Olimpijka w siódmym miesiącu ciąży. Ginekolog komentuje

Reprezentująca Egipt Nada Hafez po swoim ostatnim pojedynku szermierczym na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu wyznała, że przystąpiła do rozgrywek w siódmym miesiącu ciąży. Czy intensywna aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana? Ginekolog wyjaśnia.

Publikacja: 09.08.2024 09:45

Hayoung Jeon of South Korea i Nada Hafez - pojedynek na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Hayoung Jeon of South Korea i Nada Hafez - pojedynek na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Foto: Reuters

26-letnia absolwentka medycyny na Uniwersytecie w Kairze ma już za sobą starty w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz w Tokio piąć lat później – ze względu na pandemię Covid-19 turnieje zaplanowane na 2020 odbyły się z rocznym opóźnieniem. Tegoroczne Igrzyska są dla niej jednak wyjątkowe i to nie za sprawą sportowych osiągnięć, ale stanu, w jakim przystąpiła do rozgrywek. Po wygranym pojedynku z Amerykanką Elizabeth Tartakovsky, przystąpiła do konkurencji z reprezentantką Korei Południowej Jeon Hayoung.

Gdy ta rozgrywka okazała się dla niej ostatnim występem w trakcie paryskiego turnieju, zamieściła wpis na swoim profilu instagramowym, informując obserwatorów, że do zawodów przystąpiła w siódmym miesiącu ciąży. – Na podium widoczne były wprawdzie dwie zawodniczki, ale tak naprawdę w pojedynku wzięły udział trzy osoby: ja, moja konkurentka oraz moje nienarodzone dziecko – wyjawiła. – Było to dla nas spore wyzwanie fizyczne i emocjonalne. Wahania nastroju w ciąży są jak prawdziwy rollercoaster, a walka o zachowanie równowagi między życiem prywatnym a sportem stanowiła nie lada wyczyn, jednak było warto. Jestem dumna, że udało mi się dostać do 1/8 finału – dodała, podkreślając, że jej trzecia Olimpiada jest pierwszą, w której bierze udział z „małym olimpijczykiem”.

O tym, czy aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, z czym może się wiązać zaprzestanie ruchu w tym okresie oraz które dyscypliny zaleca się paniom spodziewającym się dziecka, rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Lidią Hirnle, lekarzem ginekologiem i położnikiem.

Czy w trakcie ciąży warto kontynuować aktywność fizyczną, czy jednak nie jest ona rekomendowana?

Aktywność fizyczna jest wskazana w ciąży, ponieważ przynosi dużo korzyści: wpływa na przyspieszenie akcji serca, zmianę krążenia, dotlenienie – uprawiając ćwiczenia oddycha się głębiej. Na pewno kondycja kobiety jest też istotna i pomaga później przy porodzie. W mojej ocenie aktywność fizyczna jest nawet pożądana. Ale ciąża jest tak specyficznym okresem w życiu kobiety, który wiąże się z pewnymi zmianami, że każda aktywność fizyczna i uprawiane sporty powinny być indywidualnie konsultowane z doświadczonym lekarzem położnikiem. Każda ciąża przebiega inaczej, niektóre z nich są obarczone powikłaniami, więc konsultacja z lekarzem jest istotna.

Których dyscyplin lepiej unikać, będąc w ciąży, a które są wskazane dla pań spodziewających się dziecka?

Sporty kontaktowe – judo, karate, hokej, piłka nożna, jazda konna – nie są zalecane, ponieważ mogą się wiązać z ryzykiem uderzenia lub gwałtownego upadku. Są to sporty, które stwarzają ryzyko uderzenia czy to w brzuch, czy też gwałtownego upadku: w takiej sytuacji może dojść do odklejenia łożyska, więc wymienione dyscypliny mogą skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Natomiast jeśli ktoś uprawia sport przez długi czas, a szczególnie zawodowo, wówczas organizm jest przyzwyczajony do pewnego rodzaju wysiłku – nawet do podnoszenia ciężarów. Jeśli jednak pacjentka, która nigdy sportu nie uprawiała, nagle w ciąży zacznie podnosić ciężary, to może się to bardzo źle skończyć. Spacerowanie, pływanie, joga, pilates, aerobik, szczególnie aerobik wodny – wszystkie ćwiczenia, które powodują, że ciało i duch kobiety pozostają sprawne, są jak najbardziej wskazane. Tam, gdzie jest ryzyko upadku i urazu – odradzałabym podejmowanie aktywności.

Czytaj więcej

Świat "przeoczył" olimpijską medalistkę - partnerkę strzelca Yusufa Dikeça. Dlaczego?

Czy w przypadku egipskiej zawodniczki, która wzięła udział w pojedynkach szermierczych w siódmym miesiącu ciąży, taka decyzja była, zdaniem pani profesor, słuszna?

Spodziewam się, że zawodniczki konsultują swój stan zdrowia z lekarzami prowadzącymi, więc samodzielnie raczej nie podejmują decyzji o starcie w zawodach. Z pewnością musiał o tym wiedzieć trener, komisja oraz lekarze dopuszczający do zawodów.

Co się dzieje, gdy kobieta aktywna fizycznie na czas ciąży rezygnuje ze sportu?

Taka bierność może mieć wpływ na otyłość, cukrzycę ciążową, wynikającą z nietolerancji glukozy, a także na zachwiania nastroju. Uważam zatem, że kontrolowana aktywność fizyczna jest wskazana. Ruch na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie. Spacerowanie, ćwiczenia wywołują produkcję endorfin, czyli hormonów poprawiających nastrój. Jeśli kobieta zamknie się w domu, będzie jadła i leżała, niekorzystne wpłynie to zarówno na jej zdrowie, jak i na przebieg ciąży. Ponadto kobieta musi też mieć siłę do parcia w drugim okresie porodu, więc jej sprawność fizyczna, mięśnie również mają znaczenie. A jeśli przy wysiłku fizycznym przyspiesza akcja serca, poprawia się krążenie, polepsza się też krążenie łożyskowe. Kobieta się rusza, więc dziecko odczuwa pozytywne emocje – oddychanie świeżym powietrzem w parku czy nawet podczas przechadzek górskich niewątpliwie działa korzystnie. Panie, które pozostają aktywne fizycznie, doświadczają mniej epizodów depresji okołoporodowej czy zachwiania nastroju związanego z przebiegiem ciąży lub czasem po porodzie.

Czytaj więcej

„Babcia tenisa stołowego” zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich. Z jakim skutkiem?

W jakich okolicznościach ruch nie jest wskazany?

Jeśli mamy do czynienia z odpływaniem płynu owodniowego, absolutnie nie zaleca się ruchu. Straty ciąż i zagrożenie porodem przedwczesnym również stanowią takie przeciwwskazanie. Łożysko przodujące, krwawienia w ciąży to są sytuacje ewidentne, gdy nie powinno się wykonywać żadnego wysiłku. Przy nadciśnieniu również należy ostrożnie podchodzić do kwestii aktywności fizycznej. Jednak, jak zwykle w medycynie bywa, mamy wiele odcieni szarości, nie tylko biały i czarny, więc samemu łatwo byłoby popełnić błąd, podejmując decyzję co do aktywności fizycznej w trakcie ciąży. Jeśli u pacjentki miał miejsce incydent nadciśnienia, to ruch jest wskazany. Otyłość stanowi dodatkowy czynnik ryzyka rozwinięcia się nadciśnienia w ciąży, więc ruch może okazać się korzystny dla pacjentki. Nie może być tak, że kobieta się nie rusza i jedynie wymaga opieki, ponieważ jest w ciąży. To nie jest korzystne. Prace domowe również mogą być traktowane jako rodzaj ćwiczeń. Ale nie zalecałabym wtedy wchodzenia na krzesło, by wycierać szafki na górze lub myć okna, ponieważ ryzyko upadku jest w takich sytuacjach jest zbyt duże. Taniec, joga, pilates stanowią bezpieczne i wskazane formy aktywności fizycznej w tym okresie. Ważny jest też powrót do aktywności po porodzie – teraz jest mnóstwo sposobności ku temu. Gdy mama robi coś dla siebie, to też ma lepszy humor, z większym optymizmem patrzy na to, co się wokół niej dzieje i akceptuje zmiany, które zachodzą w jej organizmie.

Informacje o rozmówczyni

Prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle

Lekarz ginekolog oraz położnik. Posiada ogromne doświadczenie z zakresu ginekologii kobiet dorosłych, dziewczęcej oraz dziecięcej. Przez wiele lat kierowała I Kliniką Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. Prowadzi liczne kursy i szkolenia dla lekarzy specjalistów, lekarzy specjalizujących się oraz studentów. Autorka i współtwórczyni rekomendacji położniczo-ginekologicznej dla lekarzy położników-ginekologów w Polsce. Jest członkiem grupy eksperckiej Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

26-letnia absolwentka medycyny na Uniwersytecie w Kairze ma już za sobą starty w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz w Tokio piąć lat później – ze względu na pandemię Covid-19 turnieje zaplanowane na 2020 odbyły się z rocznym opóźnieniem. Tegoroczne Igrzyska są dla niej jednak wyjątkowe i to nie za sprawą sportowych osiągnięć, ale stanu, w jakim przystąpiła do rozgrywek. Po wygranym pojedynku z Amerykanką Elizabeth Tartakovsky, przystąpiła do konkurencji z reprezentantką Korei Południowej Jeon Hayoung.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Jakich chorób będzie więcej po powodzi? Dr n. med. Grażyna Cholewińska wyjaśnia
Zdrowie
Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?
Zdrowie
Nie każdy może beztrosko pić poranną kawę. Lekarka wyjaśnia, kto powinien uważać
Zdrowie
Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe