Fortuna do podziału. Zapadły decyzje w sprawie spadku po "ostatniej hawajskiej księżniczce"

Ponad 100 milionów dolarów zostanie przeznaczone na wspieranie hawajskiej kultury dzięki spadkowi po tak zwanej „ostatniej hawajskiej księżniczce”. Kim była Abigail Kawānanakoa i w jaki sposób pomagała Hawajczykom za życia?

Publikacja: 16.01.2024 13:56

Majątek Abigail Kawānanakoa będzie zatem gigantycznym wsparciem dla rozwoju kultury i propagowania o

Majątek Abigail Kawānanakoa będzie zatem gigantycznym wsparciem dla rozwoju kultury i propagowania ojczystego języka hawajskiego.

Foto: Adobe Stock

Abigail Kawānanakoa, zwana też Kekau, była prawnuczką Jamesa Campbella, irlandzkiego biznesmena, zamożnego właściciela ziemskiego na Hawajach i założyciela plantacji trzciny cukrowej, dzięki której zdobył pokaźny majątek. Dziadkiem Abigail był David Kawānanakoa, hawajski następca tronu. Choć ona sama nie miała oficjalnego tytułu szlacheckiego, to jednak uznawana była za „ostatnią hawajską księżniczkę”.

100 milionów dolarów do podziału

Po ponad roku od śmierci „księżniczki” i zawziętych walkach o jej majątek u schyłku jej życia, kwestie spadku zostały wreszcie uregulowane. Z dostępnych dokumentów sądowych wynika, że po przekazaniu sporych kwot osobom z najbliższego otoczenia Abigail – wieloletnim współpracownikom oraz żonie – nadal ponad 100 milionów dolarów pozostaje do rozdysponowania na cele wspierania kultury i potrzeb rdzennych mieszkańców Hawajów.

Za życia Kawānanakoa dbała o rozwój hawajskiej kultury. Przekazanie jej majątku na ten cel ma znaczenie o tyle, że jest to ostatni element funduszy królewskich, określanych jako „alii” i utworzonych na rzecz rdzennych Hawajczyków. System opieki zdrowotnej powstał na bazie funduszu utworzonego jeszcze przez królową Emmę w 1859 roku.

– Mówiąc otwarcie, potrzeby mieszkańców Hawajów w zakresie edukacji, kosztów życia codziennego oraz opieki zdrowotnej znacznie przekraczają te fundusze – przyznaje dr Naleen Naupaka Andrade, wiceprezes wykonawczy Native Hawaiian Health. – Majątek Abigail Kawānanakoa będzie zatem gigantycznym wsparciem dla rozwoju kultury i propagowania ojczystego języka hawajskiego – dodaje.

Wedle dokumentów zawartych w sprawie spadkowej, żona zmarłej 11 grudnia 2022 roku Abigail, Veronica Gail Worth, otrzyma w spadku 40 milionów dolarów. Osiągnięto także ugodę z innymi osobami, które miały roszczenia co do majątku Kekau, w tym z osobą opisaną w dokumentach sądowych jako jej syn, adoptowany zgodnie z popularną w kulturze hawajskiej zasadą „hanai”.

Nieustanne wsparcie dla mieszkańców Hawajów

Batalie o fortunę trwały jeszcze za życia Kawānanakoa. Jako jedynaczka odziedziczyła największą część majątku, jaki zostawił po sobie Campbell w postaci funduszu powierniczego o wartości 215 milionów dolarów. Zgromadzone środki przez lata przekazywała na pomoc dla mieszkańców Hawajów, na przykład stypendia czy wsparcie protestów przeciwko budowie 30-metrowego teleskopu na uznawanej przez Hawajczyków za świętą górze Manua Kea. Współfinansowała też wydarzenia kulturalne, takie jak Merrie Monarch Festival odbywający się corocznie w tygodniu po Wielkanocy w hawajskim Hilo, czy Polynesian Voyaging Society, promujący podróżowanie w rejonach Polinezji bez użycia nowoczesnego sprzętu, a jedynie na tradycyjnych dwukadłubowych kajakach. Fundusze Abigail przeznaczane były też na utrzymanie pałacu ʻIolani, rezydencji królewskiej, która służy teraz głównie jako muzeum, czy też na publiczne wystawianie klejnotów królewskich, w tym pierścienia z 14-karatowym diamentem, który pierwotnie był własnością króla Kalākaua.

– Przedmioty ważne z historycznego punktu widzenia będą oddane w ręce Pałacu – potwierdza Jim Wrigt reprezentujący fundację Abigail Kawānanakoa. – Za życia Abigail przeznaczała ogromne środki na cele bliskie jej sercu, w tym na organizowanie wycieczek do pałacu czy kolacji kulturalnych. Wspierała też finansowo uczniów hawajskich szkół, umożliwiając im zwiedzanie historycznych miejsc oraz uczestnictwo w przedstawieniach w języku hawajskim – wymienia Wright.

Czytaj więcej

Katarzyna-Amalia - księżniczka Oranii marzy o "normalnym życiu"

Anonimowe wpłaty

Po śmierci „ostaniej hawaskiej księżniczki” kwota, która pozostała po podziale jej majątku, nadal będzie przeznaczana na cele edukacyjne zbliżone do tych, które Abigail realizowała za życia. Cytowana przez „Independent” nauczycielka w jednej ze wspieranych tym sposobem szkół, Kauikeolani Nani’ole, podkreśla, że takie gesty pomocy są dla jej podopiecznych ogromnie ważne i pozwalają uczniom na nieustanny rozwój. Nauczycielka podkreśla też, że „księżniczka” wielokrotnie przekazywała fundusze na wsparcie placówek anonimowo. Dzięki temu stawała się jeszcze bliższa ludzkim sercom. – Jej głęboka miłość, szczodrość i troska jaką okazywała mieszkańcom Hawajów nie zostanie zapomniana – zapewnia dr Naleen Naupaka Andrade – przeznaczanie tak ogromnych funduszy na cele ważne dla ludzi, których kochała, jest dla nas wszystkich bardzo odczuwalne – dodaje.

W dokumentach pochodzących z 2001 roku, kiedy powstała fundacja Abigail Kawānanakoa, można znaleźć informację, że celem instytucji jest „utrzymanie, wpieranie, ochrona i rozwój tradycyjnej kultury hawajskiej, czyli jej muzyki, religii, języka i sztuki”. Mimo że założycielka odeszła, cel przyświecający jej fundacji pozostał niezmienny.

Źródło:

https://www.independent.co.uk/

Abigail Kawānanakoa, zwana też Kekau, była prawnuczką Jamesa Campbella, irlandzkiego biznesmena, zamożnego właściciela ziemskiego na Hawajach i założyciela plantacji trzciny cukrowej, dzięki której zdobył pokaźny majątek. Dziadkiem Abigail był David Kawānanakoa, hawajski następca tronu. Choć ona sama nie miała oficjalnego tytułu szlacheckiego, to jednak uznawana była za „ostatnią hawajską księżniczkę”.

100 milionów dolarów do podziału

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Suri Cruise kończy 18 lat. Ojciec przestanie łożyć na jej utrzymanie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Iga Światek ambasadorką Lancôme. Znamy kulisy współpracy
Ludzie
Seniorki gwiazdami sieci dzięki swoim opiekunom. Na czym polega zjawisko "carefluencers"?
Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą