Wiele krajów europejskich mierzy się z ujemnym przyrostem naturalnym, czyli sytuacją, w której liczba urodzeń jest w ciągu roku niższa od liczby zgonów. Rezultatem tego zjawiska jest starzenie się społeczeństw, które dla gospodarek państw Wspólnoty niesie to ze sobą bardzo poważne konsekwencje.
Dzietność w Unii Europejskiej na rekordowo niskim poziomie
Z danych Eurostatu wynika, że po rekordowo wysokiej liczbie urodzeń w połowie lat 60. ubiegłego wieku, kiedy urodziło się prawie siedem milionów mieszkańców Unii Europejskiej, wartość ta konsekwentnie spada. W 2023 roku w 27 krajach Unii Europejskiej liczba urodzeń spadła do poziomu 3,655 miliona.
To najmniej od 1961 roku, a także mniej niż prognozowano. Eksperci spodziewali się, że w 2023 roku we wszystkich krajach Wspólnoty na świat przyjdzie około 4 milionów dzieci.
Czytaj więcej
Ponad połowa wielkich amerykańskich firm oferuje swoim pracownicom w ramach pakietów medycznych mrożenie komórek jajowych. W Nowym Jorku i w Dolinie Krzemowej liczba kobiet korzystających z tej procedury wzrosła w ostatnich latach dwukrotnie. W Europie wprowadza się podobne programy.
Kolejny rekord dotyczy skali spadku liczby urodzeń w ciągu roku. W ubiegłym roku wyniósł on 5,5 proc. i jest on najwyższy w historii badań dzietności w Unii Europejskiej.