Recepcjonistka z zespołem Downa: linie lotnicze w Australii przesuwają granice

Recepcjonistka Virgin Airlines Australia, Alle Sayers, już pierwszego dnia pracy wzbudziła sympatię klientów. „Radziła sobie fantastycznie” – pisano, doceniając zaangażowanie pierwszej osoby z zespołem Downa zatrudnionej na tym stanowisku.

Publikacja: 06.09.2024 16:55

Alle Sayers dołączyła do zespołu Virgin Australia w maju bieżącego roku i po kilkutygodniowym okresi

Alle Sayers dołączyła do zespołu Virgin Australia w maju bieżącego roku i po kilkutygodniowym okresie próbnym przyjęto ją na stałe.

Foto: PAP/EPA

W styczniu bieżącego roku Mar Galcerán została pierwszą w Hiszpanii parlamentarzystką z zespołem Downa. O karierze politycznej marzyła od 18 roku życia, a uzyskanie mandatu w regionalnym parlamencie spotkało się z entuzjastyczną reakcją ze strony innych polityków reprezentowanej przez nią Partii Ludowej (PP). – To wspaniała wiadomość dla świata polityki, dobry krok w kierunku pokonania kolejnych barier – pisał wówczas Carlos Mazón, przewodniczący regionalnego oddziału partii PP w Walencji.

Prawo i polityka

Podczas gdy Mar Galcerán jest pierwszą w Europie osobą z trisomią 21, która stała się członkinią parlamentu narodowego, pochodząca z Meksyku 25-letnia Ana Victoria Espino De Santiago kilka tygodni temu ukończyła studia prawnicze na Universidad Autónoma de Zacatecas. Przechodzi tym samym do historii jako pierwsza osoba z zespołem Downa wykonująca zawód prawniczy. Zapytana o dziedziny zainteresowań zawodowych podkreśla, że w przyszłości planuje też działalność polityczną, mającą na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami w realizacji ich planów na pełnym wyzwań rynku pracy. – Pragnę reprezentować osoby, które mierzą się z podobnymi co ja trudnościami na drodze do zdobycia edukacji i wymarzonego zawodu. Prawo jest moją pasją i zamierzam dzięki mojej działalności torować drogę innym osobom z niepełnosprawnościami, których głosy nie powinny być wyciszane – podkreśliła.

Jaką drogę do swojego sukcesu pokonała pochodząca z Australii Alle Sayers, która wita pasażerów na lotnisku w Melbourne, reprezentując linie lotnicze Virgin Airlines Australia? Jak na jej obecność reagują podróżujący i czy wybór przypadł do gustu internautom?

Taniec i wymiana doświadczeń

Przedsiębiorcza mama Alle Sayers, Cate, gdy tylko zauważyła, że jej córka przejawia talent taneczny, postanowiła zapisać ją na zajęcia muzyczne. Po serii odmów, z jakimi musiała się zmierzyć ujawniając, że potencjalna kursantka ma zespół Downa, w 2009 roku doszła do wniosku, że jedynym sposobem na umożliwienie realizacji pasji swojego dziecka, jest uruchomienie własnej szkoły tańca, specjalizującej się w prowadzeniu kursów dla młodych mieszkańców Melbourne pragnących rozwijać swoje umiejętności taneczne i zmagających się z takimi samymi trudnościami, jak jej córka.

Wiadomość o zajęciach prowadzonych w szkole o nazwie e.motion21 szybko została rozdystrybuowana w lokalnej społeczności. Choć rozpoczęto od sześciorga kursantów, krąg zainteresowanych szybko się powiększał, a wkrótce do nowo powstających grup stopniowo dołączały setki kolejnych dzieci wspólnie uczestniczących w zajęciach tanecznych i fitness dostosowanych do ich potrzeb. Rodzice mieli tym samym okazję po raz pierwszy zapewnić swoim pociechom rozrywkę wśród rówieśników mierzących się z porównywalnymi wyzwaniami, a także utworzyć społeczność nakierowaną na wzajemne wsparcie i wymianę doświadczeń.

Czytaj więcej

Mar Galcerán pierwszą hiszpańską parlamentarzystka z zespołem Downa. Historyczne osiągnięcie

Pozytywna reakcja pasażerów

Alle Sayers, wychowująca się wśród trzech sióstr nie obdarzonych dodatkowym chromosomem 21, oraz otoczona opieką wspierających rodziców, nie tylko miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności tanecznych w założonej przez mamę szkole, ale też nabrała przekonania, że rozwijanie upragnionych pasji znajduje się w zasięgu jej możliwości. Rozpromieniona, pewna siebie Australijka, oprócz regularnego uczestnictwa w zajęciach tanecznych, trenuje też koszykówkę i biegle posługuje się językiem włoskim. – Marzę o tym, by w przyszłości skończyć studia, założyć rodzinę, zostać mamą i pracować w e.motion21, aby pomagać dzieciakom podobnym do mnie w doskonaleniu ich umiejętności tanecznych – wymienia w rozmowie z „Vogue”.

Wiara we własne możliwości, jak również nieustanne wsparcie ze strony najbliższych, pozwoliły ambitnej tancerce zrealizować pierwsze plany zawodowe polegające na obsłudze pasażerów w charakterze recepcjonistki na lotnisku w Melbourne. Decyzja o zatrudnieniu osoby z zespołem Downa na to stanowisko spotkała się z entuzjastyczną reakcją ze strony pasażerów. – Virgin Airlines Australia wygrywa! – pisano w mediach społecznościowych linii lotniczych.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zespołu Downa: „Najsympatyczniejsza niepełnosprawność świata"

Ważny krok naprzód

Alle dołączyła do zespołu Virgin Australia w maju bieżącego roku i po kilkutygodniowym okresie próbnym przyjęto ją na stałe. – Dziś dumnie prezentuje służbowy uniform, dzieli się swoimi doświadczeniami w kwestii realizacji zawodowych planów, a swoją postawą utwierdza nas w przekonaniu, że każdy z nas jest absolutnie wyjątkowy – napisano na profilu społecznościowym australijskiego przewoźnika.

Entuzjastyczną reakcją na zmiany w zespole wykazali się zarówno podróżujący, jak i internauci. – Jako rodzic córki z niepełnosprawnością, doskonale wiem, z jakimi trudnościami mierzą się takie osoby, próbując podjąć jakąkolwiek pracę. Z radością obserwuję tendencję wykazywaną przez wiele firm i polegającą na przełamywaniu barier w tej dziedzinie. Jest to bardzo ważny krok naprzód – napisał jeden z obserwatorów. – Doskonała postawa! Alle stanowi fantastyczny przykład dla innych osób w podobnej sytuacji, a jej pracodawca swoim wspaniałym gestem poprawił mi humor na resztę dnia – pisano.

Motto, które przyświecało mamie Alle w chwili zakładania szkoły tańca dla osób z zespołem Downa, brzmiało: „Moving bodies, moving boundries”. Jak widać wieloletnie kursy tańca, jak również zaangażowanie ze strony rodziny w zapewnienie córce odpowiedniego wsparcia przy realizacji jej pasji, pozwoliły nie tylko na udoskonalenie umiejętności tanecznych, ale i przesunięcie niejednej granicy.

Źródła:
https://inclusionfoundation.org.au/
https://www.vogue.com.au/

W styczniu bieżącego roku Mar Galcerán została pierwszą w Hiszpanii parlamentarzystką z zespołem Downa. O karierze politycznej marzyła od 18 roku życia, a uzyskanie mandatu w regionalnym parlamencie spotkało się z entuzjastyczną reakcją ze strony innych polityków reprezentowanej przez nią Partii Ludowej (PP). – To wspaniała wiadomość dla świata polityki, dobry krok w kierunku pokonania kolejnych barier – pisał wówczas Carlos Mazón, przewodniczący regionalnego oddziału partii PP w Walencji.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Córka Luca Bessona zbiera nieprzychylne komentarze w związku z rolą w "Emily w Paryżu"
Ludzie
Córka Nicole Kidman Sunday Rose zadebiutowała na wybiegu. Ma szansę na karierę w świecie mody?
Ludzie
Kobiety Bacteromica stawiają czoła współczesnemu wyzwaniu medycyny - lekooporności
Ludzie
Najpierw wojsko, później tron. Gdzie studiują europejskie księżniczki?
Ludzie
Naomi Campbell: nieprawidłowości w działaniu fundacji. Na co przeznaczano środki?