Królowa Kamila odbiera własną Barbie i inspiruje kobiety do działania

Z własną wersją lalki Barbie pozowali już między innymi Mariah Carey, Zendaya, a nawet Elton John. Do tego grona dołączyła ostatnio królowa Kamila. Jak zareagowała na ten spersonalizowany prezent?

Publikacja: 15.03.2024 15:24

Królowa Kamila nie jest pierwszą osobą w rodzinie, która została obdarowana wyjątkowym prezentem w p

Królowa Kamila nie jest pierwszą osobą w rodzinie, która została obdarowana wyjątkowym prezentem w postaci własnej lalki Barbie.

Foto: AFP

Każdy powinien mieć swoją Barbie

Odbierając wyjątkowy upominek, królowa skonstatowała, że każdy powinien mieć swoją Barbie. – Odjęliście mi jakieś 50 lat – żartowała. Producenci mini-wersji monarchini zadbali o każdy detal w doborze ubioru i akcesoriów lalki, upewniając się, że będą one idealnie pasować do stroju pierwowzoru. Do niebieskiej sukienki Fiona Clare, czarnej peleryny od Amandy Wakeley oraz butów Eliot Zed dobrano biżuterię oraz zapinkę symbolizującą festiwal Women of the World (WOW), któremu królowa przewodniczy. Zadbano też o odpowiednią stylizację fryzury lalki.

Podczas spotkania królowej towarzyszyły między innymi aktorka Helen Mirren, baronowa Doreen Lawrence, Kelly Holmes, a także księżna Gloucester, królowa Belgii Matylda oraz była członkini Spice Girls Mel B. Nie zabrakło też przedstawicieli firmy produkującej najsłynniejsze lalki świata, którzy nie tylko wręczyli prezent, ale i ufundowali specjalny autobus, WOW Girls Festival Bus, zaopatrzony między innymi w studio nagraniowe czy własną bibliotekę, przemieszczający się między szkołami w Wielkiej Brytanii i promujący równość płci. Ostatnim przystankiem na trasie autobusu był pałac królewski, więc do finałowej wycieczki dołączyły zaproszone na tę okazję monarchinie: oprócz królowej Kamili również królowa Belgii Matylda oraz księżna Gloucester.

Dwa kamienie sufrażystek

Okazała figurka Barbie nie była jedynym rekwizytem prezentowanym przez królową podczas spotkania. Kolejne to dwa starannie opisane kamienie zachowane przez rodzinę królewską na pamiątkę po tym, jak w maju 1914 roku dwie sufrażystki rozbiły nimi okno pałacu Buckingham. Jedna z wiadomości umieszczonych na kamieniu brzmiała: „Ignorowanie metod konstytucyjnych prowadzi nas do wybijania okien.” I choć królowa Kamila wyraźnie podkreśliła, że nie namawia nikogo do podobnych praktyk, to jednak zdecydowała się na zaprezentowanie tych rekwizytów ze względu na ich symbolikę.

Jak tłumaczy, w 1914 roku sufrażystki wykazały się nie lada odwagą, ale podjęcie tak radykalnego działania musiało też nieść nadzieję, że pozycja i traktowanie kobiet w społeczeństwie ulegną znacznej poprawie. – Tym kobietom przyświecała nadzieja, że w przyszłości nie będą już ofiarami historii ani żadnych sił społecznych czy ekonomicznych, które sprzeciwiały się równości płci – wyjaśniała królowa. – Nade wszystko reprezentowały nadzieję, że, cytując słowa Christabel Pankhurst (córki jednej z sufrażystek – przyp. red.) „świat można uczynić lepszym miejscem dla kobiet” – dodała.

Czytaj więcej

Kolejne zdjęcie księżnej Kate budzi podejrzenia. Afera z fotomontażem nie wygasa

– Dziś, 110 lat po tym zdarzeniu, zostałyście zaproszone do Pałacu Buckingham, ponieważ wy też symbolizujecie nadzieję dla kobiet teraz i w przyszłości – zwróciła się do wszystkich pań zgromadzonych na spotkaniu. – Mogę jedynie dodać: tak jak te kamienie rozbiły okna w pałacu, tak i wy rozbijajcie szklane sufity w jakiejkolwiek dziedzinie działacie i inspirujcie do tego kolejne pokolenia – zaapelowała.

Kolejna Barbie w rodzinie królewskiej

Królowa Kamila nie jest pierwszą osobą w rodzinie, która została obdarowana tak wyjątkowym prezentem w postaci własnej lalki Barbie. W kwietniu 2022 roku podobnego zaszczytu dostąpiła królowa Elżbieta II z okazji swoich 96 urodzin oraz jubileuszu 70-lecia sprawowania władzy w Wielkiej Brytanii. Również wówczas producenci zadbali o każdy detal, wiernie odtwarzając stylizację legendarnej monarchini, na którą składały się: elegancka suknia w kolorze kości słoniowej, z niebieską wstęgą przewieszoną przez ramię, a także tiara do złudzenia przypominająca tę, którą Elżbieta II miała na sobie w dniu ślubu.

W obliczu trudności zdrowotnych, z jakimi borykają się ważni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej – leczenia onkologicznego u króla Karola III oraz wielotygodniowej rekonwalescencji po operacji jamy brzusznej księżnej Catherine – królowa Kamila nieprzerwanie pełni obowiązki publiczne, uczestnicząc w oficjalnych spotkaniach i ceremoniach, często u boku księcia Williama. Z pewnością nie przy każdej z tych okazji może spodziewać się tak wyjątkowego i spersonalizowanego prezentu.

Źródła:
https://www.theguardian.com/
https://www.tatler.com/

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej