Królowa Kamila rezygnuje z naturalnych futer. Żona Karola III wydała oświadczenie

Na ten sygnał ze strony królowej Kamili z pewnością czekało wielu przeciwników hodowli zwierząt futerkowych – nie tylko zresztą w Wielkiej Brytanii. Żona brytyjskiego króla Karola III oświadczyła, że rezygnuje z kupowania naturalnych futer.

Publikacja: 16.05.2024 12:22

PETA z dużym entuzjazmem odniosła się do listu z Pałacu Buckingham i pochwaliła decyzję królowej mał

PETA z dużym entuzjazmem odniosła się do listu z Pałacu Buckingham i pochwaliła decyzję królowej małżonki.

Foto: PAP/Avalon

Aktywiści z PETA od wielu lat wywierają naciski na marki odzieżowe, a także najbardziej wpływowe osobistości na świecie, aby te pierwsze zrezygnowały z produkcji wyrobów z naturalnych skór, futer i piór, zaś te drugie – z ich kupowania i noszenia. W dużej mierze ich starania przyniosły skutek – przynajmniej w przypadku futer.

Królowa Kamila podjęła decyzję: nie kupi już ani jednego naturalnego futra

Wiele luksusowych marek, między innymi Prada, Miu Miu, Burberry, Versace czy Tom Ford, zrezygnowało z wykorzystywania w swoich wyrobach naturalnych futer. Do grona orędowników etycznego ubierania się dołączyła właśnie Kamila, żona króla Wielkiej Brytanii Karola III.

Królowa małżonka poinformowała o tym fakcie, wysyłając za pośrednictwem Pałacu Buckingham list do organizacji PETA, walczącej o prawa zwierząt. Organizacja jako pierwsza opublikowała informację na ten temat na swojej oficjalnej stronie.

Czytaj więcej

Królowa Kamila odbiera własną Barbie i inspiruje kobiety do działania

Kamila zobowiązała się w liście, że rezygnuje z kupowania naturalnych futer oraz wyrobów zawierających ten materiał. Monarchini nie obiecała jednocześnie, że zrezygnuje z noszenia futer, które już posiada w swojej garderobie.

PETA z dużym entuzjazmem odniosła się do listu z Pałacu Buckingham i pochwaliła decyzję królowej małżonki. „PETA wznosi toast za królową Kamilę kieliszkiem wybornego klareta za bycie prawdziwą królową i wspieranie 95 procent Brytyjczyków, którzy, jak pokazują badania, nie chcą nosić futer zwierzęcych” – napisała na stronie PETA założycielka organizacji Ingrid Newkirk.

„Odzwierciedlanie wartości Brytyjczyków poprzez uznanie, że futra nie mają miejsca w naszym społeczeństwie, jest właściwym i odpowiednim posunięciem” – dodaje Newkirk. Organizacja zauważa jednocześnie, że królowa Kamila po raz pierwszy zajęła tak jasne stanowisko przeciwko przemysłowi futrzarskiemu.

PETA cieszy się z decyzji Kamili. „Prawdziwa królowa chroni zwierzęta”

Jak informuje BBC, prezes Międzynarodowej Federacji Futrzarskiej Mark Oaten unika otwartej krytyki pod adresem królowej małżonki. „Każdy ma prawo decydować o tym, w co będzie się ubierać. Wielu ludzi nadal jednak będzie kupować futra zwierzęce, ponieważ wolą oni nosić coś, co jest naturalne i ekologiczne, w odróżnieniu od sztucznych futer na bazie plastiku” – powiedział cytowany przez brytyjski serwis Oaten.

Wysyłając list do PETA, Kamila poszła w ślady królowej Elżbiety II, która w 2019 roku również ogłosiła, że nie będzie kupować żadnych wyrobów zawierających naturalne futro. Również Karol III od początku swojego panowania wprowadził symboliczne, ale wiele mówiące o jego światopoglądzie zmiany w wykorzystaniu materiałów pochodzenia zwierzęcego na królewskim dworze.

Jednym z przykładów jest tak zwany „zwój koronacyjny”, dokumentujący fakt koronacji nowego króla Wielkiej Brytanii, spisano na papierze. Tradycyjnie dokument ten sporządzało się na pergaminie ze zwierzęcej skóry.

Czytaj więcej

Adwokat działająca na rzecz zwierząt: To one mnie znalazły. Bronię ich, gdy dzieje im się krzywda

W trakcie koronacji Karola III po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii użyto do namaszczenia nowego monarchy olejku na bazie roślin. Wcześniej w jego składzie znajdował się olejek cywetowy oraz naturalną ambrę – obydwie substancje są pochodzenia zwierzęcego. Na królewskim dworze nie spożywa się też foie gras – jednego z najbardziej kontrowersyjnych delikatesów.

Źródła: BBC, PETA

Aktywiści z PETA od wielu lat wywierają naciski na marki odzieżowe, a także najbardziej wpływowe osobistości na świecie, aby te pierwsze zrezygnowały z produkcji wyrobów z naturalnych skór, futer i piór, zaś te drugie – z ich kupowania i noszenia. W dużej mierze ich starania przyniosły skutek – przynajmniej w przypadku futer.

Królowa Kamila podjęła decyzję: nie kupi już ani jednego naturalnego futra

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Wyniki pracy fundacji Księżnej Kate. Komu pomaga i z jakim skutkiem?
Styl życia
Post-vacation blues: jak łagodnie wrócić do obowiązków po wakacyjnej przerwie?
Styl życia
Barbie łamie kolejne tabu. Czy niewidoma lalka pomoże dzieciom z zaburzeniami widzenia?
Styl życia
10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl życia
Na czym polega zachowanie określane "efektem kameleona" i jakie korzyści z niego płyną?