„Krzycząca kobieta”, która zmarła 3500 lat temu, w chwili śmierci miała około 48 lat. Jak wynika z najnowszych badań, szeroko otwarte usta mumii sugerują, że kobieta mogła umierać w bólu, wydając przy tym krzyki. Szczątki odnaleziono w Deir el-Bahari – kompleksie archeologicznym zlokalizowanym naprzeciwko Luksoru w Egipcie. Podczas gdy szereg badań wykonano już w przeszłości, teraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Kairze podjął kolejne kroki w celu odkrycia nowych faktów dotyczących znaleziska. Co jeszcze ustalono i jakich metod użyto, by dokonać dokładnej analizy pozostałości „krzyczącej kobiety”?
Serce pozostało
W naukowych publikacjach poświęconych mumii anonimowej kobiety z Kairu używa się do jej określenia skrótu CIT8. Badania wykonane pod kierownictwem Sahar Saleem, profesor radiologii w Szpitalu Kasr Al Ainy na Uniwersytecie Kairskim, miały na celu ustalenie stanu zdrowia, cech wyglądu oraz przyczyny śmierci tajemniczej kobiety. Aby dokonać rzetelnej analizy, posłużono się tomografią komputerową, a następnie do zbadania próbek skóry, włosów i peruki mumii użyto skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM), spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) oraz rentgenowskich badań dyfrakcyjnych (XRD).
Zaawansowane badania, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Frontiers in Medicine” pozwoliły ustalić, że kobieta w chwili śmierci miała około 48 lat, mierzyła około 154 centymetrów, cierpiała na lekkie zapalenie stawów kręgosłupa i przed śmiercią utraciła kilka zębów. Jej ciało zabalsamowano kosztownymi substancjami takimi jak kadzidło i żywica jałowca. Naukowcy nie znaleźni na nim żadnych nacięć, a organy wewnętrzne – mózg, przepona, serce, płuca, wątroba, śledziona, nerki i jelita – pozostały na miejscu. Było o tyle niezwykłe, że klasyczna metoda mumifikacji z tamtego okresu obejmowała usunięcie wszystkich organów z wyjątkiem serca.
Peruka i biżuteria
Na cienkie, lekko faliste i prawdopodobnie siwe w chwili śmierci włosy nałożono perukę, która starannie przykrywa ramiona kobiety i jest spleciona na czubku głowy. Sztuczne pukle mają kolor ciemnobrązowy i zostały wykonane w kosztownej palmy daktylowej. Badanie FTIR pozwoliło ustalić, że peruka została pokryta importowaną żywicą jałowca, która ma właściwości antybakteryjne i owadobójcze.