła nowy rozdział w życiu zawodowym
Moda
Kim inspirowała się Ivanka Trump wybierając strój na inaugurację prezydentury ojca? Ciekawa teoria
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Moda
Strój Melanii Trump na inauguracji męża nie był przypadkowy. "Wysłała jednoznaczny komunikat"
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń